0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

روش تهیه برخی از انواع نوشیدنی های گرم بر پایه قهوه

دسته بندی ها : مقالات ۲ مهر ۱۴۰۲ مدیریت سایت 280 مشاهده

 

 

قهوه، نوشیدنی دم‌ کردنی است که از دانه ‌های قهوه بو داده (رُست شده) تهیه می شود. دانه ‌های قهوه را نیز از گیاه قهوه بدست می ‌آورند که در گذشته بیشتر در آفریقا و آسیا استفاده می ‌شد و اولین بار در اتیوپی کشت شد. البته امروزه کشور های زیادی هستند که در کشت این دانه نقش دارند و ازجمله آن ‌ها می ‌توان به برزیل به عنوان یکی از بزرگ ‌ترین تولید کنندگان قهوه در دنیا  اشاره کرد.

قهوه یکی از نوشیدنی های پرطرفدار و خوشمزه در سراسر دنیا می باشد که می توان با استفاده از آن، نوشیدنی های جدیدتر با طعم و مزه جذاب تری را تهیه کرد. خیلی از افراد به خاطر کافئین موجود در قهوه از مصرف قهوه صرف نظر می کنند، اما این افراد باید بدانند که قهوه های بدون کافئین و یا دارای کافئین با درصد های مختلف در بازار موجود هست و آنها می توانند با توجه به ذائقه خود بهترین قهوه را انتخاب کنند.

ما قصد داریم در این مقاله روش تهیه برخی از انواع نوشیدنی هایی که با قهوه درست می شوند را آموزش دهیم.

قهوه سیاه یا بلک کافی

قهوه سیاه‌‌، قهوه دمی است که از دانه آسیاب شده قهوه به‌دست می ‌آید. در این روش، دانه های قهوه رُست شده در آب داغ قوطه ‌ور می‌ شوند تا عطر و طعم آن ‌ها به ‌همراه کافئین، رنگ و مواد مغذی موجود در قهوه در آب داغ آزاد شود. بلک کافی را به صورت گرم سرو می‌ کنند اما گاهی سرو آن در حالت سرد نیز انجام می ‌شود.

برای تهیه قهوه سیاه تنها چیزی که نیاز دارید، دانه آسیاب شده قهوه و آب است که با روش های زیر نیز تهیه می ‌شود.

1.فرنچ پرس

فرنچ پرس، یک نوع وسیله برای دم آوری و عصاره گیری قهوه می باشد. برای استفاده از این وسیله ابتدا قهوه را به اندازه متوسط ​​تا درشت به وسیله دستگاه آسیاب قهوه، آسیاب نمایید و قهوه آسیاب شده را داخل لیوان فرنچ پرس قرار دهید. سپس آب در حال جوش را به درون لیوان فرنچ پرس اضافه کنید.

بعد از 4 الی 8 دقیقه به ‌کمک پیستونی که در بالای لیوان قرار دارد، دانه ‌های قهوه آسیاب شده که در بالای لیوان جمع شده اند را به پایین منتقل کنید، سپس قهوه شما آماده نوشیدن می شود.

2.قهوه فیلتری

 در این حالت، آب داغ از بالا بر روی پودر قهوه ریخته می ‌شود و این آب با گذر از دانه ‌های قهوه و سپس فیلتر کاغذی، به داخل قوری ریخته می ‌شود. بیشتر دستگاه ‌های قهوه ‌ساز نیز از مکانیسم قهوه فیلتری بهره می گیرند.

3.قهوه فوری

قهوه فوری به دانه های قهوه ای می ‌گویند که می ‌توان بدون نیاز به ابزار خاصی، آن ‌ها را در آب حل کرد. البته بسیاری از افرادی که قهوه را نوشیدنی اصلی خود می ‌دانند، علاقه ‌ای به طعم قهوه فوری ندارند.

