0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

ظرفیت اسمی و واقعی دستگاه های خشک کن میوه

دسته بندی ها : مقالات ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ مدیریت سایت 75 مشاهده

 

اگر قصد راه اندازی کسب و کار میوه خشک کنی در منزل یا کارگاه های کوچک و یا بزرگ را داشته باشید، قبل از هر چیز نیاز به خرید دستگاه خشک کن میوه و سبزی دارید. یکی از مسائل مهم هنگام خرید دستگاه میوه خشک کن، توجه به ظرفیت دستگاه و نوع خانگی یا صنعتی بودن آن است، زیرا با آگاهی از ظرفیت دستگاه می توانید تعیین کنید که در هر بار استفاده از دستگاه، چه مقدار محصول را می توانید خشک کنید و به مشتریان خود تحویل دهید. در این مقاله قصد داریم تا نحوه اندازه‌گیری ظرفیت واقعی انواع دستگاه های میوه خشک کن را بررسی ‌کنیم.

منظور از ظرفیت اسمی دستگاه خشک کن

همان گونه که می دانید، منظور از دستگاه خشک کن 15 کیلویی، 35 کیلویی و … ، وزن دستگاه نیست، بلکه ظرفیت آن ها برای ورودی میوه تازه می باشد. ظرفیت همه دستگاه های خشک کن میوه را معمولا برحسب میوه آلوی تازه بیان می کنند. برای مثال، در دستگاه خشک کن 35 کیلویی، 35 کیلوگرم آلوی تازه می توان قرار داد و خشک کرد.

البته می توان با این دستگاه ها انواع میوه ها و سبزیجات، محصولات جالیزی، انواع گوشت ها مانند مرغ، ماهی و میگو را نیز خشک کرد. اگر دستگاه میوه خشک کن را به عنوان یک منبع درآمد خریداری کرده اید، دستگاه اسلایسر نیز در کنار آن بسیار کاربردی می باشد. برش میوه ها و سبزیجات با ضخامت یکسان بسیار اهمیت دارد و باعث می شود تا همه قسمت های محصول به طور یکنواخت خشک شوند.

یکی از مهمترین ویژگی های دستگاه های میوه خشک کن، میزان ورودی میوه تازه و تولید میوه های خشک شده در هر بار استفاده از این دستگاه ها است. دقت کنید که میوه های ورودی به دستگاه وزن مشخصی داشته باشند و به درستی، اسلایس شوند.

اسلایس های میوه از دو جهت می توانند در تعیین ظرفیت ورودی دستگاه های میوه خشک کن، موثر باشند. اول، نوع اسلایس یعنی نگینی، خلالی و ورقه ای بودن آن ها است که بر روی فضایی که اسلایس ها روی سینی های دستگاه، اشغال می کنند بسیار اهمیت دارد. اگر اندازه اسلایس ها برای قرار گیری روی سینی دستگاه، کوچک باشد، مقدار بیشتری میوه درون سینی ها جای می گیرد و در نهایت وزن ورودی میوه تازه بیشتر می شود و زمان خشک شدن محصول نیز افزایش می یابد.

دوم، ضخامت اسلایس های میوه یعنی  4 میلی متر، 6 میلی متر و … نیز بسیار مهم است و هر چه ضخامت میوه های اسلایس شده بیشتر باشد، ظرفیت ورودی دستگاه نیز بیشتر می شود. بنابراین هر دو ویژگی اسلایس میوه نه تنها بر تعیین ظرفیت ورودی دستگاه، بلکه در تعیین مدت زمان خشک شدن آن ها توسط دستگاه نیز بسیار موثر هستند.

همان طور که وزن سیب با وزن گیلاس و یا طالبی و … متفاوت است، بنابراین وزن میوه های خشک شده آن ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشند.

اسلایس به صورت حلقه حلقه، خلالی و نگینی، نوع تیغه های دستگاه اسلایسر، ضخامت اسلایس میوه ها را مشخص می کنند. پس متوجه شدید که برای تولید میوه های خشک در ابعاد مختلف، نیاز به استفاده از تیغه هایی مناسب برای برش میوه های خود دارید.

محاسبه ظرفیت واقعی دستگاه میوه خشک کن

طبق مطالب گفته شده، ظرفیت دستگاه میوه خشک کن با میزان خروج محصول یکی است و هر کدام از دستگاه ها ظرفیت تولید متفاوتی دارند. ظرفیت دستگاه های خشک میوه به میزان محصول ورودی، تعداد سینی ها و طبقات و زمان خشک شدن محصولات بستگی دارد.

معمولا اولین سوالی که برای فهمیدن ظرفیت دستگاه های خشک کن میوه پرسیده می شود این است که دستگاه چند کیلوگرمی است؟ این باور بسیار اشتباه است که ظرفیت دستگاه های خشک کن میوه را برحسب کیلوگرم بیان کنیم، زیرا باید ظرفیت دستگاه ها را برحسب مساحت سینی های آن محاسبه کرد.

