0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

انواع روش های خشک کردن پرتقال

دسته بندی ها : مقالات ۲۱ آبان ۱۴۰۲ مدیریت سایت 169 مشاهده

 

همان طور که می دانید، یکی از بهترین روش ها برای نگه داری میوه های اضافه، خشک کردن آن ها است. بعد از خشک شدن میوه ها، ماندگاری آن ها بالاتر رفته و خوشمزه تر می شوند.

پرتقال میوه ای پاییزی است که در باقی فصول سال در سردخانه ها نگه داری شده و وارد بازار می شود. در فصل پاییز که پرتقال فراوان است می توان این میوه خوش عطر را خشک کرد تا از طعم و عطر و همچنین خواص جادویی آن در دیگر فصول سال بهره مند شد. پرتقال به دلیل وجود آنتی اکسیدان ها و ویتامین ث به میوه سرما خوردگی مشهور است و به درمان سرما خوردگی کمک می کند.

روش خشک کردن پرتقال بسیار خاص است، چون بعد از خشک شدن برخی از میوه ها، میزان فیبر موجود در آن ها بالاتر رفته و طعم آن ها ضعیف تر می شود، اما پرتقال خشک شده، طعم بهتر و غلیظ تری نسبت به میوه تازه خود دارد. همچنین در صورتی که پرتقال ها را با پوست خشک کنید، تلخی پوستش کم تر می شود، حتی می توان پرتقال خشک را با پوست خورد یا از آن در شیرینی پزی استفاده کرد.

برای خشک کردن پرتقال روش های مختلفی وجود دارد، می توان آن ها را در معرض نور آفتاب خشک کرد، اما از آنجاییکه آفتاب پاییزی توان خشک کردن میوه ها را ندارد، به دلیل بارش باران، احتمال از بین رفتن آن ها وجود دارد. استفاده از فر برای خشک کردن پرتقال ها، روش سریعی است، اما مقداری از ویتامین ث آن ها حین خشک شدن از بین می رود، بنابراین بهترین روش برای خشک کردن انواع میوه ها به خصوص پرتقال ها، استفاده از دستگاه خشک کن میوه است.

در مطالب زیر ابتدا نحوه انتخاب پرتقال مناسب برای خشک کردن، نحوه برش و گرفتن تلخی پرتقال ها را شرح می دهیم و سپس مراحل خشک کردن پرتقال را به روش های مختلف توضیح می دهیم.

انتخاب پرتقال مناسب برای خشک کردن

مرحله اول انتخاب پرتقال های مناسب برای خشک کردن است. پرتقالی برای خشک کردن مناسب می باشد که دارای ویژگی های زیر باشد:

 • پوست آن کلفت و یا نرم نباشد بلکه نازک باشد.
 • نارس نباشد و رسیده باشد. چون بعد از خشک شدن، پرتقال نارس و کمی کال باشد، میوه خشک آن طعم گس پیدا می کند.
 • پرتقال نباید زیاد خشک و یا زیاد آبدار باشد.
 • از پرتقال های سالم استفاده کنید.
 • از انواع مختلف پرتقال می ‌توان برای خشک کردن استفاده کرد، اما بهتر است از پرتقال های بدون هسته یا کم هسته، مانند پرتقال خونی استفاده شود که برای خشک کردن بسیار مناسب است.
 • طعم پرتقال با خشک شدن و غلیظ شدن ترکیباتش بسیار تشدید می ‌شود. بنابراین هر چه پرتقال شیرین‌تر باشد بهتر است.
 • اگر از پرتقال ترش برای خشک کردن استفاده کنید، بعد از خشک شدن مزه ترشی آن بیشتر خواهد شد.
 • می توان پرتقال با پوست سبز یا زرد را انتخاب کرد، اما نباید نرم باشد، ولی باید مزه آن شیرین و رسیده باشد.
 • با توجه به این که خواص بسیار زیادی در پوست پرتقال وجود دارد، باید به ضخامت پوست پرتقال ها هم توجه کرد، چون پوست خیلی کلفت، یک طعم بی مزه ای به خشکبار ما اضافه می کند.
 • باید در فصل پرتقال، آن ‌ها را خشک کنید، چون پرتقال ‌های فصول دیگر که در بازار عرضه می شوند، کیفیت مناسبی برای خشک کردن ندارند.
 • اگر بتوانید پرتقال ‌های ارگانیک را پیدا کنید، بسیار بهتر خواهد بود.

