0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

هنگام خرید یک آسیاب قهوه متناسب با کار خود به چه مواردی باید توجه کرد؟

دسته بندی ها : مقالات ۲۳ مهر ۱۴۰۲ مدیریت سایت 143 مشاهده

 

قهوه دیگر یک نوشیدنی تفریحی برای هیجانی شدن یا پریدن خواب، هنگام یک کار مهم نیست، بلکه قهوه در حال تبدیل شدن به بخش جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از افراد شده است.

همان طور که می دانید، بهتر است برای داشتن قهوه ‌ای با طعم و رایحه بهتر، دان قهوه را دور از نور و اکسیژن نگه داری کنید و فقط هنگام مصرف، آن را آسیاب کنید. از آنجایی که آسیاب کردن قهوه، مهمترین و آخرین مرحله برای تأثیرگذاری بر روی طعم و دم آوری نهایی قهوه می باشد، بررسی های انجام شده نشان می دهد که علاقه مندان به قهوه حتی برای مصرف کم خود، در حد 3 یا 4 شات از آسیاب‌ های قهوه خانگی استفاده می ‌کنند.

توجه داشته باشید حتی اگر از قهوه برشته‌ کاری مناسب و از یک قهوه ساز عالی هم استفاده کنید، ولی به درستی دانه های قهوه را آسیاب نکنید، قهوه با کیفیتی نخواهید داشت. البته این مشکل قابل حل بوده و با داشتن یک آسیاب قهوه مناسب و کسب دانش اولیه در مورد آسیاب قهوه، می ‌توانید قهوه با کیفیتی تهیه کنید.

هدف اصلی آسیاب کردن قهوه صرف نظر از دم آوری قهوه، یکدست شدن قهوه آسیاب شده است. بعد از آسیاب قهوه، سطح تماس قهوه با آب در مقایسه با دان قهوه، بسیار بالاتر خواهد رفته و در نهایت خواص ذاتی قهوه بیشتر آزاد می ‌شود.

همان گونه که می دانید درشتی قهوه آسیاب شده باید با روش دم آوری آن، مطابقت داشته باشد. به طور کلی، هر چه زمان دم کردن طولانی‌تر باشد، مانند دم آوری دستی قهوه که حدود 4 دقیقه طول می ‌کشد، درجه آسیاب قهوه باید درشت ‌تر باشد. در مقابل، در دم کردن قهوه به روش اسپرسو که حدود 20 الی 35 ثانیه طول می‌ کشد، درجه آسیاب قهوه باید ریز باشد.

همان طور که گفته شد آسیاب قهوه در داشتن عصاره قهوه خوب و با کیفیت، اهمیت بالایی دارد. در این مقاله سعی داریم یک راهنمای خرید آسیاب قهوه را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید یک آسیاب قهوه با کیفیت و مناسب را خریداری کنید.

انواع آسیاب قهوه 

هریک از این آسیاب ها برای نیاز خاصی تولید شده اند، بنابراین نمی توان گفت که کدام بر دیگری برتری محض دارد. در مطالب زیر به بررسی ویژگی های دو مدل آسیاب قهوه صنعتی و آسیاب قهوه خانگی می پردازیم.

الف– راهنمای خرید آسیاب قهوه صنعتی

دستگاه آسیاب قهوه صنعتی، به منظور آسیاب کردن مقدار زیادی قهوه به طور همزمان و در مدت زمانی کم، استفاده می شود. بیشتر این دستگاه ها دارای مخزنی بزرگ با تیغه هایی پهن می باشند که می توانند در چند دقیقه مقدار زیادی قهوه را آسیاب کنند.

آسیاب های صنعتی قهوه برای کارخانه های قهوه و مشاغلی ساخته شده اند تا در کارگاه های خودشان و یا برای فروشندگان دیگر، برای بسته بندی و فروش، قهوه زیادی را آسیاب کنند.

