0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کارگاه سبزی خشک کنی

دسته بندی ها : مقالات ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ مدیریت سایت 49 مشاهده

 

سبزیجات به عنوان یکی از با ارزش ترین محصولات کشاورزی بوده که در نوع خود از تنوع بسیار گسترده ای برخوردار می باشد؛ در همه جای دنیا سبزیجات، بر حسب نوع و گونه در فصول معینی از سال کاشته می شوند و در دسترس می باشند. آب و هوای مناطق مختلف برای کشت و پرورش انواع سبزیجات مناسب می باشد، ولی بررسی ها نشان می دهد که مناطق با آب و هوایی معتدل برای کاشت گونه های متنوع از این محصولات بسیار مناسب تر هستند.

استفاده از سبزی خشک شده از گذشته تاکنون علاوه بر مصارف رایج خوراکی، به عنوان دارو نیز برای درمان بسیاری از بیماری ها رایج و مرسوم بوده است. در گذشته خشک کردن سبزی ها به صورت خانگی و با استفاد از نور خورشید انجام می شده که معایبی مانند تغییر رنگ سبزیجات و بهداشتی نبودن را داشت.

از گذشته خانم های خانه دار و یا مادر بزرگ ها سبزیجات تازه را تهیه می کردند و بعد از پاک کردن و شستن، آن ها را در سینی پهن و در آفتاب خشک می کردند و از سبزیجات خشک و معطر در انواع غذا های ایرانی بسیار استفاده می کردند. اما امروزه با توجه به افزایش دغدغه ها و شاغل شدن بسیاری از خانم ها، دیگر کمتر کسی زمان کافی برای خرید سبزی تازه، پاک کردن، شستن و در نهایت خشک کردن آن ها دارد و اکثراً ترجیح می دهند تا از سبزیجات خشک آماده که اصول بهداشتی در تولید آن ها رعایت شده باشد، استفاده کنند.

عمل خشک کردن سبزی با استفاده از دستگاه ‌های خشک کن پیشرفته و حرفه ‌ای این امکان را به شما می دهد که در هر فصلی از سال بتوانید سبزیجات مورد نیاز خود را به صورت خشک شده فراهم کنید.

همه ما می دانیم که سبزی خشک شده به راحتی فاسد نمی شود و برای مدت های طولانی قابل مصرف می باشد. سبزیجات خشک شده تقریباً در تهیه تمام غذا های خانگی و یا غذا های تهیه شده در رستوران ها، غذاخوری هتل ها، بیمارستان ها، دانشگاه ها، پادگان ها و سایر مراکز تهیه غذا به اشکال مختلف به صورت تنها و یا مخلوط برای تهیه آش، قورمه سبزی، کوکو، پلو و … استفاده می شود. اهمیت و کاربرد فراوان سبزیجات در ترکیب غذا های مختلف برای مقابله با مشکلات ناشی از نگهداری بلند مدت آن ها به شکل تازه، قابلیت دسترسی در تمام فصول سال، سهولت آماده سازی و استفاده از آن، باعث شده تا تولید صنعتی سبزیجات خشک در حجم انبوه مورد توجه قرار گیرد.

بیشتر تولید کنندگان سبزیجات تازه به دلیل دسترسی به ماده اولیه، خودشان اقدام به تولید محصولات فرآوری شده نظیر سبزیجات خشک شده و سبزیجات فریزی می نمایند.

کارگاه تولید سبزی خشک با هدف تولید انواع سبزیجات خشک و معطر می باشد که به وسیله دستگاه‌ های خشک کن صنعتی برای کمک به سلامت مردم تولید و عرضه می‌گردند.

سبزیجات به گروه های مختلفی از قبیل: سبزیجات میوه ای مانند حبوبات، گوجه فرنگی، کدو، هندوانه، خیار و سبزیجات گل، مانند گل کلم، آرتیشو، سبزیجات ساقه ای، سبزیجات غده ای و پیازی و سبزیجات برگی و معطر تقسیم بندی می شوند که انواع متداول آن برای خشک کردن به شرح زیر می باشد:

سبزیجات برگی: سبزیجاتی هستند که برگ آن ها و قسمت هایی از دم برگ و یا ساقه های جوان، ظریف و خشبی آن ها مصرف غذایی دارند، مانند تره، جعفری، گشنیز، شمبلیله، اسفناج، شوید و … .

سبزیجات غده ای: سبزیجاتی هستند که قسمت های متورم زیر زمینی آن ها مورد مصرف قرار می گیرند، مانند سیر، پیاز، هویج، سیب زمینی و … .