ششتشوی پرتقال

در این مرحله باید پرتقال ها را خیلی خوب بشویید، چون پوست زبر پرتقال باعث می شود برخی آلودگی ها درون حفره های آن باقی بمانند. می توانید با فرچه و یا اسکاچ، پوست پرتقال ها را به خوبی بشویید و تا آنجا که امکان دارد از مواد شوینده استفاده نکنید. اگر مجبور شدید تا شوینده ها برای شستن پرتقال ها استفاده کنید، خوب آن ها را آب کشی کنید تا طعم مواد شوینده روی میوه باقی نماند و در آخر آن ها را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

برش و اسلایس پرتقال ها

پرتقال ها را به صورت افقی روی تخته برای برش قرار دهید و سر و ته پرتقال که معمولا پوست است را دور بریزید. آن ها را به صورت ورقه ای برش بزنید و حلقه ها را روی تخته قرار دهید و هسته ها را خارج کنید. باید همه برش ها به یک اندازه باشد تا به صورت همزمان خشک شوند. برای اسلایس کردن پرتقال ها به صورت یکدست، می توانید از انواع اسلایسر دستی و یا برقی استفاده کنید.

گرفتن تلخی پرتقال ها

شاید برایتان اتفاق افتاده که پرتقال های شما بعد از خشک شدن طعم تلخی داشته باشند، برای از بین بردن تلخی پرتقال ها هنگام خشک شدن، می توانید از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

1.با استفاده از شهد (شربت)

در این روش، یک لیوان شکر را در یک لیوان آب حل کنید و یک قاشق آبلیمو به آن اضافه کنید و روی حرارت کم بگذارید تا دانه های شکر در آب حل شوند. بعد از حل شدن شکر در آب، شربت را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا سرد شود. سپس پرتقال های ورقه شده را به مدت 15 دقیقه داخل شربت غوطه ور کنید و بعد آن ها را روی یک توری قرار دهید تا شربت اضافی آن خارج شود. سپس اقدام به خشک کردن اسلایس ها ی پرتقال کنید، چون با انجام این کار، روند خشک شدن، سریع تر خواهد شد.

2.آغشته کردن برش های پرتقال به شکر یا پودر قند

در این روش، پودر قند را روی هر دو طرف اسلایس های پرتقال بپاشید و اجازه دهید تا خشک شوند. پود قند یا شکر نه تنها موجب شیرین شدن ورقه های پرتقال بعد از خشک شدن می شود، بلکه باعث براق شدن آن ها نیز می شود.

3.استفاده از پودر قند و ژلاتین

پودر قند یا شکر را با پودر ژلاتین مخلوط کرده و روی هر دو طرف ورقه های پرتقال بپاشید. این کار نه تنها باعث شیرین و براق شدن میوه های خشک می شود، بلکه پودر ژلاتین به صورت یخ زده روی ورقه های پرتقال دیده می شود. برای اینکه ورقه های پرتقال به سطح سینی یا کاغذ روغنی نچسبند آن ها را زود به زود پشت و رو کنید.

اگر تصمیم به خشک کردن پرتقال ها در فر دارید، برای حفظ طعم آن ها، می توان حلقه های پرتقال را پیش از فرایند خشک کردن در محلول آبلیمو و عسل قرار دهید.

انواع روش های خشک کردن پرتقال

خشک کردن پرتقال روش های مختلفی دارد که ما به پنج روش اشاره می کنیم و چگونگی خشک کردن و مراحل آن را شرح می دهیم.

١. خشک کردن پرتقال در برابر نور آفتاب و هوای آزاد

این روش سنتی‌ترین روش ممکن است که می‌ توانید برای خشک کردن پرتقال‌ های خود از آن استفاده کنید. البته این روش برای افرادی که فضای باز مناسب مانند حیات یا بالکن دارند بهتر است و به کمترین ابزار نیاز دارد.