به طور کلی آسیاب های قهوه صنعتی باید دارای ویژگی های زیر باشد تا بتواند کارایی متناسب با حجم فعالیت خود را داشته باشد:

1.سرعت

یكی از اصلی ترین خصوصیاتی كه یك آسیاب قهوه صنعتی باید دارا باشد، سرعتی است كه می تواند دانه قهوه را به قهوه آماده تبدیل كند. اگر یک آسیاب قهوه صنعتی، بین نیم تا یک و نیم کیلوگرم قهوه را در دقیقه آسیاب کند، دارای سرعت خوبی می باشد و می تواند برای فروشگاه شما مناسب باشد. دقت داشته باشید که هنگام خرید ماشین آلات صنعتی، سرعت و کارکرد دستگاه را بر حسب کیلوگرم در دقیقه به جای کیلوگرم در ساعت، بررسی کنید.

2.ظرفیت و مقدار

مقصود از مقدار و کمیت، مقدار قهوه تولید شده در دقیقه یا ساعت نیست، بلکه منظور میزان قهوه ای است که در مخزن ریخته می شود تا آسیاب شود. قیف و مخزن دستگاه های آسیاب قهوه صنعتی، یکی از ویژگی های مهم برای بررسی می باشد. یک ماشین آسیاب قهوه کوچکتر ممکن است یک مخزن داشته باشد که حدود  ۹ کیلوگرم دان قهوه را در خود نگه می دارد، در حالی که یک آسیاب قهوه بزرگ ممکن است سه برابر این مقدار را در خود نگهداری کند.

هدف از بررسی این مورد در هنگام خرید دستگاه آسیاب قهوه این است که ظرفیت دستگاه آسیاب با بازدهی کسب و کار شما مطابقت داشته باشد. اگر نیاز دارید تا هر روز حجم زیادی از قهوه را آسیاب کنید، یک آسیاب با یک مخزن کوچک برای شما مناسب نخواهد بود و باید چندین بار آن را پر و خالی کنید.

3.نوع تیغه سنگ زنی

تیغه های آسیاب صنعتی باید مقاوم باشند و بتوانند با سرعت و دقت بالا، عمل آسیاب را انجام دهند. اکثر دستگاه آسیاب قهوه صنعتی از تیغه های استیل و آلیاژ فولاد استفاده می کنند. اما باید در نظر داشته باشید نحوه تیغه و شکل آن و قطر می تواند کیفیت آسیاب را تحت تاثیر قرار دهد.

کیفیت مناسب و خوب برای هر دستگاه، همان ویژگی ای است که آسیاب های صنعتی خوب آن را دارا بوده و برای انجام آن طراحی شده است.

ذرات قهوه آسیاب شده باید نسبتاً یکنواخت باشند، تیغه های سنگ زنی فولادی از جنس فولاد ضد زنگ ریخته گری و کاربید تنگستن که فولاد مقاومی بوده و برابر سایش و صدمه مقاومت بالایی داشته و برای این کار مناسب می باشند. اگر قصد دارید مقادیر زیادی دان قهوه را آسیاب کنید، باید مطمئن شوید که تیغه های سنگ زنی به راحتی کند نشود و برای مدت طولانی تیز خواهند بود.

4.نوع کسب و کار و فضای مناسب

دانستن این موضوع که آیا شما صاحب یک تجارت کوچک قهوه هستید که تمرکز آن بر روی برشته کردن دسته های کوچک قهوه است و یا مشاغل شما به سمت بسته بندی دسته های بزرگ قهوه انجام می شود، بسیار مهم است. قهوه خاص ممکن است شما را مجبور کند تا به سمت خرید دستگاهی مانند آسیاب های مخروط مسطح و یا مخروط ببرد. شما می توانید با توجه به بررسی و انتخاب آسیاب های مختلف که دارای ویژگی های خاصی می باشد و بر اساس نوع شغل انجام دهید.

اگر در فضای کسب و کار خود محدودیت دارید، شما نیاز به یک آسیاب جمع و جور دارید. اندازه آسیاب قهوه، لزوماً با ظرفیت خروجی آن ارتباط  ندارد. بنابراین اگر فضای کاری کوچکی دارید اما حجم کاری بالایی دارید، می توانید به دنبال آسیابی باشید که ابعاد و ظرفیت خروجی آن با نیاز ها و نوع تجارت شما مطابقت داشته باشد. در موارد زیادی سود و زیان می تواند به دلیل نا کارآمدی دستگاه انتخاب شده باشد، بنابراین می توانید با انتخاب درست، باعث صرفه جویی در وقت، انرژی و در نهایت پول شوید.

