0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

سوالات رایج در زمینه کسب و کار میوه خشک کنی و پاسخ به آن ها

دسته بندی ها : مقالات ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ مدیریت سایت 374 مشاهده

 

در این مقاله قصد داریم به برخی سوالات متداول و رایج، برای افرادی که کسب و کار میوه خشک کنی را آغاز کرده اند و یا قصد دارند تا این کار را شروع کنند، پاسخ دهیم. امیدواریم که این پرسش و پاسخ ها بتواند به شما همراهان عزیز کمک کرده تا برخی از ابهامات شما در این زمینه بر طرف شود.

1-دستگاه خشک کن میوه ها و یا مواد غذایی چیست؟

پاسخ: دستگاه‌ های خشک ‌کن یا آب‌ گیری مواد غذایی، لوازم آشپزخانه‌ ای یا کارخانه ای هستند که برای آب ‌گیری یا خشک کردن غذا و یا میوه ها با گردش هوای گرم روی سطوح غذا و یا میوه استفاده می ‌شوند. آن ها کنترل دقیق دما را در دماهای پایین تر از اجاق های معمولی ارائه می ‌دهند. خشک کردن با هوای گرم در دمای پایین تر باعث حفظ بیشتر طعم و مزه، در غذا ها و میوه های خشک خواهد شد.

2-برای شروع کار میوه خشک کنی چه کاری انجام دهیم؟

پاسخ: چون رقابت در بازار میوه خشک کنی بسیار زیاد هست، بنابراین بهتر است تلاش خود را بیشتر کرده و ابتدا به کیفیت تولیدات خود بیفزایید. بعد از آن برای فروش محصولات خود، بازاریابی کنید تا بتوانید محصولات خود را بفروشید. اگر بازار برای فروش محصولات خود نداشته باشید این کار مساوی با ورشکستگی خواهد بود.

3-حداقل فضای مورد نیاز برای شروع کار تولید میوه خشک چقدر است؟

پاسخ: کمترین فضایی که برای تولید کار میوه خشک کنی می توان در نظر گرفت، سالن یا محوطه ای حدود ۱۵ الی ۲۰ متر است. البته بهتر است که محوطه کار قابل شستشو و بهداشتی باشد.

4- به طور متوسط میزان خروجی میوه خشک از میوه تازه به چه صورت است؟

پاسخ: از آن جایی که وزن میوه ها یکسان نیستند و میوه های مختلف با توجه به میزان رطوبت و ضخامت برش آن ها، متفاوت بوده و یا حتی با پوست و یا بدون پوست بودن میوه روی خروجی کار تاثیر می گذارد. اما اگر بخواهیم به صورت تقریبی، تخمین بزنیم هر کیلو میوه تازه در حدود صد گرم میوه خشک به ما خواهد داد و یا به عبارت دیگر به ازای هر 10 کیلو میوه تازه، یک کیلو میوه خشک خواهیم داشت. به عبارتی دیگر وزن میوه خشک خروجی حدودا” معادل ده درصد میوه تازه وردی می باشد.

5-آیا می توان از دستگاه خشک کن میوه برای چیزی غیر از مواد غذایی استفاده کرد؟

پاسخ: بله می ‌توان از آن ها برای خشک کردن بسیاری از محصولات مثل لواشک، کشک، حبه میوه ای، دم نوش ها، سبزیجات، داروهای گیاهی، وسایل تزیین کیک، خشک کردن گل ها، تهیه غذای حیوانات خانگی، ساخت جوهر و … استفاده کرد.

6-بهترین راه برای نگهداری مواد غذایی و میوه ها پس از خشک شدن چیست؟

پاسخ: می توان از هر ظرف استریل شده که با بسته شدن درب آن از ورود هوا جلوگیری شود، استفاده کنید. و همچنین باید بدور از نور و گرما باشد. غذا و میوه خشک شده را می ‌توان برای چندین ماه بدون نگرانی برای فاسد شدن، نگهداری کرد. توجه داشته باشید که غذا و میوه را طوری در ظروف بسته بندی پر کنید که حجم هوای باقی مانده در ظرف به حداقل برسد.

برخی از افراد و یا شرکت ها از دستگاه وکیوم برای ایجاد خلاء در بسته های مواد غذایی استفاده می کنند. وکیوم کردن مواد غذایی علاوه بر اینکه باعث نگه داری طولانی مدت میوه های خشک می شود، بلکه باعث می شود محصولات ما فضای کمتری را اشغال ‌کنند.

