0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

خشک کن انجمادی یا فریز درایر

دسته بندی ها : مقالات ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ مدیریت سایت 688 مشاهده

 

خشک کردن مواد غذایی

در گذشته، به وسیله هوای گرم محصولات خشکی را تولید می کردند که طول عمر این محصولات، به حدود یک سال می رسید. کیفیت محصول خشک شده با این روش نسبت به ماده اولیه به شدت کاهش یافته و باعث تخریب ظاهری، ساختاری و میکروبیولوژیکی محصول خشک شده می شد. با گسترش دانش روش های متنوع و نوین جایگزین روش سنتی خشک کردن مواد غذایی شده است که یکی از این روش ها، خشک کردن انجمادی می باشد. خشک کردن انجمادی یک روش نوین بوده که بر اساس تصعید آب منجمد شده غذاها می باشد. این روش خشک کردن محصوالات غذایی، به علت عدم وجود آب مایع و همچنین دمای پایین فرایند، بسیاری از تخریب های شیوه سنتی را ندارد.

انواع دستگاه های خشک کن مواد غذایی

۱دستگاه میوه خشک کن هات درایر یا خشک کن تبخیری

دستگاه های خشک کن کابینتی یا خشک کن تبخیری جزء دستگاه های بسیار ساده و پرکاربرد می باشند که برای خشک کردن میوه و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این دستگاه برای تولید میوه و سبزیجات خشک یکی از ارزان ترین روش ها می باشد. دستگاه خشک کن تبخیری، با تولید گرما باعث تبخیر شدن آب میان بافتی مواد غذایی و میوه و سبزیجاتی که در داخل کابین دستگاه قرار گرفته اند، می شود. گرما به همراه فن های موجود به صورت یکنواخت در بین سینی های میوه جا به جا می شود و رطوبت خارج شده از میوه ها نیز به وسیله  فن های تهویه به خارج منتقل می شوند.

این نوع دستگاه ها حرارت مورد نیاز برای خشک کردن مواد غذایی را با سوخت برق و یا گاز، تامین می کنند و دمای آن با توجه به ضخامت مواد مورد نظر تنظیم می شود. حرارت مستقیم بر مواد غذایی بدون آنکه آن ها به حالت پخته در بیایند یکی از روش های بسیار مناسب و سریع برای خشک کردن میوه و سبزیجات است.

مزیت استفاده از میوه خشک کن تبخیری

 • قیمت مناسب این مدل دستگاه نسبت به سایر نمونه ها
 • موجود در سایز ها، ظرفیت ها و اشکال مختلف
 • قابل تولید در انواع برقی و گازی
 • مناسب برای تولید میوه و سبزی خشک برای مصارف خانگی
 • مناسب برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا
 • مصرف بهینه سوخت
 • خشک کردن میوه ها در مدت زمانی کمتر از ۸ ساعت

معایب استفاده از میوه خشک کن کابینتی

 • کاهش حجم محصولات
 • تغییر شکل محصول
 • کم شدن مقداری از ارزش غذایی میوه و سبزی
 • اگر از روش های مناسب خشک کردن استفاده نشود، امکان تیره و سیاه شدن میوه وجود دارد.

۲دستگاه خشک کن وکیوم درایر یا خشک کن خلاء

در این دستگاه برای خشک کردن مواد غذایی ار خلاء استفاده می شود. خشک کردن وکیوم به این صورت است که مواد غذایی مورد نظر برای خشک شدن در مخزن دستگاه و در شرایط خلاء، قرار می گیرند و فشار داخل مخزن کاهش یافته و به مقدار کمی دما نیز افزایش پیدا می کند. نقطه جوش آّب در فشار پایین کمتر می باشد و بالا بردن دما در این شرایط باعث تبخیر آب میان بافتی مواد و خروج آن از دستگاه به وسیله سیستم تهویه می شود.

اکثر اوقات از این دستگاه برای خشک کردن موادی که نسبت به گرما حساس می باشند و در آزمایشگاه ها و صنایع پیشرفته استفاده می شوند، به کار می رود. در این روش مواد غذایی بدون تغییر شکل و حجم به دست می آیند.