مراحل خشک کردن میوه پرتقال در آفتاب:

 • پرتقال ها را به ضخامت تقریبا یک سانتی متر، برش دهید و به یکی از روش های گفته شده در مطالب بالا، اسلایس ها را شیرین کنید.
 • اسلایس های پرتقال را با فاصله از همدیگر روی سینی بچینید.
 • سینی ها را در مقابل نور آفتاب، روی چند عدد آجر قرار دهید تا از سطح زمین فاصله داشته باشند.
 • روی میوه ها یک توری نازک بیاندازید تا از آلودگی ها محیطی دور بماند.
 • برای اینکه روند خشک شدن سریع تر پیش برود، در هنگام شب، سینی را به محل سر پوشیده منتقل کنید. هوای خنک شب موجب مرطوب شدن دوباره آن ها می شود.
 • به دلیل آبدار بودن میوه پرتقال، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا خشک شود.
 • برای خشک شدن کامل برش ‌های پرتقال به یک هفته یا کمی بیشتر، بسته به میزان رطوبت موجود در پرتقال‌ ها، زمان نیاز دارید.
 •  اگر با این روش خشک کردن، پرتقال ‌ها بیش ‌از حد در هوای آزاد بمانند، ممکن است متوجه شوید که برش ‌های پرتقال شما دچار پیچ‌ خوردگی شده‌اند. برای جلو گیری از این مشکل می توانید برش ها را زود به پشت و رو کنید.

٢. خشک کردن پرتقال در تستر

خشک کردن در تستر روشی است که بسیاری از افراد آپارتمان ‌نشین که فضای آزاد مناسبی برای انجام این کار به روش سنتی ندارند، برای خشک کردن مرکبات از آن استفاده می کنند. این روش می ‌تواند کیفیت پرتقال‌ های شما را به ‌خوبی نگه دارد و برای انجام آن تنها به یک روز زمان نیاز دارید. برای خشک کردن پرتقال در تستر مراحل زیر را انجام دهید:

 • پرتقال‌ها را کاملاً بشویید و با پارچه خشک نمایید.
 • پرتقال ها را به صورت نازک، برش بزنید و درون سینی تستر پهن کنید.
 • سپس سینی ها را درون تستر با درجه بسیار کم، طوری که به‌ راحتی بتوانید سینی آن را با دست خود بگیرید، قرار دهید.
 • هر یک ساعت یک بار، آن ‌ها را بررسی کرده و در صورت نیاز زیر و رو کنید. البته در ساعت ‌های آخر باید در فاصله زمانی کوتاه‌تر این بررسی ها را انجام دهید.

3.خشک کردن روی بخاری یا شوفاز

در زمستان که نور آفتاب برای خشک کردن میوه ها در دسترس نیست، یکی از بهترین وسیله ها، برای خشک کردن میوه پرتقال استفاده از بخاری یا شوفاژ می باشد. شما می توانید روی شوفاژ یا بخاری نیز پرتقال ‌های خود را به ‌راحتی و با کمترین هزینه خشک کنید. تمامی مراحل این روش، مانند خشک کردن پرتقال در فر است، با این تفاوت که برای خشک کردن پرتقال روی بخاری یا شوفاژ به جای سینی بهتر است برش‌ های پرتقال را روی ورقه آلومینیومی بچینید و روی بخاری قرار دهید.

دقت کنید که شعله بخاری کم باشد تا پرتقال‌ ها نسوزند. همچنین باید هر یک یا دو ساعت یک بار، برش های پرتقال را بررسی و در صورت نیاز زیر و رو کنید. برای خشک‌ کردن پرتقال ‌ها روی بخاری یا شوفاژ باید میوه ‌های کوچک را انتخاب کنید تا آب نیندازد، چون پرتقال ‌هایی که بیش ‌از حد آب دارند برای انجام این روش مناسب نیستند.