در نهایت بهترین مکان نگهداری میوه های خشک در یخچال و سردخانه ها می باشد.

7-سوخت مصرفی دستگاه خشک کن میوه چیست؟

پاسخ: سوخت دستگاه های میوه خشک کن، گاز شهری، برق شهری و یا هر دو می باشد. و همچنین دستگاه ها با سوخت گازوییل نیز وجود دارد. عمل خشک شدن محصولات، داخل دستگاه میوه خشک کن گازی، توسط حرارت غیر مستثیم مشعل و از طریق سیستم سیرکولاسیون انجام می شود. در صورت عدم وجود گاز شهری می توانید از کپسول گاز نیز استفاده کنید.

 میوه خشک کن های برقی، عموما” از برق شهری تک فاز استفاده می کنند. و در صورت سفارش می توان مدل سه فازش نیز ساخته شود.

8-میزان مصرف سوخت در میوه خشک کن برقی خانگی چه مقدار است؟

پاسخ: طبق آمار های ارائه شده میزان مصرف برق دستگاه میوه خشک کن‌ خانگی، در هر ساعت که حدود 300 الی 1000 وات است که این مقدار برق معادل 10 لامپ صد می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع که ترموستات باعث خاموش و روشن شدن المنت برقی در بازه های مختلف زمانی و بهینه سازی مصرف انرژی برق خواهد بود. البته این نکته را فراموش نکنید که این دستگاه همچون سایر لوازم خانگی قرار نیست که هر روز استفاده شود و شاید حداکثر در طول هفته 2 تا 3 بار آن را روشن کرده و از آن استفاده نمایید.

9- میزان مصرف گاز در میوه خشک کن گازی چگونه است؟

پاسخ: این نوع از میوه خشک کن ها نسبتا” حجیم بوده و دارای ابعاد بزرگتری هستند و حدودا” 1 الی 2 لیتر گاز در هر ساعت مصرف می‌ کند. به عبارتی در دستگاه های کوچک میزان مصرف گاز می تواند به اندازه بخاری گازی خونگی باشد.

10-میوه خشک کن گازی بهتر است یا برقی؟

ابعاد دستگاه میوه خشک کن گازی بزرگتر از مدل برقی است، از طرفی میوه خشک کن برقی دارای مدل های مختلفی و تنوع بیشتر بوده و برای استفاده در منزل بسیار مناسب است. اینکه کدام یک را ترجیح می دهید به نیاز خودتان و میزان بودجه شما بستگی دارد. میوه خشک کن های بزرگ عموما” بر پایه گازی ساخته می شود تا از نظر مصرف و هزینه قبض به صرفه تر می باشد.

11-دستگاه میوه خشک کن گازی چگونه کار می کند؟

برای راه اندازی دستگاه میوه خشک کن گازی، به یک مخزن گاز نیاز است تا بتواند سوخت و حرارت دستگاه را تامین کند. همچنین تعبیه یک دودکش ضروری است، زیرا دود تولید شده درون دستگاه می پیچد و باعث تغییر رنگ و مزه میوه ها می شود.

12-برای استفاده طولانی مدت، بهتر است از کدام نوع میوه خشک کن استفاده کرد؟

پاسخ: بهتر است از نوع گازی آن استفاده شود، چون قطعی گاز در کشور ما کمتر بوده و مثل برق، نوسانات ندارد. و همچنین هزینه مصرف و قبض پرداختی کمتری دارد.

13-زمان خشک شدن میوه ها در دستگاه میوه خشک کن به چه صورت است؟

پاسخ: این موضوع کاملا به عواملی که طی تجربه بدست می آید وابسته است و مدت زمانی که گفته می شود به صورت نسبی و میانگین خواهد بود. به همین دلیل کسی نمی تواند ادعا کند که زمان خشک شدن فلان میوه یا سبزی چقدر است و اگر این چنین باشد این امر جز تبلیغات چیز دیگری نخواهد بود. نوع میوه، میزان رطوبت، ضخامت برش، طریقه چیدمان روی سبد های دستگاه خشک کن و حتی فضا و محیط کارگاه تولید میوه خشک که دستگاه در آن قرار دارد می تواند در زمان خشک کردن میوه تاثیرگذار باشد.