مزایای روش وکیوم درایر

 • درجه حرارت کم مناسب برای مواد حساس به دما
 • نبود اکسیژن به هنگام خشک شدن
 • محصول اکسید نشده و تغییر رنگ نمی دهد
 • حفظ طعم، رنگ و عطر
 • سرعت بالا در خشک کردن
 • داشتن ارزش غذایی بالاتر
 • کاهش حجم ماده به میزان کم

معایب خشک کردن تحت خلاء

 • قیمت نسبتا بالای دستگاه
 • نیاز به پرسنل متخصص
 • هزینه های بالای نگهداری و تعمیر دستگاه
 • عدم صرفه اقتصادی برای مصارف و صنایع کوچک

۳دستگاه خشک کن فریز درایر یا خشک کن انجمادی

در دستگاه خشک کن انجمادی، دمای میوه و مواد غذایی درون مخزن تا اندازه زیادی کاهش یافته و در طول این کاهش دما، آب میان بافتی میوه نیز منجمد می شود و در طی یک فرایند کاملا سریع، فشار هوای داخل مخزن با سرعت زیاد کم شده و دمای داخل مخزن بالا می رود و به این صورت آب منجمد میان بافت میوه ها و سبزیجات از حالت جامد به گاز تبدیل می شوند. در روش فریز درایر یخ میوه ها به آّب تبدیل نشده و مستقیما به گاز تبدیل می شوند و از خروجی بخار، به بیرون دستگاه منتقل شده و شکل ظاهری میوه ها کاملا حفظ می شوند.

مهم ترین عوامل موثر بر خشک کردن انجمادی، فشار و دمای مورد استفاده در این فرایند است که بر کیفیت محصول نهایی تاثیرگذار می باشد. در صنایع غذایی علاقه به خشک کردن انجمادی به دلیل کیفیت بالای محصول تولید شده نسبت به سایر روش ها، بسیار زیاد است، زیرا در این روش طعم، عطر، شکل ظاهری، ساختار و سایر خواص محصول تا حد زیادی حفظ می شود. همچنین محصول تولیدی با خشک کن انجمادی دارای تخلخل بالایی است. این روش بسیار گران قیمت بوده و بیشتر برای مواد با ارزش، مورد استفاده قرار می گیرد، همین موضوع استفاده از این روش را در صنایع غذایی با تردیدهایی مواجه کرده بود. اما با توجه به پیشرفت هایی که صورت گرفته، هزینه های فرایند تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است و استفاده از آن در صنایع غذایی، روز به روز در حال گسترش است.

مزایا خشک کردن انجمادی

 • همه رطوبت مواد غذایی گرفته شده و وزن آن کاهش یافته و حمل و نقل این ماده غذایی نیز آسان تر می باشد.
 • همه مواد مغذی و طعم، حتی بو و عطر ماده غذایی هنگام خشک شدن انجمادی حفظ می شود.
 • در خشک کردن انجمادی ماده غذایی چروکیده و جمع نشده و بافت آن هیچ تغییری نمی کند.

معایب خشک کردن انجمادی

 تفاوت دستگاه خشک کن انجمادی با گرمایشی

در زمان های قدیم خشک کردن میوه و سبزی به روش سنتی و از طریق گرمای آفتاب و زیر نور مستقیم آن خشک می شد. خشک کردن مواد غذایی با این روش چند روز طول می کشید و زمان زیادی صرف آن می شد و با قرار گرفتن در فضای باز، آلودگی ها و گرد و غبار جذب آن می شد، اما با پیشرفت تکنولوژی روش های بهتری برای خشک کردن انواع میوه ها و مواد غذایی مختلف به وجود آمد، که علاوه بر اینکه مدت زمان کمتری برای خشک کردن مواد غذایی صرف می شد، محصولاتی که خشک می شدند نیز کاملا تمیز و بهداشتی تهیه می شدند.

حرارت مستقیم برای خشک کردن محصولاتی مانند میوه ها و سبزیجات بسیار مضر می باشد و ماده غذایی مورد نظر را دچار حساسیت نموده و خاصیت آن را از بین می برد. به همین دلیل تولید کنندگان از دستگاه خشک کن انجمادی، برای خشک کردن محصولا ت مختلف استفاده می کنند. در این روش و با استفاده از دستگاه خشک کن انجمادی محصول و ماده مورد نظر به صورت کامل، منجمد شده و پس از آن آب موجود در محصول منجمد شده، به وسیله فرایند تصعید تحت خلا از محصول خارج می شود.

با پیشرفت علم و اهمیت بسیاری که سلامتی برای افراد دارد، میوه های خشک جایگزین تنقلات مضر شده است. به همین دلیل تولید کنندگان سعی می کنند این محصول را با کیفیت بسیار بالا تولید نمایند.