سبزیجات معطر: سبزی هایی هستند که به مقادیر کم، به عنوان چاشنی و یا برای معطر کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرند، مانند ترخون، نعناع، مرزه، کاکوتی، آویشن و … .

موارد مصرف سبزیجات خشک شده

خشک کردن سبزیجات فرآیند پیچیده ای ندارد و مراحل خشک کردن آن شامل مرحله آماده سازی، ضد عفونی، شستشو، خردکردن و خشک کردن می باشد. خشک شدن کامل سبزیجات زمانی اتفاق می افتد که رطوبت سبزی به حدود 5/ 5 درصد وزن کل سبزی رسیده باشد.

مصرف سبزیجات برگی خشک شده می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • به صورت جداگانه: سبزیجاتی مانند شوید، نعناع، ترخون، گشنیز، شنبلیله، مرزه، اسفناج، ریحان و …
 • به صورت مخلوط و ترکیب: مانند سبزی مخلوط برای قورمه سبزی، آش، کوکو و پلویی و …
 • سبزیجات غده ای خشک شده به اشکال مختلف مانند:

1. قطعه قطعه شده: مانند پیاز و …

2.خلال گرانول و پودر شده: موسیر، سیردانه ای خشک شده، پودر سیر ورق، خلال پیاز و پودر پیاز برحسب نحوه مصرف.

فواید استفاده از سبزیجات خشک

 • ماندگاری بالا: سبزیجات خشک به راحتی فاسد نمی شوند و برای طولانی مدت می توان از آن ها استفاده کرد.
 • سهولت استفاده: سبزیجات خشک شده به راحتی و بدون نیاز به هیچ زحمتی در همه شرایط و فصول قابل استفاده می باشند.
 • ارزش غذایی: با توجه به اینکه سبزیجات بعد از خشک شدن به روش اصولی و درست، خواص و ارزش غذایی خود را دارا می باشند، می توان با اطمینان از آن ها استفاده کرد.
 • استفاده در غذا های مختلف: می توان از سبزیجات خشک شده در تهیه انواع غذا های ایرانی و سنتی استفاده کرد.

تجهیزات لازم برای تاسیس خط تولید سبزیجات خشک شده

بسته بندی بهداشتی و مناسب به همراه کیفیت بالا در تولید سبزیجات خشک، تضمین کننده کسب و کاری پرسود برای تولیدکنندگان سبزی های خشک شده می باشد.

نکته حائز اهمیت در رابطه با تاسیس کارگاه تولید سبزیجات خشک این است که به سرمایه اولیه هنگفتی برای شروع کار نیاز ندارید. به طوری کلی برای راه اندازی خط تولید در یک کارگاه تولید سبزیجات خشک با توجه به ظرفیت تولید کارگاهی و صنعتی، به ماشین آلاتی نظیر دستگاه شستشو، آبگیر سانتریفیوژ سبزیجات، دستگاه سبزی خشک کن، دستگاه آسیاب و در نهایت دستگاه بسته بندی نیاز می باشد که در ادامه هر کدام از آن ها را طور کامل برای شما شرح خواهیم داد.

مراحل تولید سبزیجات خشک به صورت زیر می باشد:

1. تهیه سبزی تازه و با کیفیت: برای خشک کردن سبزیجات، تهیه سبزی تازه و با کیفیت اولین قدم می باشد. سعی کنید تا با پایین ترین قیمت ممکن سبزی های تازه را خریداری کنید. در صورت امکان به صورت مستقیم از کشاورزان، سبزی مورد نظرتان را خریداری کنید تا واسطه ها از میان برداشته شود.

2. خالص سازی: سبزی ‌های تازه را وارد کارگاه کرده و آن ها را روی یک سطح مخصوص پهن و سپس سبزی ‌های ناخالص را از آن ها جدا می ‌کنند.

در این مرحله:

 • قسمت های مناسب سبزی ها برای خشک کردن جدا می شود.
 • مواد خارجی و علف های هرز و خاک و هر چیزی غیر از سبزی از محموله سبزی جدا می شود.
 • سبزی های مورد نظر جدا می شود.
 • گل و لای از سبزی ها جدا می شود.
 • سبزی هایی که با ریشه برداشت شده اند، ریشه آن ها را قطع می کنند.

3. شستشو: در این مرحله در کارگاه تولید سبزی خشک، سبزی ‌ها وارد مرحله شستشو می ‌شوند. خط شستشو می تواند از تجهیزات مکانیزه تشکیل شده باشد و یا در کارگاه ها و مشاغل خانگی به صورت دستی انجام بگیرد.