4.قهوه ترک

قهوه ترک به عنوان یکی از جذاب ‌ترین نوشیدنی ‌ها می باشد که دانه ‌های آسیاب شده قهوه در داخل ظرف مخصوصی به نام جذوه تهیه می‌ کنند و روش ‌های مختلفی برای دم کردن آن وجود دارد. البته این نوع قهوه را به خاطر داشتن طعم بسیار قوی، می ‌توان از نوع بلک کافی برشمرد و به‌ سبب نوع تهیه آن، بسیار دل‌ نشین است.

انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو

نوشیدنی ‌هایی که پایه آن ‌ها اسپرسو است، در واقع قهوه‌ هایی هستند که با دستگاه اسپرسو ساز درست می ‌شوند و از سه ماده اسپرسو، شیر بخار داده و کف شیر تهیه می شوند.

مهم ترین تفاوت بین این نوشیدنی ها، در میزان استفاده از اسپرسو، شیر بخار داده شده و کف، داخل آن ها می باشد. برخی موارد دیگری مانند تفاوت بین دستگاه ‌های قهوه‌ ساز که این نوشیدنی ها با آن‌ ها درست می ‌شوند و همچنین موادی مانند خرده‌ های شکلات که روی نوشیدنی برای تزیین ریخته می‌ شود، می تواند علت تفاوت بین این نوشیدنی ها باشند.

در ادامه این مقاله چند مورد از بهترین و پرطرفدار ترین نوشیدنی هایی که با قهوه تهیه می شوند را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید برای خودتان درست کنید و از نوشیدن آنها لذت ببرید.

1.اسپرسو  

قهوه اسپرسو نوشیدنی است که با روشی ایتالیایی تهیه می ‌شود. در این روش، مقداری آب نزدیک به دمای جوش با فشاری بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ psi(پوند در هر اینچ مربع) از میان پودر قهوه ای که با دستگاه آسیاب قهوه به صورت آسیاب ریز پودر شده است، عبور می ‌‌دهند.

بنابراین قهوه اسپرسو، نوشیدنی غلیظی است که در اندازه ‌های کم سرو می ‌شود که اساس و مهم ‌ترین بخش تمام نوشیدنی ‌هایی است که پایه قهوه دارند. یک نوشیدنی اسپرسو در ساده‌ترین حالت تنها شامل یک شات اسپرسو در یک فنجان می ‌شود.

2.دابل اسپرسو یا دوپیو

باید بدانید بسیاری از اسامی و اصطلاحاتی که در کافه ها استفاده می شود، ایتالیایی هست، به عنوان مثال دوپیو به معنای اسپرسو 2 شات هست که یک اصطلاح ایتالیایی هست.

در ابتدا اسپرسوی 2 شات وجود نداشت و کلا تمام فنجان های قهوه به صورت سینگل شات سرو می شد، چون که دستگاهی برای عصاره گیری دابل اسپرسو وجود نداشت. به همین دلیل برای تهیه اسپرسو 2 شات، 2 فنجان سینگل شات را با هم ترکیب می کردند. قهوه دابل اسپرسو، از ترکیب دو شات اسپرسو در یک فنجان تشکیل می شود.

3.ماکیاتو

ماکیاتو به ایتالیایی به معنی لکه می باشد و قهوه ‌ای بر پایه اسپرسو است که دارای یک لکه کف شیر می باشد. یک ماکیاتو معمولی از یک اسپرسو سینگل یا دبل با مقادیری کف شیر تشکیل می شود. قهوه ماکیاتو به دو صورت زیر تهیه می شود:

ماکیاتوی کوتاه

ماکیاتوی کوتاه شباهت زیادی به اسپرسو دارد، با این تفاوت که مقداری شیر بخار داده شده به همراه مقداری کف روی آن قرار می ‌گیرد تا طعم تند اسپرسو گرفته شود. در کشور های مختلف به روش های مختلفی ماکیاتوی کوتاه را درست می ‌کنند اما روش کلی آن به این صورت است:

یک شات اسپرسو را در یک لیوان کوتاه یا فنجان اسپرسو به همراه مقدار کمی شیر بخار داده شده قرار می دهند و سپس کف شیر که روی این نوشیدنی قرار می دهند.