14-برای شروع کار میوه خشک به چند نفر نیروی انسانی نیاز است؟

پاسخ: این امر کاملا به حجم کاری شما و نوع دستگاهی که انتخاب می کنید وابسته است. البته با توجه به اینکه دستگاه کاملا اتوماتیک و هوشمند است بنابراین نیاز به اپراتور متخصص ندارد اما برای شست و شو، خرد کردن، هسته گیری، پوست گیری و وارد کردن بار به دستگاه و خروج آن و در نهایت بسته بندی محصول نهایی، به نیروی انسانی نیاز است. برای کار با دستگاه های خشک کن تک کابین، حداقل ۲ نفر و برای کار با دستگاه های خشک کن دوکابین  به بالا حدود ۴ نفر نیروی کار نیاز است. البته که بسته به حجم کاری شما برای سفارشات مشتری ممکن است به نیروی بیشتری نیازمند باشید.

15-بازده انرژی دستگاه خشک کن چقدر است؟

پاسخ: بازده انرژی یک دستگاه، نسبت انرژی مفید خروجی به انرژی ورودی آن دستگاه می باشد. هنگام خرید یک دستگاه خشک کن به میزان مصرف انرژی دقت کنید. مدل‌ های ساخته شده در 10 سال گذشته نسبت به نسل‌ های قبلی بسیار کارآمدتر می باشند. به طور معمول خشک ‌کن‌ های گازی کمی کارآمد تر از نوع برقی آن ها هستند.

16-آیا دستگاه خشک کن با دفترچه راهنمای محصول ارائه می شود؟

پاسخ: داشتن دفترچه راهنمای محصول بسیار با اهمیت بوده و اگر خشک کن دچار نقص شود یا به طور ناگهانی از کار افتاد، داشتن دفترچه راهنما ممکن است به شما امکان دهد بدون نیاز به پرداخت هزینه به متخصص، مشکل را برای خود عیب یابی و رفع کنید.

17-آیا می توان دستگاه خشک کن میوه را به راحتی جابجا کرد؟

پاسخ: با توجه به اینکه کابین دستگاه و گاری های داخل آن چرخدار هستند بنابراین می توان هم دستگاه و گاری های داخل آن را به راحتی جابجا کرد. چرا که در کارگاه های تولید میوه خشک، قطعا چند روز یک بار نیاز است که کل سالن شست و شو داده شود و به همین دلیل باید دستگاه را جابجا کنید و زیر آن را به خوبی شست و شو دهید. در این صورت اگر دستگاه قابل جابجایی نباشد ممکن است پس از مدتی زیر دستگاه خشک کن میوه پوسیده شود.

18-برای راه اندازی یک کارگاه نیمه صنعتی تا صنعتی میوه خشک به چه مقدار سرمایه نیاز است؟

پاسخ: قیمت دستگاه های میوه خشک کن و تجهیزات مربوط به کسب و کار میوه خشک کنی، با توجه به شرایط اقتصادی کشور ما دائما در حال تغییر می باشد، به همین دلیل قیمت دقیقی نمی توان ارائه داد. ولی هزینه های شما صرفا برای خرید دستگاه خشک کن میوه و تجهیزاتی مثل اسلایسر، دستگاه دوخت حرارتی، پوست گیر و … نیست، بلکه بخش بیشتر کار شما خرید محصول اولیه با کیفیت است تا بتوانید میوه خشک مرغوبی را روانه بازار کنید. بنابراین برای سرمایه در گردش کار نیز مبلغی را در نظر بگیرید.

19-محصول نهایی چیپس میوه را در کجا می توانیم به فروش برسانیم؟

پاسخ: اگر محصول نهایی شما با کیفیت باشد و از طرفی مجوز بهداشت خود را دریافت کرده باشید، خشکبار فروشی ها و مغازه های مشابه آن به صورت فله ای و یا پاکتی، عطاری ها، قنادی ها، خشک بارفروش ها، سوپر مارکت ها، و … می توانند محصولات را از شما خریداری کنند.

از طرفی برای معرفی خود به بازار و شناخت بهتر مردم از محصول شما، می توانید با شرکت در نمایشگاه های مواد غذایی که در مناسبت های مختلف در مکان های مشخصی برگزار می شود، فروش خوبی داشته باشید. امروزه نیز به کمک فضای مجازی و پیج اینستاگرام، کانال های تلگرامی و واتس آپ و … می توانید فروش خوبی به صورت آنلاین داشته باشید.