مراحل خشک کردن پرتقال روی بخاری

 • پرتقال ها را به صورت اسلایس های یک سانتی برش بزنید.
 • به یکی از روش های بالا تلخی پرتقال ها را بگیرید.
 • اسلایس های پرتقال را با فاصله از هم روی سینی بچینید. بهتر است از یک کاغذ روغنی در زیر میوه ها استفاده کنید تا به کف سینی نچسبند. به جای سینی بهتر است از کاغذ آلومینیومی بر روی شوفاژ یا بخاری استفاده کنید تا با شکل بخاری و شوفاژ همخوانی داشته باشد و روند کار خشک شدن سریع تر شود.
 • بعد از اینکه پرتقال ها خشک شدند، دوباره می توان آن ها را داخل شربت غلیظ قرار دهید و خشک کرد. با این روش تلخی بیشتری از پرتقال ها گرفته می شود، ولی کالری آن افزایش خواهد یافت.

4.خشک کردن پرتقال در فر

 • نخست پرتقال‌ ها را به‌خوبی شستشو دهید و پرتقال های لک‌دار و بی ‌کیفیت را جدا کنید.
 • با استفاده از یک چاقوی تیز، پرتقال‌ ها را به صورت ورقه‌ های نازک با ضخامت کمتر از ۱ سانتی ‌متر برش دهید.
 • پرتقال ‌های برش داده ‌شده را روی یک پارچه تمیز نخی قرار دهید تا آب‌ اضافی آن گرفته شود.
 • هر دو سمت برش پرتقال را می ‌توانید به شکر یا شربت آغشته کنید و تلخی آن را بگیرید.
 • میوه‌ ها را روی سینی فر، قرار دهید و سینی را داخل فر بگذارید.
 • دمای فر را حداکثر روی 70 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و هر نیم ساعت یک‌ بار آن‌ ها زیر و رو کنید تا پرتقال ‌ها سیاه نشوند.
 • پرتقال ها، بعد از 4 الی 6 ساعت، خشک می شوند. اما به طور کلی زمان خشک شدن به ضخامت برش ‌های پرتقال بستگی دارد.
 • زمانی پرتقال‌ ها کاملاً خشک می ‌شوند که دیگر هیچ نقطه مرطوبی در آن ‌ها وجود نداشته باشد.
 • هر وقت پرتقال های خشک شده بافتی مثل چرم پیدا کردند و کمی منعطف بود، آماده خارج شدن از فر هستند.
 • بعد از بیرون آوردن پرتقال ها از داخل فر، چند روز آن ها را در ظرف در باز قرار دهید تا رطوبت اضافی آن ها خارج شود.

5.خشک کردن میوه با دستگاه میوه خشک کن

همان طور که مشخص است، خشک کردن میوه ها در آفتاب روشی مناسب برای خشک کردن میوه هایی مانند پرتقال و کیوی نمی باشد، زیرا این میوه ها مربوط به فصول خنک و سرد سال هستند که گرمای کافی جهت خشک کردن میوه ها وجود ندارد. بنابراین بهترین راه برای خشک کردن میوه های فصول سرد استفاده از دستگاه های خشک کن خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی است که با توجه به حجم کاری تولید کنندگان، انتخاب می شوند.

از آنجایی که دستگاه میوه خشک کن آب میوه ها را به آرامی تبخیر می کند، استفاده از دستگاه میوه خشک کن باعث براق شدن پرتقال های خشک شده نیز می شود.

برای تهیه ورقه‌ های پرتقال خشک ‌شده در دستگاه میوه خشک‌ کن فقط به مقداری پرتقال و یک دستگاه میوه خشک‌ کن نیاز دارید. اگر می‌ خواهید به کسب درآمد از راه خشک ‌کردن فکر کنید، باید روی دستگاه میوه خشک‌کن با ظرفیت بیشتر سرمایه‌گذاری کنید تا مقدار بیشتری از میوه ‌ها را به‌یکباره خشک کنید. اما برای مصارف خانگی همان دستگاه ‌های کوچک میوه خشک‌کن هم مناسب هستند و تا حد قابل ‌توجهی نیاز شما را برطرف می‌ کنند.