بهتر است برای تهیه یک ماکیاتوی کوتاه خوب و خوش طعم، حتما قانون یک سوم را رعایت کنید. قانون یک سوم‌ یعنی تشکیل سه سطح با سه رنگ مختلف که سطح پایینی آن شامل اسپرسو می ‌شود و لایه میانی آن که ترکیب اسپرسو و شیر است و سطح بالایی آن که شامل کف شیر است و روی آن قرار دارد.

ماکیاتوی بلند

ماکیاتوی بلند همان ماکیاتوی کوتاه هست که با اسپرسوی دابل شات یا دو شات اسپرسو تهیه می شود. در این نوع نوشیدنی هم باید قانون یک سوم را رعایت کنید.

ماکیاتوی بلند از دو شات اسپرسو در یک فنجان و یا لیوان تامبلر ( لیوان ضد زنگ که معمولا عایق دوجداره بوده و برای نوشیدنی های گرم و سرد مورد استفاده قرار می گیرد.) به همراه مقداری شیر بخار داده شده و کف که روی اسپرسو قرار می ‌گیرد، تشکیل می شود.

نکته مهمی برای تهیه این نوشیدنی باید به آن توجه کرد این است که بعد از این که کف و شیر روی اسپرسو به خوبی قرار گرفت، باید فنجان یا لیوان را در جهت عقربه ‌های ساعت بچرخانید و این کار را چند بار تکرار کنید تا شیر و اسپرسو خوب با هم ترکیب شوند.

4.موکاپات ایتالیایی

موکاپات ایتالیایی که به نام بیالتی نیز شناخته می شود، یک قهوه ساز اجاقی می باشد که به طور مستقیم روی آتش قرار می گیرد. موکاپات در دهه ۱۹۳۰ توسط شخصی به بیالتی در ایتالیا اختراع شد و به همین دلیل نام دیگر آن بیالتی می باشد.

دستگاه موکوپات به سه بخش تقسیم می شود به طوری که در محفظه پایینی آن آب قرار می گیرد و بخش میانی آن شامل محفظه قهوه می باشد که قهوه ریز آسیاب شده در آن قرار می گیرد و بخش بالایی آن محفظه ای هست که عصاره نهایی داخل آن قرار می گیرد.

موکاپات روی حرارت مستقیم قرار می گیرد و با افزایش دمای آب در داخل محفظه پایینی و  افزایش فشار، آب از میان قهوه عبور کرده و به محفظه بالایی فیلتر می شود.

با توجه به این فشار به وجود آمده ناشی از تجمع بخار، نوشیدنی به دست آمده بسیار قوی و با طعم سوختگی می باشد. با این که دستگاه های جدید و مدرنی در صنعت قهوه تخصصی برای بهبود کیفیت قهوه، تولید شده است، اما هنوز هم موکوپات محبوبیت خود را در بین طرفداران قهوه دارد.

5.کافه اوله

کافه اوله، نوعی نوشیدنی گرم با قهوه و شیر است که به آن قهوه اوله هم می ‌گویند. کافه اوله به زبان فرانسه به معنای قهوه با شیر است و یک روش فرانسوی برای تهیه قهوه می باشد که نسبت شیر به قهوه در آن تقریبا یک به یک می باشد، یعنی در تهیه آن به همان مقداری که قهوه استفاده می شود همان مقدار از شیر نیز استفاده می شود.

چون در تهیه کافه اوله نسبت قهوه با شیر یکسان است و قهوه فیلتری می باشد، بنابراین شدت طعم کمتری نسبت به اسپرسو دارد.

 برای تهیه کافه اوله به شیر داغ شده و قهوه فیلتری نیاز دارید. قهوه را با فرنچ پرس درست کنید و توجه داشته باشید که شیر شما نباید کاملا بجوشد و دمای بین 85 تا 100 درجه برای آن کافی خواهد بود. سپس شیر و قهوه را به خوبی هم بزنید تا مخلوط کاملا یکدست شود. در حین ترکیب کردن شیر و قهوه، فوم یا کف شیر را تهیه کنید و در آخر فوم شیر را روی فنجان خود بریزید.