همان طور که می دانید واحد اندازه گیری مساحت متر مربع می باشد، بنابراین مساحتی که سینی های دستگاه خشک کن به ما می دهند، می تواند معیار بسیار خوبی برای مقایسه ظرفیت دستگاه های میوه خشک کن از دو برند مختلف با یکدیگر باشند. به عنوان مثال، برای مقایسه دو دستگاه خشک کن میوه با ظرفیت 80 کیلو گرم از دو برند مختلف، بهترین راه محاسبه مساحت سینی های دستگاه می باشد. مثلا اگر یک میوه خشک کن با 15 سینی به ابعاد 80 در 60 سانتی متر داشته باشیم، مساحت یک سینی برابر است با:                    مترمربع  0.48 = 0.6*0.8

چون تعداد سینی های دستگاه، 15 است، بنابراین مساحت کل سینی ها برابر است با:                    مترمربع   7.2=  15*0.48 

حال اگر روی سطح یک سینی، نوعی سبزی را برای خشک کردن قرار بدهیم، تقریبا معادل 2 کیلوگرم سبزی روی هر سینی دستگاه خشک کن میوه، جای می گیرد. بنابراین در یک دستگاه 15 کشویی، 30 کیلوگرم سبزی باید قرار دهیم تا ظرفیت دستگاه کامل شود.

حال اگر روی یک سینی، اسلایس های آلوی تازه را برای خشک کردن قرار دهیم، تقریبا 18 کیلوگرم آلو در هر سینی جای می گیرد. بپس ظرفیت دستگاه میوه خشک کن  15 کشو برای میوه آلو برابر است با:                                       کیلوگرم 270 = 15*18

پس با توجه به مطالب گفته شده، بهترین معیار برای اندازه گیری و تعیین ظرفیت دستگاه های میوه خشک کن، محاسبه مساحت سینی ها می باشد.

تاثیر تعداد سینی ها در ظرفیت دستگاه میوه خشک کن

همان طور که گفته شد، تعداد سینی های دستگاه های خشک کن کابینی و تونلی با یکدیگر متفاوت است. البته شما می توانید تعداد این سینی ها را با توجه به میزان محصول خود تغییر دهید. برای مثال اگر مقدار میوه یا سبزی شما برای خشک کردن کم باشد، شما می توانید محصولات خود را داخل سینی ها به صورت یکی در میان قرار دهید.

تعداد سینی های دستگاه های میوه خشک کن فروشگاه تجهیز صنعت

 • دستگاه میوه خشک کن خانگی موجود در این فروشگاه، دارای 10 الی 20 کشو به ابعاد 32 در 48 هستند و نوع سوخت مصرفی آن برق یا گاز یا هر دو می باشند. ظرفیت اسمی دستگاه های خانگی، بین 15 کیلوگرم تا 40 کیلوگرم می تواند باشد. البته با توجه به مطالب گفته شده به راحتی می توانید ظرفیت واقعی دستگاه ها را محاسبه کنید.
 • دستگاه خشک کن نیمه صنعتی دارای 15 کشو به ابعاد 60 در 80 بوده و ظرفیت اسمی آن معادل 80 کیلو گرم است. نوع سوخت این دستگاه ها گازی یا دوگانه سوز (برق و گاز) می باشد.
 • دستگاه خشک کن میوه تک کابین دارای یک کابین می باشد که دارای30 کشو به ابعاد 60 در 80 بوده و ظرفیت اسمی آن 150 کیلوگرم است و نوع سوخت آن گازی و یا دوگانه سوز (برق و گاز) می باشد.
 • دستگاه های خشک کن دو کابین دارای دو کابین می باشد و در هر کابین 30 کشو به ابعاد 60 در 80 وجود دارد که روی هم دارای 60 کشو و ظرفیت اسمی معادل 300 کیلوگرم می باشد و نوع سوخت آن گاز است.
 • دستگاه خشک کن سه کابین که دارای سه کابین بوده و هر کابین دارای 30 کشو به ابعاد 60 در 80 می باشد. در مجموع تعداد کشو های این دستگاه 90 می باشد و ظرفیت اسمی آن معادل 450 کیلوگرم می باشد و نوع سوخت آن گاز است.
 • دستگاه میوه خشک کن 4 کابینی دارای4 کابین بوده و هر کابین دارای 30 سینی به ابعاد 60 در 80 بوده و ظرفیت اسمی آن معادل 600 کیلوگرم می باشد و نوع سوخت آن گاز است.
 • دستگاه خشک میوه 5 کابینی دارای 5 کابین بوده و هر کابین دارای 30 کشو به ابعاد 60 در 80 می باشد. ظرفیت اسمی دستگاه 5 کابینی 750 کیلوگرم می باشد و نوع سوخت آن گاز است.
 • دستگاه خشک میوه 6 کابینی دارای 6 کابین بوده و هر کابین دارای 30 کشو به ابعاد 60 در 80 می باشد. ظرفیت اسمی دستگاه 6 کابینی 900 کیلوگرم می باشد و نوع سوخت آن گاز است.