 برای خشک کردن پرتقال در دستگاه خشکن میوه به روش زیر عمل کنید:

 • بعد از انتخاب و شستشوی پرتقال ها، نمونه های لک دار و خراب را از آن ها را جدا کنید.
 • سعی کنید از میوه های تازه، سالم و کمی رو به سفتی استفاده کنید تا در نهایت چیپس میوه شما با کیفیت و با طعمی مناسب باشد.
 • با استفاده از یک چاقوی مناسب یا اسلایسر پرتقال‌ ها را به ضخامت نازک برش دهید. معمولا پرتقال ها را پوست گیری نمی کنند. به یاد داشته باشید که هرچه برش ‌ها نازک‌تر باشند، زمان کمتری برای خشک شدن نیاز دارند.
 •  برای برش دادن پرتقال می توانید از اسلایسر های دستی و یا اسلایسرهای برقی، استفاده کنید. اگر پرتقال نرم بود مثل پرتقال های خونی، می توانید از اسلایسر کشویی استفاده کنید. در غیر این صورت فقط اسلایسر بورنر مناسب کار شما می باشد.
 • دقت کنید که ضخامت برش ها بیشتر از ۱ سانتی متر نباشد. معمولا ضخامت ۶ تا ۸ میلی متر ضخامت مناسبی است.
 • برش ‌های پرتقال را با فاصله مناسب روی سینی ‌های مخصوص دستگاه خشک‌کن میوه قرار دهید تا فضای کافی برای جابجایی هوا فراهم شود.
 • سینی ‌های حاوی اسلایس های پرتقال را در دستگاه قرار دهید.
 • دستگاه را روشن کنید و دما و زمان مورد نظر را تنظیم کنید. بهتر است از زمان و دمای توصیه شده و موجود در دفترچه راهنمای دستگاه خشک کن میوه استفاده کنید. معمولا دمای مناسب برای خشک شدن انواع میوه ها در دستگاه خشک کن میوه ، 57 درجه سانتی گراد می باشد.
 • بعد از دو ساعت، برش‌ های پرتقال را بررسی کنید و بعد از گذشت نیمی از زمان مورد نظر برش ‌های پرتقال به سمت دیگر، برگردانید.
 • خشک کردن پرتقال به این روش ممکن است بین 3 الی 7 ساعت طول بکشد.
 • شاید تلخی پوست پرتقال متناسب با سلیقه برخی از افراد نباشد؛ برای گرفتن تلخی پوست پرتقال و همچنین شکیل ماندن برش ها پس از خشک شدن، بهتر است از یک شهد و یا مواد افزودنی مجاز و خوراکی استفاده کنید.
 • پس از این که میوه های شما خشک شد، باید آن ها را از دستگاه خارج کنید. دقت کنید که زمان کوتاهی در حد نیم ساعت باید فرصت دهید تا حرارت میوه ها پایین بیایند و بعد آن ها را در بسته بندی های مناسب نگه داری کنید.

کاربرد پرتقال خشک

 • چیپس پرتقال خوش طعم است و می تواند به تنهایی به عنوان یک میان وعده مقوی به کار رود. عطر و بوی لذت‌ بخش این میوه باعث احساس شادابی و نشاط می ‌شود. مصرف پوست پرتقال کمی به ذائقه افراد بستگی دارد، اما مصرف بافت گوشتی آن برای هر سلیقه ای مفید می باشد.
 • پرتقال خشک، در کافی شاپ ها و کارگاه های شیرینی پزی به عنوان یک گزینه مناسب برای تزئین انواع دسر ها و کیک ها کاربرد فراوانی دارد.
 • از چیپس پرتقال می توان در دتاکس ها، دمنوش ها و چای ها استفاده کرد.
 • از پرتقال خشک در اسماج و عود های معطر جهت از بین بردن انرژی منفی نیز استفاده می شود.
 • برای تهیه غذا هایی مثل مرغ شکم پر و … به کار گرفته می شود.
 • در سالاد های سبزیجات به عنوان تزیین یا به عنوان پایه سالاد میوه استفاده می شود.

