0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

میکسر قنادی و کاربرد آن

دسته بندی ها : مقالات ۱۰ دی ۱۴۰۲ مدیریت سایت 104 مشاهده

 

میکسر قنادی

یکی از ابزار های حیاتی و لازم برای تولید کنندگان انواع شیرینی،‌ کیک و نان، همزن شیرینی‌ پزی است که به آن میکسر صنعتی هم می ‌گویند. در گذشته، قنادی‌ ها و شیرینی ‌فروشی‌ ها، خمیر های مورد نیاز خود را را با دست آماده می کردند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بجای استفاده از دست برای تهیه خمیر، از میکسر های قنادی استفاده می کنند.

میکسر قنادی وسیله ای است که دارای یک مخزن یا محفظه می باشد و یک تیغه دوار باعث ترکیب مواد داخل مخزن شده و بیشتر برای مخلوط و یکدست کردن مواد اولیه کیک و نان مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله علاوه بر استفاده در کارگاه های پخت کیک و شیرینی، در رستوران ها نیز کاربرد دارد. خانم های خانه دار نیز برای تهیه و پخت انواع کیک و شیرینی در منزل، می توانند از دستگاه های میکسر خانگی استفاده کنند.

به طور کلی انواع میکسر قنادی بر اساس ظرفیت، ابعاد و وزن به دو مدل زیر تقسیم می‌ شوند:

 1. میکسر قنادی خانگی: این میکسر ها بیشتر به صورت رومیزی طراحی می شوند و در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، که به آن ها همزن قنادی خانگی نیز می گویند.
 2. میکسر صنعتی : این دسته از میکسر ها که در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و به آن ها همزن قنادی صنعتی نیز می‌ گویند.

در مقاله های قبلی میکسر های خانگی را مورد بررسی قرار دادیم. ما در این مقاله قصد داریم تا میکسر قنادی صنعتی، را بررسی کرده و کاربرد های آن را نام ببریم.

میکسر قنادی صنعتی

همان طور که گفته شد، میکسر صنعتی، وسیله ای بسیار کاربردی و پر مصرف برای استفاده در قنادی ‌ها می باشد که در مقیاس بزرگ ‌تر تولید و طراحی می شوند. وزن سنگین دستگاه و ابعاد بزرگ آن، گویای ظرفیت و کارایی بی نظیر این دستگاه ها می باشد که برای کارگاه ‌ها و سالن ‌های بزرگ تولید شیرینی، مناسب و فوق العاده خواهند بود.

بدون شک انواع میکسر های صنعتی، دارای کیفیت و امکانات متفاوتی هستند که قیمت آن ها را متغیر می‌ کند، اما مهارت یک میکسر، می تواند در تهیه یک دسر عالی و انواع شیرینی ‌ها، هر بار نتیجه عالی را تضمین ‌کند و رضایت شما را جلب نماید.

میکسر قنادی، توانایی آمیختن انواع مواد جامد و مایع را دارا می باشد که استفاده از آن در قنادی و پخت نان، باعث می ‌شود تا مواد به خوبی با یکدیگر آمیخته شده و خمیر یکنواختی به دست بیاید و کیفیت و سرعت پخت انواع شیرینی و کیک نیز افزایش یابد.

ویژگی ‌های دستگاه میکسر قنادی

توان: یکی از نکات مهم در میکسر ها میزان توان دستگاه است. هر چه توان یک میکسر بالاتر باشد، سرعت مخلوط کردن مواد غذایی نیز افزایش می ‌یابد و باعث می ‌شود که در هنگام استفاده، فشار زیادی به دستگاه وارد نشود.

قدرت چرخش مناسب: میکسر قنادی باید دارای قدرت چرخش مناسبی باشد. این قدرت چرخش میکسر، به توان الکتریکی دستگاه بستگی دارد. بنابراین هر چه توان الکتریکی دستگاه، بیشتر باشد، قدرت چرخش آن نیز افزایش می ‌یابد. البته این ویژگی باعث افزایش مصرف برق نیز می ‌شود.

قابلیت تنظیم سرعت: یکی دیگر از ویژگی ‌های مهم یک میکسر، قابلیت تنظیم سرعت آن، در سطوح مختلف است. اگر بتوان سرعت هم زدن دستگاه را تغییر داد، این ویژگی با توجه به نوع مواد مورد استفاده و برخی خوراکی‌ ها که نیاز به سرعت خاصی دارند، بسیار مهم و ضروری است.

پارو ها یا تیغه ها: تعداد پارو در دستگاه میکسر نیز اهمیت ویژه ای دارد، چون برای هر کاری مانند خمیرگیری، هم زدن تخم مرغ و … می ‌توان از پاروی مخصوص استفاده کرد.

