0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

توت فرنگی پفکی

دسته بندی ها : مقالات ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ مدیریت سایت 78 مشاهده

 

همانطور که می دانید میوه های تازه سرشار از انواع ویتامین ها، املاح، مواد معدنی و … می باشد؛ منجمد کردن میوه ها نه تنها باعث از بین رفتن خواصشان نمی شود، بلکه ماندگاری آن ها افزایش یافته و از میوه های فریزدرایر شده، می توان در موارد گوناگون و به عنوان تنقلات نیز استفاده نمود.

پفک توت فرنگی

میوه خشک پفکی یک نوع میوه خشک است که از روش خشک کردن با استفاده از سرما و فریز کردن تولید می‌ شود و برای تهیه آن از دستگاه فریز درایر استفاده می‌ کنند. در این روش، مقدار کمی رطوبت در میوه باقی می ‌ماند که باعث تشکیل ساختاری ترد و پفکی در میوه ها می ‌شود. این نوع میوه های خشک دارای مزه و طعمی مانند میوه تازه بوده و حاوی تمام مواد مغذی و ویتامین های موجود در میوه تازه نیز می ‌باشند.

علت نامگذاری پفک بر روی میو های فریز درایر شده، نوع بافت این میوه ها پس از خشک شدن می باشد. بافت میوه های خشک انجمادی دقیقا مانند پفک بوده و بعد از ترکیب با آب دهان، در دهان مانند پفک آب شده و طعم خود را آزاد می کند و این طعم دلنشین تا ساعت ها در دهان شما باقی مانده و به شما حس بسیار خوبی خواهد داد.

توت فرنگی فریزدرایر، یکی از پرفروشترین، محبوبترین، جذابترین و خوشمزه ترین میوه های خشک پفکی می باشد که با یکبار امتحان این میوه خشک با طعم خارق ‌العاده آن، دوست دارید که همیشه آن را در منزل داشته باشید و از آن استفاده کنید.

خشک کردن توت فرنگی ‌پفکی با دستگاه فریز درایر یا خشک کن انجمادی انجام می گیرد. در این فرایند ابتدا توت فرنگی ها، فریز شده و سپس با عمل تصعید خشک شده و طعم و رنگ طبیعی‌ میوه ها بعد از خشک شدن حفظ می‌ شود.

روش تهیه توت فرنگی پفکی

برای این که بتوانید توت فرنگی پفکی تهیه کنید به یک دستگاه فریز درایر کارامد مانند فریز درایر هواکروز و مقداری توت فرنگی تازه احتیاج دارید. مراحل کار به صورت زیر می باشد:

 • برای تهیه هر بستهتوت فرنگی فریزدرایر، تقریبا باید از ده برابر توت فرنگی شیرین، با کیفیت و مرغوب استفاده کنید، تا محصول قابل قبولی داشته باشید.
 • بعد از تهیه توت فرنگی های تازه، سالم و با کیفیت، آن ها را به دقت شستشو دهید تا گل و لای و برگ های اضافه از آن جدا شود.
 • اگر در توت فرنگی ها قسمت های خراب و له شدگی وجود داشت با یک چاقوی تیز آن ها را جدا کنید.
 • می توانید توت فرنگی ها را به قطر تقریبا 2 سانتی متر اسلایس کنید و یا اینکه به صورت کامل آن را خشک کنید.
 • دقت داشته باشید که هیچ نوع مواد افزودنی را نمی توانید به این نوع میوه خشک اضافه کنید، چون در فرآیند تولید اختلال وارد می شود.
 • .سپس توت فرنگی ها را بر روی سینی های دستگاه خشک کن انجمادی قرار دهید.
 • بعد از قرار دادن سینی های حاوی توت فرنگی در دستگاه فریز درایر، آن را روشن نمایید.
 • دستگاه فریز درایر با داشتن پیشرفته ترین فن آوری و بدون نیاز به هیچ کاری، برای شما توت فرنگی ها را کاملا خشک می کند.
 • بعد از گذشت 24 الی 48 ساعت توت فرنگی های پفکی شما آماده خواهند شد. این زمان بستگی به ضخامت برش میوه های شما خواهد داشت. می توانید در حین فرایند چندین بار توت فرنگی ها را تست کنید و تردی آن ها را بررسی نمایید.
 • پفک های توت فرنگی را بعد از آماده شدن، در ظروف هواستان و دور از رطوبت می توان به مدت 25 سال نگهداری کرد.