5.قدرت موتور

آسیاب قهوه صنعتی به دلیل کارکرد طولانی و آسیاب دانه های سخت قهوه باید بسیار قوی باشد و بتواند به راحتی در کمترین زمان حجم زیادی از قهوه را به آسیاب تبدیل کند. دارا بودن موتور قدرتمند برای دستگاه آسیاب بسیار اهمیت دارد. شما عزیزان برای تهیه آسیاب صنعتی و قدرتمند فاما می توانید از طریق سایت تجهیز صنعت تهران اقدام به خرید نمایید.

6.فن خنک کننده

داشتن فن خنک کننده به موتور کمک می کند تا گرم نشود. اگر موتور آسیاب گرم شود برای دستگاه مشکل پیش خواهد آمد و قهوه ها تغییر رنگ می دهند و برشته تر می شوند. بنابراین فن خنک کننده باعث جلوگیری از گرم شدن موتور و کاهش عملکرد دستگاه خواهد شد. اگر دستگاه آسیاب قهوه شما فن خنک کننده نداشته باشد باید منتظر بمانید تا موتور خنک شود و بعدا کار را ادامه دهید، در این صورت زمان و انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت.

7.قابلیت تنظیم درجات و خردایش یکدست

یک آسیاب برقی صنعتی خوب باید بتواند آسیاب را در درجات متنوع آسیاب کند. مثلا بتواند درجات بسیار ریز تا درجات درشت را پشتیبانی کند.

پیش از خرید آسیاب قهوه باید این نکته را در نظر داشته باشید که آسیاب شما بتواند نوع قهوه ‌ای که می ‌خواهید را برای شما تهیه کند. برای مثال برای تهیه‌ قهوه ترک، دانه‌ قهوه باید با درجه بسیار نرم آسیاب شود و یا برای تهیه‌ قهوه ‌های دیگر نیز مثل اسپرسو و فرنچ پرس، دانه ‌ها باید با درجه زبرتری آسیاب شوند. همچنین باید به صورت یکدست و یکنواخت عمل آسیاب را انجام دهد. این ویژگی به خصوص برای تهیه قهوه ترک اهمیت زیادی دارد، چون ذرات درشت در آسیاب می تواند طعم و مزه قهوه را تغییر دهد.

8.تمیز کردن و شستشو

به منظور تمیزی و شستشوی محفظه باید بتوان هاپر را از دستگاه آسیاب جدا کنید. هاپر باید همیشه تمیز باشد تا بر روی کیفیت قهوه های آسیاب شده جدید تاثیر نگذارد.

یکی دیگر از مواردی که بهتر است در نظر داشته باشید این است که آسیاب شما پس از استفاده به راحتی تمیز شود. اجزای برخی آسیاب ‌ها قابل جدا شدن هستند و برخی دیگر را باید به طور کلی تمیز کرد. در برخی آسیاب‌ ها که جنس ضعیف ‌تری دارند، ممکن است جای لک روی دستگاه پس از تمیز کردن باقی بماند.

9.طراحی و زیبایی ظاهری بدنه آسیاب قهوه

دستگاه آسیاب قهوه باید طراحی و ظاهر زیبایی داشته باشد تا در کافی شاپ ها و … به دکوراسیون آنجا زیبایی ببخشد.

10.آلودگی صوتی

یکی از مهم ترین موارد در راهنمای خرید آسیاب قهوه به خصوص از نوع خانگی آن، میزان صدای آسیاب است. آسیاب‌ های برقی کار شما را سریع ‌تر و راحت ‌تر می ‌کنند، اما بیشتر آن ها سر و صدای زیادی را نیز تولید می ‌کنند. بعضی از انواع آسیاب ‌های برقی نیز وجود دارند که سر و صدای کمتری را نسبت به سایر مدل ‌های آن تولید می ‌کنند.

11.میزان بودجه

قیمت آسیابیکی از موارد مهم دیگری می باشد که قبل از خرید آسیاب باید آن را در نظر داشت تا بتوان متناسب با بودجه ای که دارید، آسیاب قهوه کارامدی را تهیه کنید. برای اطلاع از قیمت انواع آسیاب های قهوه با همکاران ما در فروشگاه تجهیز صنعت تهران تماس بگیرید و برای خرید بهترین آسیاب قهوه از راهنمایی مشاوران ما بهره مند شوید.