خشک کردن برخی از محصولات مانند میوه‌ ها و سبزیجات به واسطه حرارت امری مضر است و ممکن است آن ماده غذایی را دچار حساسیت کند یا خواص آن را از بین ببرد. به همین دلیل تولید کنندگان از جایگزین این دستگاه‌ ها استفاده می ‌کنند که در آن مواد غذایی به صورت انجمادی خشک می شوند. در این روش ابتدا محصول یا ماده مورد نظر به وسیله دستگاه، کاملا منجمد می ‌شود. بعد از آن آبی که در محصول بوده و حالا منجمد شده، از طریق فرآیند تصعید تحت خلا از محصول خارج خواهد شد.

امروزه با پیشرفت علم و اهمیت دادن افراد به موضوع سلامتی، میوه‌های خشک جایگزین تنقلات مضر شده است و افراد زیادی به این خوراکی‌های سالم روی آورده اند. از این رو تولید کننده‌های زیادی به این فکر افتادند تا برای خود دستگاه میوه خشک کن انجمادی تهیه کرده و در خانه یا کارگاه شروع به تولید کردن این میوه های خشک کنند.

در پاسخ به این سوال که دستگاه خشک کن انجمادی چیست و چگونه کار می کند باید به این نکته اشاره کنیم که اسم این دستگاه ممکن است شما را به اشتباه بیندازد و فکر کنید دستگاه محصول را منجمد می کند و خشک نمی کند! این در حالی است که دستگاه خشک کن انجمادی، دستگاهی است که با استفاده از پروسه تغییر فشار و دما می تواند میزان خروج رطوبت را در شرایط خاص افزایش داده و باعث خشک شدن محصول شود.

این دستگاه مناسب خشک کردن انواع محصولات است اما باید در نظر داشته باشید که با توجه به هزینه های بالای این دستگاه فقط برای تولید محصولات با ارزش افزوده بسیار بالا مانند داروها و محصولات شیمیایی خاص، مناسب است و توجیه اقتصادی دارد.

نام های دیگر دستگاه میوه خشک کن انجمادی

دستگاه میوه خشک کن انجمادی با نام دستگاه میوه خشک کن تصعیدی هم شناخته می شود. از آن جایی که در این روش بعد از منجمد شدن آب درون مواد غذایی در یک فرآیند، تصعید خواهد شد، به همین دلیل این دستگاه به خشک کن تصعیدی هم معروف است. علاوه بر این نام، این دستگاه را با نام انگلیسی آن که فریز درایر است، هم می ‌شناسند که از دو کلمه freeze به معنای انجماد و dryer به معنای خشک کردن تشکیل شده است.

مشخصات دستگاه میوه خشک کن انجمادی

شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید انبوه، دستگاه میوه خشک انجمادی را در سایزها و انواع مختلف آن تولید می ‌کنند که هر کدام از آن‎ها مشخصات جداگانه‌ای دارد. در ادامه هر یک از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

1.خشک کن های تصعیدی سینی دار

در خشک کن تصعیدی سینی دار، که معمول ترین نوع خشک کن تصعیدی می باشد، کندانسور، مانند سرد کننده های سینی ها، در همان اتاقک قرار دارند و یا اینکه در اتاقک جداگانه ای که از طریق یک لوله با قطر بزرگ به اتاقک اصلی پیوسته است، سوار می شود، سپس محصول بر روی سینی های داخل اتاقک خشک کن قرار داده می شوند.

سینی و مواد غذایی که در روی سینی قرار گرفته اند بر روی اتاقک قرار می گیرند. پس از قرار دادن سینی حاوی مواد غذایی آن ها شروع به خشک شدن خواهند کرد و پس از اتمام کار دستگاه آلارم خاموشی می دهد و شما می توانید پس از اتمام کار میوه ها و مواد غذایی را از دستگاه خارج نمایید.

از رایج‌ ترین و معمول ‌ترین نوع این دستگاه‌ ها، مدل سینی دار است که به افرادی که می‌ خواهند یک شغل خانگی برای خود به وجود آورند، توصیه می‌ شود.

2.خشک کن تصعیدی تونلی

در خشک کن تونلی، بعد از آن که مواد غذایی روی سینی قرار داده شد، آن‌ها را از یک سمت به داخل تونل می ‌فرستند و بعد از فرآیند انجماد، سینی‌ها از طرف دیگر به بیرون فرستاده می‌ شوند. کندانسوری که در این دستگاه وجود دارد، از یک سیستم سرد کننده‌ جذبی آمونیاکی سرد استفاده می‌کند. در این نوع از دستگاه‌ها به روشی آسان‎تر می‌ توان در بارگیری مواد غذایی کنترل به عمل آورد.