توجه داشته باشید که میوه های خشک انجمادی، مورد تایید سازمان های جهانی معتبر غذا و دارو می باشد و شکل میوه در این نوع خشک کردن چروکیده نشده و بافت آن تغییری نمی کند.

ویژگی های توت فرنگی پفکی

 1. هیچ وقت نگران خرابی پفکتوت فرنگی نباشید، چون تا 25 سال می توان از آن در جایی بدون رطوبت نگهداری کرد، بدون اینکه مزه عالی، رنگ زیبا و رایحه خوب آن تغییر کند.
 2. نکته جالب دیگر درباره میوه های خشک انجمادی، این هست که بعد از گذشت سال ها، وقتی آن ها را در آب یا آب میوه و یا در معرض بخور سرد قرار دهید، بعد از گذشت مدتی به میوه تازه تبدیل می شود.
 3. 99 درصد ارزش غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی توت فرنگی بعد از فریز درایر شدن حفظ می شود.
 4. توت فرنگی پفکی دارای رنگ زیبا، رایحه و طعم دلنشین بوده و طعم آن بسیار شبیه توت فرنگی تازه می باشد.
 5. می توانید از قطعات کوچک پفک توت فرنگی در فرنی و از قطعات بزرگتر آن در تزیین انواع دسر ها، خوراکی ها و کیک های خانگی استفاده کنید.
 6. می توانید توت فرنگی انجمادی را پودر کنید و از پودر آن بر روی انواع شیرینی یا شکلات استفاده کنید.
 7. توت فرنگی پفکی به تنهایی به عنوان یک میان وعده سالم و مغذی و یک خوراکی فوق العاده و مفید برای بچه هاست.
 8. طعم دلنشین توت فرنگی سبب می شود تا هر کسی یک بار طعم و مزه پفک توت فرنگی را امتحان کند، نتواند از آن دل بکند.
 9. می توانید در مسافرت ها و کوهنوردی از پفک های توت فرنگی استفاده کنید، چون فضای کمی را اشغال کرده و وزن بسیار کمی داشته و به راحتی قابل حمل‌ و نقل هستند و یک میان وعده سالم و مغذی برای تامین مواد مورد نیاز بدن شما خواهد بود.
 10. در برخی موارد مصرف میوه ‌های منجمد از مصرف میوه‌ های تازه ممکن است بهتر باشد، زیرا در بسیاری از موارد این میوه‌ ها در فصل کشت و بلافاصله پس از برداشت منجمد شده و خواص آن ها نیز حفظ می ‌شود، در حالی که میوه‌ های تازه در مسیر جابجایی یا در صورت قرار داده شدن در سردخانه مقداری از مواد مفید خود را از دست می ‌دهند.
 11. توت فرنگی هایی که به روش ‌های معمولی از قبیل حرارتی یا آفتابی خشک شده اند ۷۵ تا ۹۵ درصد آب و اکثر ویتامین‌ های خود را از دست می ‌دهند در حالی که توت فرنگی فریز درایر، به جز ویتامین C که در آب محلول است باقی مواد مفید خود را حفظ می ‌کند.
 12. پفک توت فرنگییا همون توت فرنگی فریز درایر، بعد از خشک شدن شکل خود را از دست نمی دهد و طعم آن بسیار غلیظ ‌تر طعم توت فرنگی خشک شده با روش های دیگر هست.

نحوه نگهداری از توت فرنگی پفکی 

 • میوه های خشک پفکی از رطوبت بسیار پایینی برخوردار بوده و همین امر سبب شده تا از ماندگاری بالایی برخوردار باشد، بنابراین بهتر است برای حفظ کیفیت پفک توت فرنگی، آن را در محیط خشک نگهداری کنید و در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
 • ظرف نگهداری از پفک توت فرنگی نیز باید درب دارباشد تا از ورود رطوبت و هوا به داخل ظرف جلوگیری شود.
 • در بهترین شرایط می توانید تا 25 سال از میوه خشک پفکی نگهداری کنید.