12.ضمانت و خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش، تعهدی است که شرکت ‌ها برای پاسخ‌ گویی به نیاز مشتریان برای پشتیبانی برای در یک دوره زمانی خاص ارائه می‌ دهند.

بنابراین خدمات پس از فروش به فرایند های مختلفی اشاره می کند که باعث می شود مشتریان از محصولات و خدمات آن دستگاه یا سازمان رضایت داشته باشند. ضمانت و گارانتی و خدمات پس از فروش در قطعات هر دستگاه برقی، یکی از ویژگی های مهم برای تایید خوب بودن آن دستگاه است، بنابراین هنگام خرید آسیاب قهوه حتما این نکته را در نظر بگیرید.

اندازه های مختلف قهوه آسیاب شده و روش دم آوری مناسب

 • قهوه آسیاب شده درشت: در این حالت ریز دانه ‌های پودر نهایی قهوه، قابل تشخیص بوده و تکه های دانه قهوه مانند نمک دانه درشت است. از این نوع درجه آسیاب برای دم آوری دستی، فرنچ پرس و سایفون استفاده می شود.
 • قهوه آسیاب شده متوسط: در این نوع پودر قهوه، بافت شنی دارد که دانه‌ های آن مثل ماسه درشت قابل مشاهده است و برای دم آوری به روش قهوه ساز های قطره ای استفاده می شود.
 • قهوه آسیاب شده ریز: بافت پودر قهوه آسیاب شده به طور کلی ریز است. قهوه ساز های قطره ای با فیلترهای مخروطی شکل (کمکس)، اسپرسو و موکاپاد از این درجه آسیاب قهوه استفاده می شود.
 • قهوه آسیاب شده خیلی زیر: دانه‌های ریز در پودر قهوه به سختی قابل تشخیص هستند. برای دستگاه های اسپرسوساز صنعتی و دستگاه های اسپرسوساز خانگی از این پودر قهوه استفاده می شود.
 • قهوه آسیاب شده ترک: پودر قهوه در این حالت بدون دانه است و دقیقا شبیه آرد آسیاب می‌ شود.

ب.موارد مهم در راهنمای خرید آسیاب قهوه خانگی

امروزه انواع مختلفی از آسیاب‌ قهوه خانگی در بازار موجود است و گسترش روز به روز آن نیز، طیف وسیعی از انتخاب را پیش روی شما قرار می‌ دهد و این تنوع داشتن، کار شما را برای انتخاب آسیاب قهوه‌ مورد نیاز خود اندکی دشوار می سازد.

راهنمای خرید آسیاب قهوه خانگی به شما کمک می ‌کند تا یک آسیاب قهوه عالی با توجه به بودجه ‌ای که در نظر گرفته اید، تهیه کنید. خرید آسیاب قهوه خانگی یکی از بهترین راه‌ ها جهت افزایش کیفیت قهوه بشمار می ‌رود. هنگامی که صحبت از تهیه‌ یک قهوه خوب پیش می‌ آید راه ‌های مختلفی برای بالا بردن کیفیت آن پیشنهاد می ‌شود که استفاده از یک آسیاب قهوه خانگی در این زمینه می ‌تواند کمک بسیاری به شما کند. تهیه‌ قهوه با بهره‌گیری از آسیاب قهوه باعث می ‌شود تا قهوه‌ خروجی شما طعم اصلی خود را حفظ کند و همچنین عطر و رایحه‌ آن به مقدار قابل توجهی بیشتر باشد.

طبق تحقیقات انجام شده عطر و رایحه قهوه بسیار فرار است، در نتیجه زمانی که شما دانه‌ های قهوه را با آسیاب شخصی خود آسیاب می ‌کنید، این فرصت را دارید که نهایت استفاده را از طعم و رایحه‌ ذرات قهوه های آسیاب شده، ببرید.