چند نکته مهم برای تهیه پرتقال خشک با کیفیت و نگه داری آن

برای اینکه پرتقال های خشک‌ شده با کیفیتی داشته باشید بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

١. هنگام برش دادن پرتقال، حتماً یک چاقوی تیز داشته باشید و سعی کنید که برش ‌ها تقریباً ضخامت یکسانی داشته باشند تا به ‌طور یکنواخت خشک شوند. البته بهتر است از اسلایسر استفاده شود.

٢. قبل از قرار دادن برش ‌های پرتقال در دستگاه خشک کن یا هر وسیله دیگر، با یک دستمال کاغذی، هر دو طرف برش ‌های پرتقال را خشک کنید تا میوه راحت ‌تر خشک شود.

٣. هنگام خشک کردن پرتقال به یاد داشته باشید که هر یک ساعت یا کمی بیشتر برش ‌ها را برگردانید. این کار کمک می ‌کند تا پرتقال ها به ‌طور یکنواخت خشک شوند و به جای پیچ خوردن، حالت صاف و زیبای خود را حفظ کنند.

 1. می توانید بعد از برش زدن میوه ها آن ها را داخل شربت غلیظی که درست کردید قرار بدهید و سپس داخل سینی بچینید. استفاده از شربت باعث شیرین و براق شدن میوه ها می شود. برش های پرتقال رو حتما به شربت آغشته کنید، چون پرتقال بعد از خشک شدن کمی تلخ می شود. دقت کنید، شربت اضافی را از روی آن ها حتما بگیرید تا زود نسوزد، سپس داخل دستگاه خشک کن یا فر بگذارید.
 2. اگر می خواهید از بخاری یا شوفاژ برای خشک کردن استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم از یه ورقه های آلومینیوم به جای سینی استفاده کنید تا روند کار زودتر طی شود.
 3. بهتر است در کف سینی ها کاغذ روغنی بگذارید و چیپس ها را روی هم قرار ندهید تا کامل خشک شوند. وجود کاغذ روغنی باعث می شود تا چیپس ها به سادگی قابل انتقال به ظرف باشند و به سینی نچسبند.

7.پس از خشک شدن، می توانید چیپس پرتقال را داخل شربت سیروپی قرار دهید تا هم رنگ پرتقال بهتر شود و هم مزه شیرین تری پیدا کند و از تلخی پوستش کم شود. البته این کار باعث بالا رفتن کالری میوه می شود. می توان وانیل را هم به عنوان مزه دهنده، در این مرحله اضافه کرد.

8.نکته مهم دیگر این است که میوه های مختلف را با یکدیگر خشک نکنید، زیرا روی طعم یکدیگر تاثیر می گذارند و اینکه زمان فرایند خشک شدن میوه های مختلف، متفاوت است.

9.برش های پرتقال خشک را می‌ توانید در شیشه ‌های تمیز و استریل شده و در جای خنک نگه داری کنید. از آنجایی ‌که ممکن است رطوبت آن ‌ها کاملاً گرفته نشده باشد و شرایط مناسبی برای کپک ایجاد شود، بهتر است شیشه ‌ها را درون یخچال قرار دهید. اما اگر مطمئن هستید که برش ‌ها هیچ رطوبتی ندارند می ‌توانید آن‌ ها را درون کابینت دور از نور و گرما نگه داری کنید.

 

شما همراهان عزیز، برای شروع کسب کار میوه خشک کنی و خرید انواع دستگاه های میوه خشک کن و کلیه تجهیزات مرتبط با این کار و دریافت مشاوره و راهنمایی در این زمینه، با همکاران متخصص ما در شرکت تجهیز صنعت تهران تماس بگیرید تا با انتخاب درست و افزایش آگاهی خود، در کسب و کار خود موفق شوید. من و همکارانم در شرکت تجهیز صنعت تهران برای شما و رونق کسب وکارتان آرزوی موفقیت داریم.

شما همراهان عزیز، برای تهیه انواع دستگاه میوه خشک کن، اسلایسر، دوخت حرارتی و پوست گیر و … می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

 

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید :

 

آدرس: تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 

 و برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

 

شماره تماس  

02186125233 -09194855963- 09926291231 – 0919485598

 

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0