تفاوت توت فرنگی خشک معمولی و پفکی

 • روش خشک شدن: تفاوت اصلی بین توت فرنگی خشک و توت فرنگی پفکی در روش خشک کردن آن ‌ها است. روش فریز درایر، برای خشک کردن میوه‌ ها بسیار منحصر به فرد است زیرا در این روش میوه‌ ها تحت فرایند تصعید قرار می ‌گیرند، در حالی که در روش‌ های معمولی خشک کردن میوه، فرایند تبخیر رخ می ‌دهد.
 • از لحاظ رنگ: رنگ توت فرنگی خشک معمولی کمی تیره تر از توت فرنگی پفکی است.
 • از نظر نوع بافت: از نظر بافت نیز تفاوت های زیادی بین آن ها وجود دارد که در این میان می توان به بافت نرم و جویدنی توت فرنگی خشک معمولی و بافت ترد و لذیذ و پفکی توت فرنگی پفکی اشاره کرد.
 • از نظر حجم: در پفک توت فرنگی حجم و اندازه میوه تغییر نمی‌ کند، در حالی که در توت فرنگی خشک حجم و اندازه میوه کوچکتر شده و حالت چروکیده پیدا می کند.
 • از نظر رطوبت: پفک توت فرنگی دارای رطوبت کمتری نسبت به توت فرنگی خشک شده دارد و در نتیجه ماندگاری آن نیز بیشتر است.

تاثیر دستگاه فریز درایر در کیفیت پفک توت فرنگی

همانطور که در مطالب بالا گفته شد، برای تهیه پفک میوه ها به روش صنعتی، از دستگاه فریزدرایر استفاده می ­شود. دستگاه فریز درایر کارامد و خوب تاثیرات مهمی در کیفیت میوه خشک پفکی دارد، که به صورت زیر می باشد:

 • میوه های پفکی از طعم و مزه خوبی برخوردار می شوند.
 • میوه ها با کیفیت مطلوب و استاندارد خشک می ­شوند.
 • میوه  ها به صورت یکدست خشک می شود.
 • امکان رشد باکتری و قارچ و فاسد شدن میوه های پفکی به حداقل می رسد.
 • میوه ها با بالاترین کیفیت خشک شده و از ماندگاری بیشتری برخوردار خواهند بود.

موارد مصرف میوه های خشک پفکی

 • به همراه غلات: می توانید میوه خشک پفکی را با سبوس‌ های غلات مختلف مانند یونجه، جو، تخمه و برنج مخلوط کرده و با افزودن شیر یک صبحانه پرخاصیت، سالم و خوشمزه ای داشته باشید.
 • ترکیب با ‌بستنی: می توانید میوه خشک پفکی را با ‌بستنی مخلوط کنید و به صورت یک دسر سرد و خوشمزه سرو کنید.
 • در تهیه بستنی: می توانید میوه خشک پفکی را به عنوان یک ماده افزودنی خوشمزه و خوشرنگ برای تهیه بستنی استفاده کنید. می توانید آن ها را به ترکیبات بستنی پس از هم زدن شیر، میوه های تازه و یا خرد شده، شکلات خرد شده، نارگیل خرد شده، وانیل و … اضافه کنید.
 • تهیه نوشیدنی: می توانید میوه خشک پفکی را با آب میوه ها، عسل، لیمو ترش خرد شده و یا بعضی شربت ها مخلوط کرده و از آن برای تهیه نوشیدنی سرد و مفید استفاده کنید.
 • به عنوان چاشنی و طعم‌ دهنده: می توانید میوه خشک پفکی را خرد یا پودر کرده و به عنوان یک چاشنی و طعم ‌دهندهاز آن استفاده کنید.
 • چای میوه خشک: می توانید میوه خشک پفکی را به همراه گل محمدی، زنجبیل، چای سیب و غیره برای تهیه چای میوه خشک استفاده کنید.
 • در تهیه شیرینی و کیک: می توانید میوه خشک پفکی را به همراه کره، شکر پودری، آرد، تخم ‌مرغ، وانیل و … برای تهیه شیرینی و کیک های خوشمزه استفاده کنید.
 • مصرف به تنهایی: البته، بهترین راه برای لذت بردن از میوه خشک پفکی مصرف آن به تنهایی است. می توانید آن را به عنوان یک میان وعده سالم و یک تنقلات خوشمزه در حین تماشای فیلم و … مصرف کنید.

همچنین می توانید به میوه خشک پفکی، میوه تازه یا خرد شده، شیره ‌های مختلف، نارگیل خرد شده و یا دانه ‌های خشک اضافه کنید و آن را میل کنید.

امیدوارم مطالبی را که در این مقاله درباره پفک توت فرنگی و میوه ها، جمع آوری کرده ام برای شما همراهان عزیز مفید و کاربردی باشد.

شما عزیزان همراه، برای خرید دستگاه فریز درایر می توانید با کارشناسان ما در تجهیز صنعت تهران تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید. شما همراهان عزیز، برای تهیه دستگاه میوه خشک کن انجمادی، می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید و برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

آدرس:

تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 

شماره تماس:

02186125233 -09194855963- 09926291231 – 0919485598

 

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0