میکسر ها دارای تیغه های متفاوت برای هم زدن مواد گوناگون می ‌باشند، تا به راحتی بتوانید آن ها را تعویض کنید و مواد جامد و یا مایع را میکس نمایید. تیغه های همزن برای مخلوط‌ کردن خمیر یا مواد طراحی شده اند و با توجه به ماده‌ ای که باید مخلوط شود، انتخاب می شوند، برای مثال سری ویسک یا مفتول برای هم ‌زدن مایه کیک، خامه و سفیده تخم‌ مرغ، همزن پدل یا برگی برای مخلوط ‌کردن انواع خمیر کوکی، تارت و همچنین سری هوک یا خمیر گیر، که برای خمیر های سفت ‌تر، مانند خمیر پیتزا یا خمیر نان مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

ظرفیت مخزن دستگاه: مخزن دستگاه در ظرفیت ‌های مختلفی مانند 7، 20، 30، 40، 50، 60 و 80 لیتری ساخته می ‌شوند و مواد مختلف جهت مخلوط شدن در آن قرار می گیرد. هنگامی که دستگاه روشن است، پارو درون مخزن می چرخد و کار مخلوط کردن را انجام می دهد.

بدنه دستگاه: معمولا از جنس استیل ضد زنگ بوده که دارای قابلیت شست و شو می باشند.

پایه ها: این امکان را می دهند تا دستگاه در ارتفاع دلخواه و در محیط های نا هموار مورد استفاده قرار گیرد.

روغن گیربکس: برای حرکت روان تر مخزن، از روغن گیربکس استفاده می شود که لازم است در زمان مناسب آن را تعویض کرد.

کاربرد های دستگاه میکسر قنادی

 • این دستگاه ها قابلیت تهیه خمیر کماج، خامه قنادی و سفیده تخم ‌مرغ را دارا می باشد.
 • از آنجایی که میکسر ها برای ترکیب و مخلوط کردن مواد خوراکی مختلف به صورت جامد یا مایع استفاده می شوند، می توانند بهترین وسیله برای ترکیب گوشت با پیاز در کبابی ها و رستوران ها نیز باشند.
 • در آشپزخانه های منازل برای تهیه مخلوط اولیه کیک و شیرینی در حجم کم، دستگاه میکسر خانگی را مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در پخت بسیاری از غذا ها مانند انواع کوکو ها و انواع دسر ها مانند میلک شیک و بستنی و … نیاز دارید تا مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند که در این مورد نیز میکسر ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در کارگاه های پخت کیک و شیرینی جهت تهیه مخلوط اولیه کیک ها از میکسر استفاده می شود. با این تفاوت که میکسر های مورد استفاده در کارگاه ها ظرفیت و قدرت بیشتری دارند.
 • در رستوران ها نیز از میکسر های صنعتی برای تهیه خمیر پیتزا و همبرگر استفاده می کنند.
 • در نانوایی ‌ها، رستوران ‌ها و کارخانه ‌ها از این دستگاه برای مخلوط کردن انواع آرد، خامه، زرده و سفیده تخم ‌مرغ استفاده می شود.

انواع پارو ها میکسر صنعتی

یکی از اصلی‌ ترین عواملی که باعث تفاوت و تمایز دستگاه ‌های میکسر می شود، نوع همزن یا پاروی میکسر قنادی است. پارو ها وظیفه مهمی در مرحله همزنی مواد انجام می‌ دهند و انواع مختلفی دارند که به آن ها اشاره می کنیم:

پاروی مارپیچی: این نوع پارو برای مخلوط کردن مواد اولیه که خاصیت چسبناکی زیادی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

پاروی سیمی: این پارو برای ترکیب مواد رقیق مانند آب، شیر، تخم مرغ و خمیر های نرم مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

پاروی ضربدری: این نوع پارو برای ترکیب مواد اولیه پودری به کار می ‌رود.

پاروی شاخی: این نوع پارو خمیر را همزنی و یکدست می کند.

پاروی پنجی: این پارو نیز برای هم زدن خامه مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

دستگاه خمیرگیر صنعتی

برای آن که قبل از پخت نان، کلوچه و پیتزا و … در رستوران‌ ها، نانوایی‌ ها و قنادی ها خمیر را آماده سازی کنند، نیاز به دستگاه‌ هایی مانند خمیر گیر و یا میکسر دارند. این دو دستگاه به وسیله مخزن بزرگی که دارند، قادرند به راحتی با استفاده از تیغه‌ های مخصوص خود هر نوع موادی که در آن ها ریخته می ‌شود را به خوبی با یکدیگر میکس کرده و آن ها را ورز دهند.