فوم یکی از مواردی است که در نوشیدنی ‌های مختلفی استفاده می ‌شود. مثلا در طرز تهیه چای لاته سرد یا آیس چای نیز از فوم شیر استفاده می‌ کنند. اصولا کافه اوله، نوشیدنی شیرینی نیست، ولی در صورت تمایل می ‌توانید مقداری شکر به آن اضافه کنید. همچنین می توانید مقداری دارچین به عنوان چاشنی و تزئین روی فوم شیر بریزید.

این نوشیدنی گرم با قهوه برای فصول سرد سال فوق‌ العاده است و معمولاً برای مصرف در منزل بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، چون اکثر مردم در منزل دستگاه اسپرسوساز ندارند و قادر به تولید اسپرسو نیستند.

6.کافه بریو

قهوه بریو یک نوشیدنی اسپرسو غنی و بدون قند است. این نوشیدنی یک نسخه آمریکایی از کافه لاته ایتالیایی است که کاملاً بر پایه شیر درست می‌ شود. این نوشیدنی نسبت به لاته که از شیر معمولی تهیه می ‌شود، نرم ‌تر است، زیرا ترکیب نصف شیر و نصف خامه باعث می ‌شود حجم کف نوشیدنی افزایش یابد. البته باید بدانید که این نوشیدنی چربی و کلسترول بیشتری نسبت به کاپوچینو و لاته ‌های تهیه شده با شیر دارد.

به طور کلی کافه بریو شامل یک شات اسپرسو می باشد که با مخلوط نصف شیر و نصف خامه زده شده و تا حدی کف کرده، ترکیب می ‌شود.

7.کافه بمبون

کافه بمبون اولین بار در والنسیا، اسپانیا رایج شد، کافه بمبون به اسپانیایی یک اسپرسو است که با شیر عسلی یا شیر تغلیظ شده شیرین، به نسبت یک به یک ترکیب شده است. این یک کپی مشابه از یک نوشیدنی معروف آسیایی است که در مالزی، تایلند و سنگاپور رایج است.

این نوشیدنی در لیوان شیشه ای سرو می شود تا لایه های جداگانه قهوه و شیر عسلی در آن به خوبی دیده شود. در واقع برای تهیه این نوشیدنی، شیر غلیظ به آرامی به قهوه اضافه می شود تا در زیر آن جای گیرد. البته هنگام نوشیدن باید آن را هم بزنید تا شیر عسلی و قهوه به خوبی با هم ترکیب شوند.

8.کافه ریستِرِتو  

روش تهیه ریسترتو بسیار شبیه به اسپرسو می باشد. این فرآیند با استفاده از یک دستگاه برای انتقال آب داغ تا دمای90 الی 93 درجه سانتی گراد، از طریق یک سبد فیلتر حاوی قهوه کاملاً فشرده، خشک و ریز، تحت فشار بالا انجام می شود و مانند اسپرسو، عصاره خارج شده دارای طعم غلیظی می باشد. برای تهیه این نوع قهوه بهتر است از دستگاه اسپرسو ساز استفاده کنید.

تفاوت اسپرسو و ریسترتو در اندازه نوشیدنی تولید شده می باشد. در هر دو مورد، به همان مقدار قهوه خشک استفاده می شود، اما برای یک شات ریسترتو آب کمتری از میان پودر قهوه عبور می کند. در واقع قهوه ریسترتو همان اسپرسو است اما با زمان عصاره گیری کوتاه تر و غلظتی بیشتر، یک شات سینگل اسپرسو حدود ۲۵ تا ۳۰ میلی لیتر حجم دارد اما یک ریسترتو حجمی برابر ۱۵ تا ۲۰ میلی لیتر دارد و این یعنی شات ریسترتو غلیظ تر اما شیرین تر می باشد.