استفاده کردن از خشک کن تصعیدی تونلی باعث می شود تا محصول مورد نظر بدون تغییر رنگ، مزه، شکل و رایحه بماند که باعث شده یکی از پرطرفدارترین دستگاه ها در این حیطه باشد.

این دستگاه برای ایجاد یک شغل خانگی بسیار مناسب می باشد و به دلیل کم بودن وزن دستگاه و محصولات حمل و نقل آن نیز آسان می باشد. کنترل بارگیری در این نوع خشک کن تصعیدی با سهولت بیشتری انجام می شود.

انواع خشک کن انجمادی

1.خشک کن انجمادی تابشی

خشک کن های انجمادی تابشی از اشعه مادون قرمز برای گرم کردن نمونه در سینی استفاده می کنند. این نوع گرمایش امکان استفاده از سینی‌های تخت ساده را فراهم می‌کند، زیرا منبع مادون قرمز می‌تواند در بالای سینی‌های تخت قرار گیرد تا به سمت پایین بر روی محصول تابش کند. گرمایش اشعه مادون قرمز امکان گرمایش بسیار یکنواخت سطح محصول را فراهم می کند، اما ظرفیت بسیار کمی برای نفوذ دارد، بنابراین بیشتر با سینی های بسیار کم عمق و ماتریس های نمونه همگن استفاده می شود.

2.خشک کن انجمادی با کمک مایکروویو

خشک کن های انجمادی با کمک مایکروویو، از امواج مایکروویو برای نفوذ عمیق تر به نمونه برای تسریع فرآیند تصعید و حرارت در خشک کردن انجمادی استفاده می کنند. راه اندازی و اجرای این روش می تواند بسیار پیچیده باشد، زیرا امواج مایکروویو می توانند میدان الکتریکی ایجاد کنند که قادر است گازهای موجود در محفظه نمونه را به پلاسما تبدیل کند. این پلاسما به طور بالقوه می تواند نمونه را بسوزاند، بنابراین حفظ قدرت مایکروویو مناسب، برای سطوح خلاء ضروری است.

مزیت های استفاده از خشک کن های انجمادی

دستگاه های میوه خشک کن انجمادی سینی دار و تونلی، بنا بر سایزی که دارند، برای افرادی است که مایل هستند از طریق یک شغل خانگی کسب درآمد داشته باشند، بسیار مناسب و کاربردی است. شما همچنین می توانید با این دستگاه ها کارآفرینی کنید و شغل جدیدی را برای افرادی که نیازمند به کار هستند، بیافرینید.

فریز درایر یا خشک کن های انجمادی از کاربردی ترین تجهیزات در صنعت موادغذایی و داروسازی می باشد که به منظور آبگیری و خشک کردن مواد فاسد شدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به تکنولوژی ها و تجهیزات مورد استفاده در ساخت دستگاه فریز درایر باید بدانید که قیمت این دستگاه خشک کن صنعتی نسبت به سایر مدل ها بسیار بالا بوده و می توان برای تولید محصولات معمولی، از مدل های دیگر دستگاه خشک کن استفاده کرد. خشک کن های حرارتی که در مدلهای کابینی، تونلی، درام درایر و خشک کن دوار از جمله خشک کن هایی هستند که با قیمت به مراتب پایین تری نسبت به فریز درایر ارائه می شوند.

در این روش بیش از ۹۷ درصد کیفیت محصولات چه به لحاظ شکل ظاهری و رنگ و بو و مزه محصولات، چه به لحاظ ارزش غذایی آن، حفظ می‌شود و محصول خشک شده بدون استفاده از هرگونه مواد شیمیایی و یا نگهدارنده دارای ماندگاری بیش از ۲۵ سال می‌باشد.

خشک کردن انجمادی و مراحل آن

این فرایند شامل سه فرایند جداگانه و منحصر به فرد است که کاملا به یکدیگر وابسته اند:

1.انجماد

روش های مختلفی برای انجماد محصول وجود دارد. انجماد را می توان در یک فریزر یا قفسه های یخچال انجام داد که شکل فیزیکی مواد را حفظ می کنند.