20-آیا برای نگهداری میوه خشک و سبزیجات خشک به سردخانه نیاز است؟

پاسخ: این امر بستگی به مکان جغرافیایی شما دارد اما به طور کلی میوه خشک نهایی تولید شده باید در مکانی خشک و خنک به دور از نور مانند سردخانه و یخچال نگهداری شود. با توجه به اینکه میوه خشک های تولید شده در پاکت یا ظروف در بسته نگهداری می شوند، ممکن است با توجه به شرایط آب و هوایی، محل نگهداری بسته ها و از همه مهمتر حساس بودن میوه، محصول شما دچار آلودگی شود. میوه هایی مانند توت فرنگی از جمله میوه های حساس بوده که از مرحله تولید تا نگهداری آن باید بسیار دقت کرد.

22-یک دستگاه خشک کن خوب چه ویژگی هایی دارد؟

پاسخ: برند های مختلف خشک کن دارای ویژگی های مختلفی هستند. اما یکی از ویژگی مهم دستگاه میوه خشک کن خوب می توان به گردش هوای مناسب چه از لحاظ عمودی و چه از لحاظ افقی در تمام طبقات اشاره کرد.

ویژگی مهم دیگر که می توان به آن اشاره کرد، داشتن توان مصرفی پایین می باشد به طوری که هر چه توان مصرفی دستگاه شما کمتر باشد در نهایت مصرف برق کمتری را هم در پی خواهد داشت. میوه خشک کن هایی که توان مصرفی بالایی دارند گرچه میوه را زودتر خشک می کنند اما مصرف برق بالایی دارند.

دستگاه میوه خشک کن خوب باید قابلیت تنظیم دما های مختلف و متفاوت را داشته باشد. هر چه دستگاه قابلیت تنظیم دمایی که دارد متفاوت تر باشد، امکان خشک کردن میوه ها بر اساس نوع آن ها به بهترین شکل صورت می گیرد.

23-صدای خشک کن در هنگام کار باید چگونه باشد؟

پاسخ: توجه داشته باشید که هر چه اندازه دستگاه بزرگ‌ تر باشد صدای آن نیز به مراتب بلند تر می‌ شود. البته مدل ‌های رومیزی خانگی صدای خیلی زیادی ندارند و کاملا بی آزار و قابل تحمل هستند. بیشتر صدا های تولید شده در دستگاه خشک کن، به خاطر فن خنک‌کننده پشت دستگاه است. طبیعتا چنین دستگاه‌ هایی که برای خشک کردن میوه ‌ها حرارت زیادی از خود تولید می ‌کنند، نیاز به یک فن قوی برای خنک شدن قطعات دارند.

24-ظرفیت خشک کن ها چگونه است؟

پاسخ: به دلیل اینکه میزان تولید، ظرفیت و مکان کارگاه یا کارخانه‌ ها با یکدیگر متفاوت می باشند، دستگاه های خشک کن میوه و سبزی نیز در ظرفیت ‌های مختلف تولید می‌ شوند. دستگاه خشک کن کابینی برای تولید با ظرفیت پایین و کارگاه‌ های کوچک کاربرد دارد. ظرفیت خشک کن‌ های کابینتی، از ۱۵ کیلوگرم شروع می شود. ظرفیت ‌های دیگر این دستگاه خشک کن ۳۰، ۴۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۵۰ کیلوگرم است. این دستگاه بهترین انتخاب برای راه اندازی کسب و کار خانگی با دستگاه میوه خشک کن است.

منظور از ظرفیت دستگاه میوه خشک کن، ظرفیت اسمی ورودی محصول است، برای مثال اگر ظرفیت یک دستگاه خشک کن میوه ۳۰ کیلوگرم است، یعنی در هر نوبت استفاده از دستگاه می ‌توان ۳۰ کیلوگرم میوه تازه را خشک کرد. ظرفیت واقعی خشک کن متفاوت می باشد و و بستگی به نوع محصول و ضخامت برش و … دارد که عموما” کمتر از ظرفیت اسمی می باشد.

دانستن اینکه چه مقدار میوه و غذا را می‌ توان در یک زمان با دستگاه خشک کن، خشک کنید، بسیار مهم است. بنابراین هنگام خرید دستگاه خشک کن، اطمینان حاصل کنید که نیاز معمولی شما را برطرف کند.