شما می توانید برای درست کردن ریسترتو یک شات اسپرسوی استاندارد را با نصف آبی که به طور معمول برای درست کردن اسپرسو استفاده می ‌کنید، ترکیب کرده و قبل از زرد شدن اسپرسو، در حالی که غلظت متوسط پیدا کرده است دستگاه اسپرسو ساز را خاموش کنید.

9.کافه آمریکانو 

اگر بخواهیم به پر‌ مصرف ترین نوع از قهوه های جهان اشاره کنیم، قطعا کافه آمریکانو یکی از موارد لیست ما خواهد بود. قهوه آمریکانو، یکی از انواع قهوه های اسپرسو محسوب می ‌شود که از ترکیب یک یا دو شات قهوه اسپرسو و حجم زیادی از آب داغ که بر روی آن ریخته می‌ شود، تهیه می ‌شود. ظاهر کافه آمریکانو شبیه به قهوه های دمی می باشد، ولی طعم قهوه آمریکانو کمی متفاوت تر و تند تر است و برای کسانی که ترکیب شیر و قهوه را دوست ندارند، یکی نوشیدنی گرم مناسبی خواهد بود.

به طور کلی طرز تهیه آمریکانو به این صورت است:

۲/۳ یک فنجان را با آب داغ پر کنید و سپس روی آب داغ یک شات اسپرسو بریزید.

10.کافه لاته

بدون شک نوشیدن لاته در پاییز و زمستان حسابی می ‌چسبد. نشستن در هوای سرد و نوشیدن یک کافه لاته داغ بسیار لذت بخش است. کافه لاته یکی از نوشیدنی‌ های قهوه بر پایه اسپرسو است که شیر بخار داده شده و کف به آن اضافه می‌ شود. این قهوه به خاطر شیر موجود در آن نسبت به اسپرسو طعم شیرین ‌تری دارد.

لازم نیست برای نوشیدن یک لاته حتما به کافی شاپ بروید، حتی بدون دستگاه اسپرسوساز هم می ‌توانید در خانه کافه لاته درست کنید.

انواع مختلفی از طرز تهیه قهوه اسپرسو با شیر و بدون دستگاه وجود دارد. طرز تهیه لاته در خانه کار سختی نیست، ابتدا یک سوم فنجان را با اسپرسو پر کنید. شیر را در ظرف درب بسته مانند ظرف مربا بریزید و دقت کنید که ظرف بیشتر از نصف پر نشود. سپس درب ظرف را محکم ببندید و آن را تکان دهید. حدود 30 تا 60 ثانیه طول می کشد تا مقدار شیر دو برابر شود. حالا درب ظرف را باز کنید و شیر را حدود 30 ثانیه در مایکروویو قرار دهید.

شیر گرم شده را در فنجان حاوی اسپرسو بریزید. هنگام ریختن شیر در فنجان با استفاده از یک قاشق بزرگ برای جلوگیری از ورود کف شیر به داخل فنجان قهوه جلوگیری کنید. در آخر هر مقدار کف شیر را که دوست دارید داخل فنجان بریزید و با پاشیدن پودر کاکائو روی فنجان قهوه، آن را تزئین کنید.

11.کاپوچینو

برای تهیه کاپوچینو به یک دستگاه اسپرسوساز نیاز دارید و باید فوم گرفتن شیر با نازل بخار دستگاه اسپرسوساز را بلد باشید.

ابتدا اسپرسو را با دستگاه اسپرسوساز تهیه کنید. روش تهیه قهوه کاپوچینو مشابه لاته است اما چند تفاوت مهم دارد و تفاوت اول این است که کاپوچینو کف بیشتری دارد. تفاوت دوم این است که در کاپوچینو، روی کف شیر، شکلات پودر شده ریخته می ‌شود و تفاوت آخر هم این است که کاپوچینو حتما باید داخل فنجان سرو می شود.

به طور کلی برای تهیه کاپوچینو، یک شات اسپرسو بگیرید و داخل فنجان بریزید. شیر بخار داده شده را به آن اضافه کنید. سپس روی شیر ۲ تا ۳ سانتی‌ متر کف بریزید و در آخر روی کاپوچینو شکلات رنده شده بپاشید.