خشک کن انجمادی، ساده ترین روش برای استفاده از کریستال های یخ بزرگ است که می تواند توسط انجماد سریع و انجماد آهسته تولید شود. زمانی که کریستال ها بزرگ هستند ممکن است دیواره های سلولی را شکسته و خشک کردن ایده الی نداشته باشیم برای جلوگیری از این وضع انجماد سریع انجام می شود.

2.خشک کردن اولیه

فاز دوم خشک کردن انجمادی خشک کردن اولیه است که در آن فشار پایین می رود و گرما اضافه می شود. سرعت خلا تسریع می شود مخزن سرد یک سطح برای بخار آب فراهم می کند تا پایدار بماند.

کندانسور، پمپ خلا را از بخار آب محافظت می کند در این مرحله تقریبا 95 درصد از آب مواد حذف می شود. خشک کردن اولیه می تواند یک روند آهسته داشته باشد. گرمایش بیش از حد می تواند ساختار مواد را تغییر دهد.

3.خشک کردن ثانویه

تبخیر نهایی رطوبت باقی مانده معمولا در زمان طولانی تری نسبت به خشک کردن اولیه در اتاقک خشک کن، انجام می شود.

یک خشک کن تصعیدی می تواند از اجزای زیر تشکیل شده باشد:

 • پمپ های خلا
 • سیستم یخچال
 • سیستم گرم کننده – سرد کننده
 • فیلتر جمع آوری محصول
 • سیستم کنترل

نحوه کار با دستگاه خشک کن انجمادی

خشک کن های انجمادی خانگی امروزه خشک کردن انجمادی را بسیار ساده کردند. روش کار را می توان در مراحل زیر خلاصه کرد:

 • مواد غذایی را انتخاب کنید
 • آنها را روی سینی یا ورق قرار دهید
 • سینی ها را داخل فریز خشک کن قرار دهید
 • دکمه شروع را فشار دهید

زمان خشک کردن  محصول با خشک کن انجمادی

به طور معمول، مدت زمانی که طول می کشد تا یک دسته از محصول خشک شود، بین 20 تا 40 ساعت است. غذاهای بسیار متراکم و غذاهای حاوی قند، زمان بیشتری و طولانی تری نیاز دارند، برای مثال آناناس تازه، می تواند بیش از 45 ساعت طول بکشد تا فریز شود. با این حال، قرار دادن مواد غذایی در سینی ها و فریز کردن آنها در فریزر می تواند زمان را تا چند ساعت کاهش دهد. خشک کن انجمادی، مجهز به حس گرهایی است که خشک شدن کامل غذا را حس می کند و پس از اتمام فرآیند به شما هشدار می دهد.

چه مواد غذایی را می‌توانیم به روش انجمادی خشک کنیم؟

انواع مختلف میوه ها و سبزیجات و گوشت ها را منجمد کنید موادی مانند سیب، هلو، توت فرنگی، موز ،گوجه فرنگی آووکادو، لوبیا سبز، فلفل، پیاز، سیب زمینی و… حتی وعده غذایی و دسر های مورد علاقه شما می توانند به صورت فریز شده خشک شوند، میان وعده های سالم فاقد آلرژی و ارزان قیمت و  غذا های کودک و غذا های حیوانات خانگی را نیز می توانید با این روش نگهداری کنید.

محصول جذاب دیگری که به روش انجمادی تولید می شود، بستنی خشک است. بستنی منجمد یا خشک شده که به بستنی فضانوردی نیز معروف است، بیشتر آب آن با فرآیند خشک کردن انجمادی خارج می شود. این نوع بستنی در مقایسه با بستنی معمولی ترد تر می باشد که نیازی به نگه داری در یخچال ندارد و می توان آن را در دمای معمولی اتاق بدون آنکه ذوب شود، نگه داری نمود.

تفاوت میوه خشک با میوه پفکی یا انجمادی

برخلاف میوه‌ های خشک شده با گرما که مقداری از رطوبت خود را حفظ می کند، در میوه خشک پفکی، ظاهر و حجم میوه هیچ تغییری نمی کند و تنها بافت آن مانند پفک ترد می شود و تقریبا تمام رطوبت خود را (در حدود ۹۵ درصد) از دست می دهد. میوه های خشک شده به روش حرارتی نسبت به میوه پفکی دارای رطوبت بیشتری هستند و براساس نوع میوه اکثرا شیرین و جویدنی می باشند.