25-خدمات پس از فروش شرکت هوا کروز برای دستگاه های خشک کن به چه صورت است؟

پاسخ: برد دستگاه خشک کن میوه و سبزی شرکت هوا کروز دارای سه سال گارانتی دیجیتال بوده و بقیه قطعات دستگاه، دارای یک سال گارانتی می باشند. شرکت هوا کروز هم چنین برای دستگاه های خود ده سال خدمات پس از فروش نیز ارائه می دهد تا از مشتریان خود حمایت کند.

26-جنس بدنه دستگاه خشک کن میوه از چیست؟

پاسخ: به طور معمول جنس بدنه دستگاه های میوه خشک کن، از ورقه گالوانیزه با رنگ الکترواستاتیک چکشی و چرمی می باشد. اما دستگاه های میوه خشک کن به صورت تمام استیل با کیفیت بالا که توسط شرکت هوا کروز تولید شدند، هم موجود می باشند تا به سلیقه همه خریداران پاسخ دهند.

27-سبدها و توری های دستگاه خشک کن میوه از چه جنسی ساخته می شود؟

پاسخ: جنس سبد های دستگاه های خشک کن از مفتول فولادی با روکش رنگ الکتروستاتیک چکشی بسیار مقاوم است و توری هایی که میوه روی آن قرار می گیرد نچسب و نسوز بوده و هیچ رنگ و طعمی به محصول شما نمی دهد. از این جهت این نمونه سبد و توری گزینه بسیار مناسبی برای تولید چیپس میوه با کیفیت می باشد.

28-ابعاد دستگاه های خشک کن میوه به چه صورت است؟

پاسخ: ابعاد میوه خشک کن ها به ظرفیت آن ها بستگی دارند. ابعاد دستگاه‌ های سبزی و میوه خشک کن صنعتی با توجه به ظرفیت آن ها متفاوت است، مثلا ابعاد دستگاه خشک کن میوه ای که ظرفیت ورودی آن ۴۰ کیلوگرم است، دارای طول 55 و عمق100 ارتفاع120 سانتی متر می باشد. دستگاه های خشك كن ميوه تک کابین، دو کابین، سه کابین و سه کابین پلاس که در ظرفیت های ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۵۰ کیلوگرم موجود هستند، ارتفاع و عمق شان یکسان است ولی طول دستگاه‌ ها باهم متفاوت است. ارتفاع این دستگاه‌ های خشک کن 220 سانتی‌ متر و عمق آن ها 140 سانتی ‌متر است.

به طور کلی میوه خشک کن های خانگی، ابعاد کوچک تری داشته و در محیط آشپزخانه و خانه می توان از آن ها استفاده کرد. دستگاه های میوه خشک کن نیمه صنعتی و صنعتی، ابعاد بزرگ تری دارند و مناسب برای محیط کارگاهی و کارخانه می باشند.

29-چه محصولاتی را می توان با دستگاه خشک کن میوه، خشک کرد؟

پاسخ: تقریبا هر نوع محصولی که آبدار و مرطوب باشد را می ‌توان با این دستگاه ها خشک کرد. انواع میوه ها، سبزیجات، گیاهان دارویی، مرغ، ماهی، گوشت، غذای حیوانات، آجیل، کشک، لواشک و … را می توان با این دستگاه خشک کن به بهترین شکل ممکن خشک کرد.

30-عایق حرارتی دستگاه خشک کن میوه چیست؟

پاسخ: عایق‌ های حرارتی دستگاه‌ های خشك كن ميوه ، عموما” از جنسXPS  است. فوم XPS نوعی ماده عایق سخت است که از پلیمر پلی استرین ساخته می شود ولی طی تولید آن از فرآیند قالب ریزی استفاده می شود و غالبا با هدف متمایز شدن از دیگر انواع فوم با رنگی متفاوت از سایر فوم ها تولید می شود. یا بعضا” از پشم شیشه و سنگ نیز استفاده می شود.

عایق بندی مناسب دستگاه های خشک کن موجب می شود مصرف سوخت (برق یا گاز) دستگاه نیز تا حد زیادی کاهش یابد و این امر از نظر بررسی هزینه های کار بسیار مقرون به صرفه می باشد.