12.قهوه فلت وایت  

فلت وایت نوعی نوشیدنی قهوه است که اصالت آن به نیوزلند بر می ‌گردد. فلت وایت یک نوشیدنی تهیه شده از ترکیب اسپرسو و شیر است و یک توصیه عالی برای کسانی است که می خواهند یک نوشیدنی با شیر و همراه با میکرو کف یا میکرو فوم که طعم بیشتر دارد را بخورند.

روش درست کردن فلت وایت درست مشابه کاپوچینو است با این تفاوت که روی آن کف یا شکلات ندارد. ابتدا به اندازه دلخواه دانه های قهوه را با دستگاه آسیاب قهوه، آسیاب کنید. دستگاه اسپرسوساز را روشن کنید و مطمئن شوید که آن را به اندازه کافی داغ کرده اید. سپس به تهیه اسپرسو بپردازید.

در این مرحله به طور تقریبی 56 گرم شیر را اندازه گیری کرده و آن را درون یک فنجان به اندازه کافی بزرگ قرار دهید. برای اینکه شما میکرو فوم مناسبی داشته باشید حتما از دستگاه اسپرسوساز استفاده کنید تا نتیجه مناسب برای شما داشته باشد.

برای دستیابی به میکرو فوم واقعی، حتماً نازل را در قسمت زیر شیر دستگاه خود نگه دارید، آن را کمی بالا و پایین حرکت دهید، اما بیشتر آن را در نزدیکی کف فنجان و با زاویه کمی نگه دارید.

شات ها را درون فنجان بریزید، سپس میکرو فوم را به آرامی داخل اسپرسو بریزید. بخاطر وجود میکرو فوم قسمت بالایی اسپرسو شما (کرما اسپرسو) قهوه ای روشن خواهد بود. فقط این نکته را بدانید که برای فلت وایت شیر فوم گرفته شده نباید هیچ کفی داشته باشد و حباب ‌های آن می ‌بایست ریز باشد.

13.پیکولو لاته

 پیکوتو لاته معمولاً از ریسترتو یا اسپرسو تهیه می شود و با شیر زده شده ترکیب می شود تا نوشیدنی حدود ۱۰۰ میلی لیتری تولید شود. در اصل، این نوشیدنی یک بچه لاته است.

پیکولو لاته نوعی قهوه لاته در فنجان اسپرسو با طعم قوی اسپرسو می باشد که با اضافه کردن شیر بخار داده شده و کف ملایم شده تهیه می شود. دو روش برای تهیه پیکولو لاته وجود دارد: یکی با یک شات اسپرسو و دیگری با یک شات ریستِرِتو.

روش تهیه آن به این صورت است که ابتدا یک شات اسپرسو یا یک شات ریسترتو را داخل فنجان اسپرسو بریزید. روی آن شیر بخار داده شده و مقداری کف اضافه کنید.

کلمه “پیکولو” دارای ریشه ایتالیایی می باشد و به معنی کوچک می باشد اما این بدان معنا نیست که پیکولو یک لاته کوچک است، بلکه مفهوم آن، یک نوشیدنی معمولی با ویژگی های خاص بسیار زیاد است.

در یک اندازه متوسط از این نوشیدنی که حدود 120 میلی لیتر می باشد، این نوشیدنی حاوی ریسترتو  با 15 الی 20 میلی لیتر قهوه و حدود 100 میلی لیتر شیر جوشیده شده است که معمولا در یک لیوان شیشه ای ظریف و زیبا سرو می شود.

از طرف دیگر، ریسترتو موجود در این نوشیدنی به آن طعم خامه ای می بخشد و مخلوط کردن آن با شیر جوشیده شده، باعث ایجاد یک نوشیدنی فوق العاده خوشمزه می شود.