تفاوت دیگر این دو نوع محصول در وزن آنها می باشد. وزن میوه های خشک شده انجمادی به علت کم بودن رطوبت آنها، بسیار کم تر از میوه های خشک شده در حرارت می باشند که این مورد حمل و نگه داری آن ها را آسان تر می کند.

با توجه به اینکه خشک کردن به این روش در دمای زیر صفر صورت می پذیرد، شکل میوه به خوبی حفظ و طعم آن را نیز بهتر حفظ می شود. همچنین در صورتی که این محصول برای مدتی در آب میوه قرار گیرد، همانند میوه تازه می شود.

به طور کلی مزایای این تکنولوژی عبارتند از:

 • بهره وری بالا
 • حداقل دستکاری و تغییر
 • کیفیت بالا
 • کاربرد گسترده

ماندگاری میوه پفکی

تقریبا همه میوه ها، سبزی و صیفی جات را می توان به این روش خشک نمود. تمام محصولات خشک شده با تکنولوژی فریز درایر، در صورتی که در شرایط مناسبی نگه داری شوند، بین ۲۰ تا ۳۰ سال ماندگاری دارند. همچنین بیشتر قندهای و مواد مغذی خود را نیز حفظ می کنند و طعم میوه به طور کامل حفظ می شود.

میوه های خشک شده به این روش را بهتر است در جای خشک، تاریک و در بسته بندی نگهداری کرد. بهتر است پس از باز کردن بسته بندی میوه خشک پفکی، با توجه به اینکه رطوبت، بافت این محصولات را تغییر می دهد، آن را در کیسه پلاستیکی یا ظرف دربسته نگهداری نمود تا طعم، رنگ و بافت آن حفظ شود.

موارد مصرف میوه پفکی

میوه های پفکی یا انجمادی می توانند جایگزین میوه تازه در مدارس، محل کار، مسافرت و کمپینگ ها و همچنین یک میان وعده جذاب برای خانواده ها باشد. این محصولات را می توان با ترکیب غلات و شیر، ماست و بستنی نیز استفاده نمود. از دیگر موارد مصرف این محصول می توان به پودر انواع میوه ها اشاره نمود که در طعم دادن به انواع شیرینی جات، بستنی، اسموتی ها و به طور کلی در تهیه انواع دسر ها مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی برای آنکه طعم مواد غذایی خشک شده به این روش را درک کنید، می بایست نمونه رسیده و پر طعم هر محصول را در نظر گرفت که به صورت ترد و پفکی در آمده است. از محبوب ترین میوه خشک پفکی یا انجمادی می توان به کیوی، توت فرنگی، سیب و موز اشاره نمود. فرآیند خشک کردن انجمادی طعم را بسیار بهتر از خشک کردن معمولی حفظ می کند و منجر به طعم های تازه تر می شود.

نحوه تولید میوه خشک پفکی

مراحل و نحوه تولید میوه خشک پفکی به شرح زیر است:

میوه های با کیفیت و کاملاً رسیده را تهیه و در وان های مخصوص شستشوی میوه، آن ها را تمیز می کنند و وارد دستگاه های مخصوص خشک کن می‌ کنند. حرارت این دستگاه به گونه ‌ای تنظیم شده است که ضمن حفظ خواص و ارزش غذایی میوه، آن را به میوه خشک شده پفکی تبدیل می‌ کنند. تنوع میوه خشک پفکی زیاد است و افراد با هر سلیقه ‌ای می ‌توانند این تنقلات را خریداری کنند.

از آنجا که ماندگاری میوه خشک پفکی بالا است، مصرف آن نیز زیاد است. مراحل تولید میوه خشک پفکی تقریباً مشابه تولید میوه خشک چیپسی است اما تفاوت ‌هایی که در نحوه تولید این دو محصول وجود دارد، وجه تمایز آن ها است. تولید میوه خشک پفکی و چیپسی از مرحله شستشو تا پاک سازی و لکه‌گیری میوه، یکسان هستند؛ اما تفاوت عمده در دستگاه اسلایسر و برش دادن میوه است.

برای تولید میوه خشک پفکی میوه ها را به قطعات بزرگ تر برش می ‌دهند، اما در تولید میوه چیپسی برش میوه نازک تر است. تفاوت دیگری که در این دو روش وجود دارد، مدت زمانی است که میوه در دستگاه خشک کن انجمادی قرار می ‌گیرد. میوه های پفکی باید مدت زمان بیشتری داخل دستگاه بمانند تا به میوه خشک پفکی تبدیل شوند. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره درباره انواع دستگاه میوه خشک کن و کسب اطلاعات تخصصی درباره این محصول با مشاورین تجهیز صنعت تهران تماس حاصل نمایید.