31-نحوه آموزش و نصب و راه اندازی دستگاه ميوه خشك كن چگونه است؟

پاسخ: به طور معمول نحوه خشک کردن محصولات و کار با دستگاه توسط تولید کننده به اپراتور های دستگاه میوه خشک کنی آموزش داده می ‌شود. نصب و راه اندازی دستگاه نیز به طور رایگان برای خریدار انجام می شود.

32-آیا می توان به محصولات شکر و رنگ بزنیم؟

پاسخ: این کارها را معمولا افراد مبتدی انجام می دهند، چون نمی توانند محصولی با کیفیت تولید کنند. بهتر است محصولات خود را به صورتی طبیعی و بدون مواد افزودنی خشک کنید.

33-چه مدت طول می کشد تا میوه ها کم آب یا خشک  شوند؟

پاسخ: این موضوع به شرایط متفاوتی بستگی دارد، بنابراین هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد. زمان‌ برای خشک شدن محصولات با دما، محیط اطراف، اندازه تکه ‌های غذا، بافت مورد محصول نهایی و میزان رطوبت کلی غذا تعیین می ‌شوند. برای مثال خشک کردن گیاهان و برخی از سبزیجات برگ دار می ‌تواند فقط چند ساعت طول بکشد در حالی که برخی از میوه های آبداربا توجه به متغیر های گفته شده می ‌تواند از 5 ساعت تا  24 ساعت یا بیشتر طول بکشد.

34-چرا مصرف کننده های خانگی و یا کارخانجات نمی ‌توانند فقط از فر برای خشک کردن میوه ها استفاده کنند؟

پاسخ: فرها کنترل دقیق دما را در دماهای پایین ‌تر در هنگام خشک کردن غذا و میوه ارائه نمی ‌‌دهند. بنابراین استفاده از اجاق ‌های معمولی کمی سخت است و محصول بدون کیفیت خشک می شود. به طور کلی، رسیدن به دمای پایین خشک کردن دقیق در اجاق سخت است، و بیشتر فرها دارای فن و تهویه هوای مناسب نیستند. بنابراین داشتن یک دستگاه خشک کن برای درست خشک کردن محصولات، نیاز است.

35-آیا می توان با دستگاه خشک کن میوه، سبزی و گوشت و لبنیات خشک کرد؟

پاسخ: بله، با دستگاه های خشک کن میوه و سبزی می توان کلیه مواد را در آن خشک کرد.

36-آیا سفارش ساخت برای خشک کن پذیرفته می شود؟

پاسخ: بله، شرکت تجهیز صنعت تهران می تواند متناسب با نیاز شما دستگاه خشک کن میوه و کلیه تجهیزات مورد نیاز شما را  تهیه نماید و در اختیار شما قرار دهد.

37-چگونه از فرآیند خشک کردن محصول، با کیفیت بالا مطمئن شویم؟

پاسخ: با توجه به تجربیات عملی، مهم ترین معیار در خشک کردن میوه ها و سبزیجات زمان و دما است. اگر دما و زمان مناسب را رعایت کنید باید محصول شما کیفیت لازم را داشته باشد.

38-آیا امکان تولید مشترک محصولات وجود دارد؟

پاسخ: از آنجایی که دستگاه های خشک کن طوری طراحی شده که قابلیت خشک کردن محصولات مختلف را دارد، امکان تولید مشترک محصولات وجود دارد. می توان میوه و سبزیجات را هم زمان در دستگاه خشک کرد، اما از آن جایی که میوه و سبزیجات دارای بو های متفاوتی هستند و از طرفی زمان خشک کردن آن ها با یکدیگر متفاوت است، پیشنهاد می کنیم آن ها را با هم خشک نکنید. و همچنین امکان تداخل بو مخصوصا” از سمت سبزیجات معتر، سیر، پیاز و … بیشتر وجود دارد.

39-آیا داخل خانه و بصورت مشاغل خانگی هم امکان تولید چیپس میوه هست؟ دستگاه مناسب برای این کار چیست؟

پاسخ: بله، بصورت خانگی هم امکان تولید چیپس میوه می باشد، برای مشاغل خانگی دستگاه مناسب وجود دارد. شما برای گرفتن مشاوره در این زمینه با همکاران ما در تجهیز صنعت تهران تماس بگیرید.

40-به غیر از دستگاه خشک کن میوه، چه دستگاه های دیگری برای کار میوه خشک کنی، لازم هست؟

پاسخ: اگر در سطح مشاغل خانگی کار کنید، علاوه بر خشک کن، یک دستگاه اسلایسر و هسته گیر اهرمی، پوستگیر، ترازو، سینی لواشک، دوخت حرارتی، میز کار استیل، وان یا سینک شستشو و آبکش پلاستیکی و … نیاز دارید.