14.موکا (موکاچینو)

موکا ترکیبی از کاپوچینو و هات چاکلت است و یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو است. برای تهیه موکا، یک شات اسپرسو بگیرید و داخل فنجان بریزید. یک قاشق پودر شکلات به اسپرسو اضافه کنید و هم بزنید. شیر بخار داده شده را اضافه کرده و روی آن ۲ تا ۳ سانتی ‌متر کف بریزید، سپس روی کف، مقداری پودر شکلات بپاشید.

برای تهیه موکا از نسبت مساوی اسپرسو، شیر و پودر شکلات استفاده می کنند و گاهی اوقات هم روی آن را با خامه قنادی می پوشانند.

15.کافه کورتادو

کورتادو به اسپانیایی به معنی برش می باشد که بسیار شبیه به کافه ماکیاتو است. با این حال، کورتادو معمولی از شیر زده شده به جای فوم شیر استفاده می شود، این نوشیدنی در اسپانیا، پرتغال و آمریکای لاتین محبوب است.

در یک کافی‌ شاپ تخصصی یا معمولی، سفارش کورتادو به این معنی است که حدودا، نسبت دو به دو اسپرسو و شیر دریافت خواهید کرد و نوشیدنی شما، از نصف اسپرسو و نصف شیر تشکیل می ‌شود. تفاوت اصلی کورتادو با سایر نوشیدنی‌هایی نظیر لاته، کاپوچینو یا ماکیاتو در نسبت شیر به قهوه است.

فواید مصرف قهوه

در ابتدا فواید قهوه، این نوشیدنی محبوب و خوشمزه را بررسی می کنیم:

نقش قهوه در دیابت

قهوه در مبارزه با دیابت نوع ۲ نقش دارد. مطالعاتی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که نوشیدن قهوه سبب کاهش سندرم متابولیک (ترکیبی از دیابت، فشار خون بالا و چاقی) می ‌شود.

چربی‌ سوزی‌

کافئین موجود در قهوه سبب شکسته شدن مولکول‌ های چربی بدن و چربی‌ سوزی و تامین سوخت سلول ‌ها به هنگام فعالیت ‌های ورزشی می ‌شود.

مبارزه با پارکینسون

مطالعات نشان داده‌اند که کافئین موجود در قهوه اثرات مثبتی برای محافظت در برابر بیماری پارکینسون دارد و نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز، خطر ابتلا را تا ۵ برابر کاهش می‌ دهد.

پیشگیری از سرطان

قهوه سرشار از آنتی ‌اکسیدان است و از این ‌رو، در واکنش با رادیکال ‌های آزاد، نقش مهمی در پیشگیری از سرطان ایفا می‌ کند.

کاهش وزن

قهوه حاوی پتاسیم و منیزیم است که به استفاده بدن از انسولین کمک می ‌کند.

مضرات مصرف قهوه

نوشیدن قهوه فواید زیادی دارد که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم. اما نوشیدن قهوه می تواند مضراتی را هم به دنبال داشته باشد که به آن‌ ها اشاره می کنیم:

قهوه نامرغوب

قهوه نا مرغوب معمولا شامل نا خالصی است و این نا خالصی ‌ها برای سلامتی بدن مضر هستند. بد حالی و سردرد تنها بخشی از مشکلاتی است که استفاده از قهوه نامرغوب ایجاد می ‌کند.

مصرف در دوره بارداری

برخی مطالعه نشان داده‌اند که کافئین موجود در قهوه برای جنین مناسب نیست.

افزایش تپش قلب

نوشیدن بیش از اندازه قهوه، تپش قلب را افزایش می ‌دهد و همین امر، مشکلاتی برای افراد به ‌ویژه آن‌ هایی که مشکلات قلبی دارند بوجود می ‌آورد.

فواید و مضرات مصرف قهوه با شیر

اگر به دنبال یک نوشیدنی ساده و خوشمزه برای زمستان هستید، ما به شما شیر قهوه داغ را پیشنهاد می ‌دهیم. این نوشیدنی علاوه بر آرامش اعصاب، به هضم بهتر غذا نیز کمک می ‌کند. برای تهیه این نوشیدنی با قهوه گرم، کافیست قهوه را دم کنید و در آخر شیر و شکر را اضافه کنید.