برای کارگاه هایی که قصد دارند مجوز بهداشت اخذ کنند، ضروری است تا خط شستشو به صورت تمام اتوماتیک باشد. در یک خط شستشو اتوماتیک حداقل ۳ تا ۵ عدد وان شستشو اتوماتیک و یک نوار کنترل قرار دارد تا به بهترین شکل ممکن سبزیجات را شستشو دهند.

برای راه اندازی خط تولید سبزیجات آماده، خط شستشو سبزیجات، تولید سالاد نیمه آماده و … شما به این خط شستشوی اتوماتیک احتیاج دارید.

در مشاغل خانگی، خط شستشوی سبزیجات شامل حداقل سه عدد وان دستی معمولی است، ولی در خط تولید سبزی خشک به دستگاه های صنعتی و حرفه ای نیاز دارید.

شستشوی مورد تایید وزارت بهداشت به صورت چند مرحله ای انجام می شود و برای هر مرحله نیاز است یک وان جدا خریداری شود. دستگاه شستشوی سبزی اتوماتیک از جنس استیل ساخته می شوند. برای شستشوی چند مرحله ای باید به تعداد مراحل، وان تهیه کرد که در هر وان محصول به وسیله نوار نقاله به وان بعدی منتقل می شود.

به طور کلی عملیات شستشو در سه مرحله شستشوی اولیه، شستشوی ثانویه و شستشوی نهایی صورت می گیرد، که به صورت زیر می باشد:

شستشوی اولیه: سبزی ها متناسب با ظرفیت دستگاه هایی که جهت شستشو بکار گرفته شده است توسط آب چندین مرتبه شسته شده و گل و لای از سبزی جدا می گردد.

شستشوی ثانویه: سبزی ها توسط آب حاوی ماده گندزدای مجاز شستشو داده می شود. جهت کاهش خطر انگلی در این مرحله از آب با فشار استفاده می شود.

شستشوی نهایی: در این مرحله سبزی ها توسط آب معمولی و به صورت پاششی شستشو داده می شود.

4. نوار کنترل: در این مرحله مجددأ سبزی ها از نظر وجود مواد خارجی، برگ های زرد شده، علف های هرز، ریشه و ساقه مورد بازرسی قرار گرفته و تفکیک می گردند. نوار کنترل وظیفه هدایت سبزیجات به سمت سانتریفیوژ آبگیر سبزیجات را دارد که شبیه به یک میز مستطیلی طولانی با عرض کم است که روی آن نوار نقاله قرار گرفته تا سبزیجات را روی آن حرکت دهد. دو عدد فن خنک کننده هم برای نمگیری روی نوار کنترل تعبیه شده است.

5. آبگیری سبزیجات: پس از خروج سبزیجات از وان های شستشو، بهتر است آب سطحی سبزیجات گرفته شود، این کار باعث کوتاه شدن زمان خشک شدن سبزیجات در دستگاه خشک کن خواهد شد. به همین دلیل ازدستگاه آبگیر سانتریفیوژی استفاده می شود. بعد از شستشوی کامل سبزی ‌ها، آن ها را روی نوار نقاله خشک کن سبزی پهن می کنند تا به صورت کامل آب آن ها گرفته شود.

حتما و حتما پیش از خشک کردن سبزیجات با دستگاه خشک کن، از آبگیر سانتریفیوژ سبزیجات استفاده کنید تا سبزی های خود را بدون تغییر رنگ، آب افتادگی و زرد شدگی، خشک کنید.

دستگاه آبگیر سبزیجات برای گرفتن آب اضافی ناشی از شستشو سبزیجات استفاده می شود که با عملکردی شبیه به خشک کن ماشین لباسشویی، آب سبزیجات را می گیرد و به خط بعدی که خشک کردن یا بسته بندی کردن است، منتقل می کند.

6. خشک کردن با دستگاه های خشک کن: برای تولید سبزی خشک، کارخانه تولید سبزی خشک این کار با تمام دقت و ظرافت انجام می دهد تا سبزی ‌ها در حین خشک شدن خواص و مواد معدنی خود را از دست ندهند و رنگ آن ها پس از خشک شدن تغییر نکند.

برای تولید محصول با کیفیت بالاتر، از دستگاه ‌های با درجه حرارت پایین استفاده می کند تا سبزی ‌های خشک شده از کیفیت بالایی برخوردار باشند. لایه ای از سبزیجات به ضخامت ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر روی سینی های دستگاه پهن می شود. مقدار سبزی داخل خشک کن ها باید متناسب با ظرفیت خشک کن باشد؛ دمای دستگاه خشک کن سبزی و نوسانات دمایی متناسب با نوع سبزی انتخاب می شود.