برای تولید کارگاهی، اسلایسر صنعتی مناسب باید تهیه کنید.

41-میزان سود میوه خشک چقدر است؟

پاسخ: اگر به صورت عمده فروشی کار کنید، سود حاصل به طور میانگین تا صد تا صد و پنجاه درصد باشد. برای مثال به طور حتم نمی توان گفت که اگر کسی10 نوع محصول تولید کند، سود و درآمدش بیشتر از کسی خواهد بود که 3 نوع محصول تولید می کند. چون تولید محصولات مختلف باعث اصطحلاک و هزینه بیشتر خواهد شد و عدم برنامه ریزی برای گرفتن سفارشات وجود دارد. البته خرید میوه ارزان در فصل خود می تواند سود بیشتری نصیب شما کند.

42-آیا با دستگاه میوه خشک کن می شود سبزی هم خشک کرد؟

پاسخ: بله، اگر واقعا دستگاه شما، خشک کن میوه باشد، شما می توانید انواع میوه، سبزیجات، صیفی جات، گیاهان دارویی، کشک، ماهی، میگو و … را خشک کنید.

43-آیا حتما باید محصولات را بسته بندی کرد؟

پاسخ: خیر، بیشتر این محصولات بصورت فله ای خرید و فروش می شود. برای مثال محصولاتی مانند تخمه، بادام، گردو و انواع آجیل و خشکبار، عمدتاً به صورت فله خرید و فروش می شوند. اما اگر با نایلون توسط دوخت حرارتی بسته بندی شود ماندگاری بیشتری دارد.

44-آیا برای شروع کار نیاز به مجوزهای خاصی هست؟

پاسخ: اگر بخواهید محصولات خود را بسته بندی کنید، باید از اداره بهداشت و سازمان غذا و دارو و جهاد کشاورزی مجوز بسته بندی بگیرید و این مجوز در واقع برای مکان کار و بسته بندی شما صادر می شود. مکان مورد نظر هم باید شرایط درخواستی سازمان غذا و دارو و اداره بهداشت مانند متراژ مناسب، قابل شست و شو بودن کف و دیواره، وجود تعداد اتاق مورد نیاز و … را داشته باشد.

45-آیا وزارتخانه یا ارگانی هست که از این کسب و کار حمایت کند؟

پاسخ: وزارت جهاد کشاورزی به شدت از این شغل حمایت می کند، چون بخش زیادی از هدر رفت سالانه محصولات کشاورزی، با این کار جلوگیری می شود و وارد صنعت غذایی می شود.

46-سینی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات از چه جنسی ساخته می ‌شود؟

پاسخ: جنس سینی دستگاه خشك كن ميوه صنعتی نیز گالوانیزه رنگ الکترواستاتیک کارخانه‌ ای است و برای زیبا و شکیل شدن محصولات سینی ‌ها به صورت مشبک ساخته می شوند و یک لایه پلی اتیلن نسوز روی سینی‌ ها کشیده می‌ شود که محصول به داخل دستگاه ریزش نکند.

اگر محصولی که قرار است خشک شود لواشک باشد، سینی‌ های مخصوص لواشک هست که به صورت یک دست ساخته می ‌شوند و سینی‌ های مشبک برای این محصول قابل استفاده نیست.

47-بسته بندی میوه خشک را چگونه انجام بدهیم؟

پاسخ: بسته بندی میوه خشک مانند سایر مواد غذایی اهمیت زیادی دارد. این نوع از مواد غذایی باید از رطوبت محافظت شوند. در نتیجه بسته بندی پلاستیکی برای آنها مناسب‌ تر است. شما می ‌توانید انواع میوه را در یک بسته بندی ارائه کنید تا یک سبد میوه را به مشتریان خود هدیه بدهید و یا در هر بسته فقط یک نوع میوه را قرار بدهید. به یاد داشته باشید که میوه های خشک حالت شکننده دارند و در حمل و نقل می ‌تواند به دلیل فشار و جابجایی خرد شوند. در نتیجه بسته ‌های خود را در بسته بندی‌ های بزرگتری که در مقابل فشار مقاومت داشته باشند، قرار بدهید. انواع نایلون های بسته بندی، زیپ کیپ ها، قوطی ها، ظرف ها شیشه ای و … برای اینکار وجود دارد.