به طور کلی دستگاه ‌های خمیرگیر برای مخلوط کردن و هم زدن مواد اولیه خمیر و محتویاتی که به آن اضافه می‌ نمایند، ساخته می ‌شوند. این دستگاه‌ ها با توجه به نوع کاربری و میزان حجم خمیری که برای پخت نان و … نیاز دارید، در ابعاد متنوعی ساخته می‌ شوند. معمولا” بیشترین حجم مخزن خمیرگیر ها40 کیلوگرم بوده و نمی توان بیش از این مقدار، خمیر تهیه کرد. از دستگاه خمیرگیر علاوه بر نانوایی ها، در رستوران‌ ها نیز برای مخلوط کردن گوشت استفاده می‌ کنند.

اگر موادی که در داخل کاسه خمیرگیر نانوایی ریخته می ‌شود از ظرفیت آن بیشتر باشد، مدت زمان میکس کردن مواد طولانی ‌تر خواهد شد و با گذشت زمان نیز دستگاه شما خراب می‌ شود. بنابراین قبل از خرید آن، ابتدا مشخص کنید که روزانه چه حجمی از مواد را باید میکس کردن نمایید و بر اساس آن ظرفیت دستگاهی که قصد خریداری آن را دارید، تعیین نمایید.

تفاوت خمیر گیر و میکسر

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، با این که هر دوی این دستگاه ها، وظیفه میکس کردن مواد را دارند و از نظر ظاهری شبیه به هم می ‌باشند، اما در نحوه کاربری و اجزای تشکیل دهنده آن ها تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم:

 • میکسر ها به دلیل قوی بودنشان در صنایع مختلفی از مانند تصفیه آب، کشاورزی، ساخت خودرو و کاغذ، محصولات آرایشی، بهداشتی، رستوران ‌ها، فست فودی ‌ها و … به کار می ‌روند. اما خمیرگیر ها بیشتر در قنادی‌ ها و کارگاه‌ های شیرینی ‌پزی و نانوایی استفاده می شود.
 • یکی دیگر از تفاوت های این دو دستگاه این است که هنگام استفاده از خمیرگیر ها وقتی مواد اولیه را داخل مخزن می ‌ریزید، کاسه آن ثابت می ماند و فقط تیغه ها شروع به چرخش و میکس کردن مواد می‌ کنند، اما در میکسر ها مخزن دستگاه نیز همراه پارو ها، شروع به چرخش می ‌کند و این ویژگی باعث می ‌شود که هنگام اضافه کردن مایعات به داخل مخزن، مواد به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند و در نهایت خمیر یکدستی داشته باشید.
 • از دیگر تفاوت های میکسر و خمیرگیر این است که قیمت میکسر در مقایسه با خمیرگیر بیشتر است و برای خرید میکسر یا همزن صنعتی باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید. البته شاید در نگاه اول قیمت دستگاه های همزن صنعتی، بالا به نظر برسد، اما ارزش سرمایه‌گذاری بر روی این دستگاه ها، بخاطر دارا بودن ویژگی های ممتاز، کارآمدی، عملکرد بسیار عالی و طول عمر طولانی، بسیار بالا می باشد.

نتیجه‌گیری

میکسر قنادی، ابزاری حیاتی برای هر آشپزخانه قنادی صنعتی می باشد و به شما کمک می کند تا شیرینی‌ ها و دسر های خوش‌ طعمی را به ‌راحتی درست کنید. با وجود تنوع مختلف میکسر های صنعتی موجود در بازار، انتخاب گزینه مناسب می ‌تواند برای شما مشکل باشد، این که چه نوع میکسر با چه ظرفیتی را انتخاب کنید در مقاله بعد مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر قصد تهیه انواع میکسر قنادی خانگی و صنعتی را دارید، می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی تجهیز صنعت تهران به خرید انواع دستگاه همزن مستر و یا براکس بپردازید. سایت تجهیز صنعت تهران امکان خرید حضوری یا غیر حضوری میکسر های قنادی خانگی و صنعتی را فراهم کرده است تا حتی کسب و کار هایی که خارج از تهران قرار دارند، به راحتی این دستگاه را سفارش دهند و در محل کسب و کار خود تحویل بگیرند. برای دریافت اطلاعات بیش تر راجع به نحوه سفارش و استعلام قیمت دستگاه با کارشناسان مجرب تجهیز صنعت تهران تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان جهت تهیه بهترین میکسر قنادی بهره مند شوید.

برای تهیه انواع همزن های قنادی می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

 

و یا به صورت حضوری همه روزه عصر ها به آدرس زیر مراجعه نمایید:

 

تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 

برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

 

02186125233 -09194855963- 09926291231 – 09194855983

 

و.پوریانی – مدیریت وبلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0