در داخل خشک کن ها در صورتی که از سینی های ثابت استفاده شود، سینی ها را جابجا می کنند. بهتر است از دستگاه خشک کن قوی برای خشک کردن میوه و سبزیجات استفاده کنید. معمولا توصیه ما به مشتریانی که قصد خرید دستگاه خشک کن از فروشگاه تجهیز صنعت تهران را دارند این است که برای خشک کردن سبزیجات از دستگاه های خشک کن تک کابین بلند و دستگاه خشک کن دو کابین استفاده کنند.

7. بوجاری کردن سبزی های خشک شده: بعد از حرارت دادن و خشک شدن، سبزی ‌ها وارد مرحله بوجاری می ‌شوند تا برگ آن ها را از ساقه جدا کنند. در این مرحله به وسیله یک الک صنعتی با مشهای متفاوت، برگ ‌ها را از ساقه جدا می‌ کنند و آن ها را آماده بسته بندی می‌ کنند.

8. پودر کردن سبزی خشک به کمک آسیاب: با کمک دستگاه آسیاب می توان برخی از سبزیجات خشک شده را به صورت پودر شده توسط دستگاه های پرکن پودر رومیزی نیمه اتومات، دستگاه حجمی پودری اتوماتیک، دستگاه قوطی پر کن و دستگاه کیسه پرکن بسته بندی کرد. خرد کردن سبزیجات در کارخانجات بزرگ توسط گیوتین های غلطکی شکل اتوماتیک انجام می گیرد. روش دیگر خرد کردن به صورت دستی و با استفاده از گیوتین های دستی است که به علت پایین بودن سرعت بهتر است از این روش استفاده نگردد زیرا خرد کردن سبزی با این روش باعث فعال شدن آنزیم های موجود در سیزیجات شده در نتیجه محصول نهایی دارای رنگ تیره تری خواهد بود.

9. بسته بندی سبزیجات: در مرحله آخر سبزی ‌های خشک شده را از نظر کیفیت بررسی و تایید می ‌کنند و سپس آن ها را به وسیله یک دستگاه بسته بندی عمودی در سلفون ‌ها با سایز های مختلف بسته بندی می‌ کنند و در اختیار مردم قرار می ‌دهند. بسته بندی سبزیجات با اشکال مختلفی صورت می گیرد که از جمله آن می توان به ریختن در ظروف یکبار مصرف، پرس کردن دهانه ظرف و چسباندن برچسب و اطلاعات لازم اشاره کرد.

یک بسته بندی خوب و با کیفیت که مسائل بهداشتی در آن کاملا رعایت شده است، تاثیر مثبتی بر رضایت مشتریان و فروش بیشتر آن خواهد داشت. برای بسته بندی کردن سبزی خشک شده از دستگاه های بسته بندی مختلف زیر می توان استفاده کرد:

 • دستگاه بسته بندی سیل: این دستگاه که در مدل های مختلف رومیزی (نیمه اتومات و تمام اتومات)، روتاری و خطی طراحی شده است که سبزیجات خشک را در ظروف پلاستیکی بسته بندی می کند.دستگاه سیل کن اتوماتیک با تعداد قالب های متفاوتی ساخته شده و برای بسته بندی محصولات در یک کارگاه نیمه صنعتی مناسب است.
 • دستگاه بسته بندی توزین: انواع سبزیجات خشک شده را می توان با این دستگاه در پاکت های سلفونی بسته بندی کرد.
 • دستگاه بسته بندی پودری حجمی: دستگاه بسته بندی پودری حجمی برای کسب و کار های نیمه صنعتی و صنعتی مناسب می باشد و انواع سبزیجات پودر شده را بدون دخالت دست بسته بندی می کند.

مزایای استفاده از دستگاه سبزی خشک کن

 • با استفاده از دستگاه سبزی خشک کن محصول نهایی دچار تغییر رنگ نشده و نسبت به سبزی فریز شده دارای بافت بهتر، خواص و بوی مطبوع‌ تری می ‌باشد.
 • گیاهان دارویی و دمنوش ‌ها امروزه بسیار مورد استفاده و پرطرفدار است. با استفاده از این دستگاه و دیگر تجهیزات لازم در خط تولید این محصولات صاحبان صنایع می ‌توانند یک بازار همیشگی برای خود فراهم کنند.

 

برای تهیه انواع تجهیزات مربوط به کسب و کار میوه خشک کنی، می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش  و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

 

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید:

 

تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 

و برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

 

                                      02186125233 -09194855963- 09926291231 – 09194855983           

 

و. پوریانی –  مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0