میوه خشک پفکی یا انجمادی بر خلاف سایر میوه های خشک با سرما خشک می شوند. در فرآیند تولید میوه خشک پفکی، تمام ویتامین ها و مواد مغذی میوه حفظ می شود. در این روش از خشک کردن، هیچ گونه افزودنی استفاده نمی شود، زیرا در صورت استفاده از مواد شیمیایی در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می شود. به همین دلیل این نوع میوه خشک کاملا ارگانیک بوده و براساس تحقیقات صورت گرفته، بیش از ۹۰ درصد مواد مغذی خود را حفظ و یا به عبارت دیگر تمام ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و سایر فواید میوه تازه را نیز دارا می باشند.

تاثیر دستگاه میوه خشک کن بر کیفیت میوه خشک پفکی

میوه های خشکی که در دستگاه میوه خشک کن انجمادی، درست می ‌شوند‌ کیفیت بالایی دارند؛ زیرا در دستگاه از خشک شدن زیاد آن ها جلوگیری می شود و با استفاده از حرارت مناسب یک میوه خشک پفکی را به شما می دهد.

ترد بودن میوه خشک پفکی باعث می ‌شود بیشتر از میوه ‌های خشک چیپسی محبوب باشند. البته در تهیه میوه خشک پفکی باید دقت داشته باشید که در حین ترد بودن، میوه باید رطوبت کافی نیز داشته باشند. اگر رطوبت میوه بیش از اندازه باشد، امکان فساد آن وجود دارد؛ بنابراین قبل از خرید میوه خشک پفکی به شرکت تولیدکننده و روش های به کار رفته برای تولید آن توجه داشته باشید.

کاربرد خشک کن انجمادی در صنایع مختلف

با استفاده از دستگاه خشک کن انجمادی و ویژگی های کاربردی آن می توان در صنایع مختلف محصولات متنوعی را خشک کرد اما از این نکته غافل نشوید که همانطور که در بالا گفته شد هزینه‌های ساخت و استفاده از این دستگاه بسیار بالاست در نتیجه صرفه اقتصادی برای تولید محصولات ارزان قیمت با حاشیه سود کم را ندارد.

عمده محصولاتی که با استفاده از دستگاه خشک کن انجمادی خشک می کنند محصولات دارویی هستند که ارزش افزوده بسیار بالایی داشته و در حجم کم تولید می‌شوند و یا محصولاتی شیمیایی که معمولاً به عنوان مواد اولیه سایر صنایع کاربرد دارند. اما می‌توان با استفاده از این دستگاه، انواع محصولات مختلف مانند میوه و سبزیجات را با کیفیت بسیار بالا خشک کرد به مشتریان خاص و ویژه‌ که نیاز به محصولات با کیفیت بسیار بالا و با ظاهری دلچسب و ترد دارند، ارائه داد.