48-قیمت دستگاه خشک کن میوه چگونه مشخص می‌ شود؟

پاسخ: دستگاه‌ های میوه خشک کن به دلایل متعددی ممکن است با یکدیگر تفاوت قیمت داشته باشند. اولین موضوع تاثیر گذار در این زمینه، گنجایش و ظرفیت دستگاه است. توان گرمایش تولیدی و روش گردش هوا در دستگاه‌ ها نیز می ‌تواند در تعیین قیمت اثرگذار باشد. همچنین برخی از دستگاه‌ ها صدای کمتری نسبت به سایر دستگاه‌ ها دارند و در نتیجه به قیمت بیشتری نیز فروخته می ‌شوند. قابلیت تنظیم و مدیریت دستگاه نیز در قیمت دستگاه خشک کن میوه عامل موثری خواهد بود.

49-چرا میوه خشک طرفداران زیادی دارد؟

پاسخ: دلایل زیادی برای علاقه عموم به میوه خشک وجود دارد. میوه خشک همان طور که از اسم آن مشخص است فرآوری میوه برای گرفتن آب و خشک کردن آن است. در این شیوه مواد افزودنی به میوه اضافه نمی‌ شود و تقریبا طعم میوه حفظ می ‌شود. میوه ‌ای که آب خود را از دست داده باشد، فاسد نشده و قابل استفاده طولانی مدت است. استفاده از میوه خشک امروزه برای پذیرایی و استفاده از آن به عنوان تنقلاتی سالم و مفید برای سلامت بدن کاربرد زیادی پیدا کرده است. البته باید به یاد داشته باشید که میوه خشک قند بیشتری نسبت به میوه تازه دارد و استفاده زیاد از آن می‌تواند برای بیماران دیابتی مشکل ساز باشد.

50-علت تغییر رنگ میوه ها چیست؟

پاسخ: میوه هایی که درون میوه خشک کن، خشک می شوند به دلیل حرارت زیادی که دریافت می کنند، ممکن است تیره رنگ شوند و به رنگ قهوه ای در بیایند. در این حالت میوه خشک شده طراوت و شادابی اولیه خود را از دست خواهند داد و این تغییر رنگ هم به دلیل فعال شدن برخی از آنزیم ها است. برخی برای سفید و نرم ماندن میوه های خشک از ترکیبات گوگردی و سولفیدی (متابی) استفاده می کنند، البته این ترکیبات به میزان زیاد برای سلامتی مضر خواهند بود.

51-آیا خرید میوه خشک کن به صرفه است؟

پاسخ: هر شخص با توجه به شرایط مالی خود می تواند بهترین تصمیم را بگیرد. متاسفانه، با شرایط اقتصادی حاکم و گرانی بسیاری از تجهیزات برقی، نمی ‌توان این دستگاه را به قشر کم درآمد جامعه توصیه کرد. مگر اینکه قصد راه اندازی کسب و کار داشته باشد.

اگر از وضع مالی خوبی برخوردار هستید این محصول یک انتخاب هوشمندانه و عاقلانه است. البته، به شرط این که یک دستگاه رومیزی جمع و جور خریداری کنید.

52-کار کردن با کدام دستگاه راحت تر است؟

پاسخ: طبیعی است که کار کردن با دستگاه میوه خشک کن برقی راحت تر است، به دلیل اینکه برای روشن کردن آن کافی است دما را تنظیم کرده و دکمه استارت را بزنید.

 

شما برای شروع کار میوه خشک کنی و خرید انواع دستگاه های میوه خشک کن و کلیه تجهیزات مرتبط با این کار و دریافت مشاوره و راهنمایی در این زمینه، با همکاران متخصص ما در شرکت تجهیز صنعت تهران تماس بگیرید تا با انتخاب درست و افزایش آگاهی خود، در کسب و کار خود موفق شوید. من و همکارانم در شرکت تجهیز صنعت تهران برای شما و رونق کسب وکارتان آرزوی موفقیت داریم.

شما همراهان عزیز، برای تهیه انواع دستگاه میوه خشک کن، اسلایسر، دوخت حرارتی و پوست گیر و … می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید و برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

آدرس: تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 

شماره تماس:  02186125233 -09194855963- 09926291231 – 0919485598

 

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0