قهوه یکی از محصولاتی است که با استفاده از آن می ‌توان تعداد زیادی دسر و کیک درست کرد. اما در بین تمام این ‌ها نباید از انواع نوشیدنی با قهوه غافل شد. کافیست کمی شیر نیز به کار ببرید و طیف وسیعی از نوشیدنی با شیر و قهوه را درست کنید. نکته مثبت این است که شما می ‌توانید انواع نوشیدنی سرد و گرم با قهوه و شیر تهیه کنید و کل سال نوشیدنی داشته باشید.

اما به طور کلی برای مصرف قهوه با شیر به نکات زیر توجه کنید و سپس نوشیدنی قهوه را با شیر و یا بدون شیر انتخاب کنید:

1.در هنگام رژیم لاغری به قهوه خود شیر اضافه نکنید:

اگر می ‌خواهید وزن کم کنید و برای رسیدن به این هدف تلاش می ‌کنید، نوشیدن قهوه بدون شیر برای مدتی به شما کمک می ‌کند تا به هدف خود برسید. قهوه سیاه کالری کمتری نسبت به قهوه با شیر و شکر دارد. در واقع، قهوه سیاه تنها با 4.7 کالری در هر فنجان، می تواند کالری کمی را در طول دوره کاهش وزن به شما دهد. در مقابل، قهوه ‌ای که حاوی شکر و شیر است، 56.6 کالری دارد و روند لاغر شدن شما را سخت می ‌کند.

2.در عصر به قهوه خود شیر اضافه کنید:

خوردن قهوه خالص به شما انرژی می ‌دهد و به شما آگاهی ذهنی بیشتری می ‌دهد، زیرا هیچ خامه یا شیری وجود ندارد که اثرات آن را محدود کند. بنابراین، نوشیدن یک فنجان قهوه ساده در عصر ممکن است شما را برای مدت طولانی تا اواخر شب بیدار نگه دارد. به طور کلی متخصصان به کسانی که شب ‌ها به سختی به خواب می ‌روند، توصیه می‌ کنند که بعد از غروب آفتاب قهوه را چه خالص و چه با شیر ننوشند. اما قهوه با شیر کافئین کمتری دارد و باعث می‌ شود شب ‌ها راحت‌ تر بخوابید.

3.اگر معده شما حساس است، قهوه را با شیر بنوشید:

به افرادی که مشکل اسیدتیه معده دارند، توصیه می ‌شود از مصرف قهوه ساده اجتناب کنند. زیرا قهوه سطح pH بسیار بالایی دارد. علاوه بر این، نوشیدن قهوه ساده و غلیظ، غلظت اسید در ادرار شما را نیز افزایش می ‌دهد. بنابراین، بهتر است به فکر انواع نوشیدنی با شیر و قهوه باشید.

4.برای جلوگیری از سرطان مری، شیر اضافه کنید:

یکی از نگرانی‌ هایی که در مورد مصرف قهوه وجود دارد این است که منجر به سرطان مری می ‌شود. نوشیدن یک فنجان قهوه بسیار داغ، احتمال سوختگی حرارتی در بافت ‌های حساس مری را افزایش می ‌دهد. این سوختگی‌ ها بخش مهمی از فرآیندی هستند که به خطر ابتلا به بدخیمی ‌های مری کمک می ‌کنند. با این حال، با ترکیب کردن شیر و قهوه، دمای نوشیدنی شما تا حد زیادی کاهش می‌ یابد و می ‌تواند نوشیدن آن را بسیار مناسب تر کند.

 

افرادی که زمان کافی برای خرید حضوری دستگاه اسپرسو ساز نوا  و آسیاب قهوه نوا را ندارند، می توانند خرید خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری  از فروشگاه تجهیز صنعت تهران انجام دهند.

شما همراهان عزیز، برای تهیه اسپرسو ساز نوا، می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

tajhizsanati.com

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید و برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

آدرس: تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 شماره تماس: 

02186125233 -09194855963- 09926291231 – 09194855983     

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0