مزایای خشک کن انجمادی خانگی

 • فرایند خشک کردن انجمادی بهتر از کنسرو کردن می‌باشد زیرا فرایند خشک کن انجمادی صدمه ای به تجزیه مواد غذایی نگهداری شده نمی زند.
 • فرایند خشک کردن انجمادی عطر طعم رنگ و شکل مواد غذایی را حفظ می کند و باعث کوچک شدن و سفت شدن غذا نمی شود و شما می توانید مواد خشک غذایی ساده و حتی هر وعده های غذایی را فریز کنید.
 • می توانید وقتی تمایل به آشپزی ندارید از میوه های خشک استفاده کنید.
 • اگر در بیرون از منزل قصد خوردن غذا یا خوراکی را داشته باشید می توانید غذای خود را در بسته فریز کنید تا در محل کار به وسیله ماکروویو گرم کنید.
 • خشک کردن انجمادی باعث حفظ ارزش مواد غذایی شده و غذا طعم عادی خواهد داشت و تقریبا تمام ارزش غذایی خود را تا 25 سال حفظ می کند، زیرا مواد غذایی به درستی ذخیره و بسته بندی می شود.
 • داشتن ضایعات غذایی کمتر، اگر مانند بسیاری از ما هستید و وقتی وعده غذایی باقی مانده استفاده شده میوه ها و سبزیجات بیش از حد رسیده و سایر غذاهایی را که قبل از استفاده از آن ها خراب می شوند دور می ریزیم احساس گناه می‌کنیم. دیگر این حس را از بین ببرید، مواد باقی مانده میوه ها و سبزیجات که گوشت ها تخم مرغ و مواد لبنی خود را به صورت انجمادی خشک کنید. اکنون شما و خانواده می توانید از اتلاف مواد غذایی جلوگیری کرده و مقادیر زیادی مواد غذایی با کیفیت بالا را که به طور معمول در زباله ریخته می شود را حفظ کنید.
 • نیازهای ویژه غذایی (فرآیند خشک کردن انجمادی در خانه برای هر رژیم غذایی خاص با معیار های غذایی مناسب است که می تواند باعث نگرای افراد شود که می‌خواهند مواد غذایی طولانی مدت را برای موارد اضطراری ذخیره کنند.)
 • نگرانی های رایج در رژیم غذایی که شامل مواد ارگانیک ، آلرژی غذایی و نگرانی از مواد تشکیل دهنده حذف مواد نگهدارنده و غذاهای فرآوری شده می تواند با خشک کردن انجمادی از بین برود.
 • غذاهای تمیز و کامل و خام (وعده های غذایی از پیش بسته بندی شده و فراوری شده اغلب دارای مواد افزودنی و ناسالم هستند. هنگامی که در خانه از خشک کن انجمادی استفاده کنید از سالم بودن غذا هایی که شما و عزیزانتان مصرف می کنید اطمینان خواهید داشت.)
 • غذاهای خشک شده انجمادی مقرون به صرفه هستند و ماندگاری بالایی دارند و نیازی به یک برنامه چرخشی پیچیده ندارند، اما غذا های کنسرو شده به دلیل ماندگاری کوتاه 3 ساله، نیاز به یک برنامه چرخشی دقیق دارند تا اطمینان حاصل کنید با قوطی های تاریخ مصرف گذشته را استفاده نکنید.

قیمت دستگاه میوه خشک کن انجمادی

قیمت دستگاه میوه خشک کن انجمادی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این که شما دستگاه را در چه سایزی بخواهید تهیه کنید یا کدام نوع از دستگاه میوه خشک کن سینی دار یا تونلی را انتخاب کنید. همچنین عواملی مانند کاربری آسان، گنجایش، توان مصرفی و متریال به کار برده شده در دستگاه هم در قیمت نهایی آن تاثیرگذار خواهد بود. چنانچه قصد خرید این دستگاه را دارید، اما نیازمند این هستید که اطلاعات بیشتری راجع به آن کسب کنید، می ‌توانید با کارشناسان ما در تجهیز صنعت تهران در ارتباط باشید.

قیمت خشک کن انجمادی خانگی جدید بسته به اندازه و نوع پمپ متغیر است (انواع پمپ ها عبارتند از: روغن، پریمیر یا بدون روغن).

نتیجه گیری

دستگاه خشک کن میوه در انواع مختلفی موجود می باشند که شما با توجه به نیاز های خود می توانید محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید. هرکدام از این سه نوع دستگاه خشک کن که در بالا گفته شد دارای مزایا و معایب مختلفی می باشند.

فرآیند خشک کردن مواد به صورت انجمادی، دارای یک سری مراحل است که در آن می‌ توان فرآیند خشک کردن میوه را با استفاده از روش تصعیدی یا همان انجمادی با سرعت بالا انجام داد. در این روش با کاهش فشار سامانه، آب منجمد شده درون میوه، سبزیجات و یا سایر مواد غذایی به صورت مستقیم به بخار تبدیل می شود. این پروسه برای افزایش مدت نگهداری مواد غذایی و هچنین مواد دارویی و برای آسان کردن حمل و نقل‌ این مواد کاربرد زیادی دارد. هوا کروز یکی از بهترین شرکت های تولید کننده میوه خشک کن در بازار ایران است. شما می توانید انواع دستگاه میوه خشک کن در ابعاد مختلف را از فروشگاه تجهیز صنعت تهران تهیه کنید.

شما عزیزان برای تهیه دستگاه میوه خشک کن انجمادی می توانید از طریق سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران اقدام نمایید و  دستگاه میوه خشک کن انجمادی مورد نیاز خود را با مشاوره همکاران ما در فروشگاه تجهیز صنعت تهران، خریداری نمایید.

شما همراهان عزیز، برای تهیه دستگاه میوه خشک کن انجمادی، می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید و برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

آدرس: تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 

شماره تماس  :                                           02186125233 -09194855963- 09926291231 – 0919485598

 

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0