نکات مهم درباره دستگاه های میوه خشک کن

 • ابعاد استاندارد سینی های دستگاه های میوه خشک کن صنعتی، معمولا 60 در 80 می باشند، زیرا دستگاه ها با اندازه سینی های مختلفی را مورد آزمون قرار دادند، بهترین حالت را انتخاب کردند.
 • جنس سینی ها نیز برای دستگاه های مختلف، متفاوت می باشند و معمولا جنس گالوانیزه یا پلی اتیلن نسوز را در این دستگاه ها استفاده می کنند.
 • زمان خشک شدن میوه های مختلف نیز با یکدیگر متفاوت هستند و بین 3 تا 12 ساعت متغیر می باشد. این زمان را می توان برای هر میوه به طور جداگانه در دستگاه، تنظیم کرد.
 • شکل سینی­ ها نیز معمولا مشبک است و ابعاد دستگاه میوه خشک کن نیز با ظرفیت دستگاه و تعداد سینی ها ارتباط مستقیم دارد.
 • خشک کن های میوه دارای یک دریچه هایی هستند که در صورت بالا رفتن رطوبت داخل دستگاه، امکان بازکردن این دریچه وجود دارد. پس از باز کردن دریچه، رطوبت داخل دستگاه کم می شود.
 • دستگاه های میوه خشک کن، دارای فن هوای گرم و تعدادی سینی با توجه به ظرفیت دستگاه جهت خشک کردن می باشد.
 • توجه داشته باشید که چند مدل محصول مختلف را همزمان با دستگاه میوه خشک کن، خشک نکنید.
 • میوه ها را باید قبل از خشک کردن، اسلایس کنید، برای اسلایس کردن میوه ­ها می ­توانید از دستگاه اسلایسر میوه استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که همه میوه ‌ها را نمی توان خشک کرد، برای مثال لیمو ‌شیرین، برای خشک کردن گزینه خوبی نیست چون بعد از اسلایس شدن به سرعت طعم تلخی پیدا می ‌کند.
 • همه میوه ها وزن یکسان ندارند و آب میان بافتی و میزان رطوبتشان با هم متفاوت است. برای مثال اگر از میوه های سنگین تر مثل آناناس در مقایسه با میوه های سبک تر مثل انواع سیب استفاده کنیم، میزان محصول خروجی دستگاه‌خشک کن میوه‌ بیشتر خواهد بود. به طور کلی، حدود ۸ تا ۱۰ درصد از هر مقدار میوه ‌تازه و آبدار، میوه خشک تولید می شود. یعنی از هر ۱۰ کیلوگرم از انواع میوه، میزان محصول خروجی دستگاه میوه‌ خشک ‌کن حدود ۱ کیلوگرم خواهد بود. البته این مقدار کاملا نسبی است و برای انواع میوه ها می تواند از این مقدار خیلی بیشتر و یا کمتر شود.
 • یکی از فاکتور های مهم در تعیین محصول خروجی دستگاه میوه خشک کن، ظرفیت دستگاه‌ ها می باشد که معمولا از مقیاس کیلوگرم برای بیان آن استفاده می شود. به طور تقریبی در یک بازه زمانی ۶ ساعته می توان یک بار از دستگاه خشک کن میوه استفاده کرد.
 • همان گونه که در مطالب بالا گفته شد، تعداد سینی­ های دستگاه میوه خشک کن براساس ظرفیت دستگاه تعیین می ­شود. ظرفیت دستگاه ارتباط مستقیم با تعداد سینی ها دارد. ظرفیت دستگاه بیشتر باشد، به همان میزان تعداد سینی­ ها نیز بیشتر است. فاصله طبقات و سینی ­ها از یکدیگر در دستگاه حدود۱۰ سانتی متر می باشد.

در پایانی

میوه خشک جز خوراکی هایی است که امروزه مصرفش بیش از پیش رواج یافته است و علاوه بر روش‌ های سنتی تولید میوه‌ خشک از دستگاه‌ های میوهخشک‌ کن صنعتی هم برای تولید این خوراکی می توان استفاده کرد که آگاهی از کارایی این دستگاه ‌ها و انتخاب بهترین میوه‌ ها، می تواند میوه خشک با کیفیتی به عنوان محصول نهایی به ما تحویل بدهد.

فروشگاه تجهیز صنعت تهران با هدف جلب رضایت و اعتماد شما خریداران عزیز و گرامی، دستگاه های خشک کن میوه و سبزی خود را از برند های معتبر و دارای گارانتی مانند هواکروز، آریا سازه، تام صنعت، زیکو و … که از جمله برترین سازندگان انواع دستگاه خشک کن میوه به شمار می روند، خدمت شما ارائه می دهد.

وجود گارانتی بی قید شرط و خدمات پس از فروش و همچنین پشتیبانی بیست و چهار ساعته برای افرادی که به تازگی کسب و کار خود را شروع کرده اند، اطمینان خاطر کاملی برای مشتریان فروشگاه ما خواهد بود.

 

شما همراهان عزیز، برای تهیه انواع دستگاه میوه خشک کن، می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

 

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید:

 

تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 

برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

 

02186125233 -09194855963- 09926291231 – 09194855983

 

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0