پاسخ به برخی سوالات پر تکرار برای خریداری آسیاب قهوه مناسب

1.چه نوع آسیابی بخریم؟

پاسخ: اولین و مهمترین مسئله این است که در روز چه مقدار قهوه نیاز است تا آسیاب کنید؟ اگر مقدار زیادی قهوه در روز آسیاب می کنید باید به سمت گرایندرهایی بروید که دارای هوپر (محفظه نگهداری دان قهوه) بزرگتری هستند و سرعت بالاتری هنگام آسیاب کردن دارند.

به طور مثال در کافه ‌ای که در روز 100 شات قهوه سرو می شود و یا در کافه ‌ای که بیشتر از 200 الی 250 شات قهوه سرو می شود، نباید آسیاب ‌های یکسانی پیشنهاد داد.

2.کدام نوع از آسیاب مناسب کافه است؟

پاسخ: آسیاب ‌های دوزردار به دلیل اینکه می ‌توانند دان قهوه را هم در هوپر آن و هم در محفظه دوزر آن نگه داری کنند و سرعت بالاتری را هنگام استفاده به ما می ‌دهند، برای کافه ها مناسب ترند. باید توجه داشت که قهوه آسیاب شده نباید درون محفظه دوزر زیاد بماند زیرا دیگر طعم و عطر قهوه تازه را نمی‌ دهد.

آسیاب ‌های آندیمند مناسب کسانی است که نمی ‌خواهند به طور پیوسته و پشت سر هم قهوه سرو کنند. با این آسیاب ‌ها می ‌توان به طور اتوماتیک پرتافیلتر را پر کرد. ضمناً می ‌توان به آن برنامه زمانبندی داد به همین دلیل کار با آسیاب‌ ها آندیمند آسان ‌تر است. اما باید توجه کرد که قیمت آسیاب ‌های آندیمند از دوزر دار کمی گران‌ تر است.

3.آسیاب قهوه نو بخریم یا کار کرده؟

پاسخ: به طور مشخص هر جنسی را که به صورت نو و آکبند خریداری شود می ‌توانید با خیال آسوده‌تری آن را خریداری نمایید. اما بسیاری از آسیاب ‌های کارکرده در بازار شاید ارزش خرید بالایی نداشته باشند چرا که با پرداخت همان رقم می ‌توان آسیاب قهوه نو، قوی‌ تر و با برند معروف ‌تری خرید.

4.از آسیاب شات زن می‌توان برای فله فروشی هم استفاده کرد؟

پاسخ: قطعاً پاسخ منفی است و نمی ‌توان از آسیاب شات زن برای فله زدن استفاده کرد و یا بالعکس. چون تیغه ‌های آسیابهای شات زدن از حساسیت و دقت بالایی برخوردار می باشد تا بتواند قهوه یکدستی را در اختیار باریستا قرار دهد. اگر از این گرایندر ها برای فروش قهوه آسیاب شده استفاده کنید، تیغه‌ های آن به سرعت فرسوده شده و دیگر کیفیت و کارایی لازم را ندارد.

از طرف دیگر آسیاب ‌های فله زن سرعت بالایی دارند ولی دقت تیغه ‌های این نوع از آسیاب، پایین است و نمی ‌تواند قهوه یک ‌دستی در اختیار باریستا قرار دهد و باعث عدم عصاره گیری می‌ شود.

5.قهوه ترک را آسیاب کنیم یا آسیاب شده بخریم؟

پاسخ: بسیاری از کسانی که آسیاب قهوه می‌ خرند به دنبال این هستند که دان قهوه مخصوص قهوه ترک را خریداری کنند و با ریز کردن درجه گرایندر، خود آن را آسیاب کنند.

این تفکر بسیار اشتباهی است. هر چقدر درجه آسیاب را ریز کنیم، تیغه ‌ها بهم نزدیک‎ تر می ‏شوند و این مسئله سبب افزایش حرارت تیغه ها و فرسوده شدن آن ها می‌ شود.

6.درجه آسیاب بر روی طعم قهوه چه تاثیری دارد؟

پاسخ: همان طور که احتمالا تا اینجای کار متوجه شده اید، در واقع فرایند عصاره گیری است که تعیین کننده رایحه و طعم نهایی قهوه نهایی می شود. بهتر است تا دانه های قهوه را به طور کاملا یکسان آسیاب کنید تا در نتیجه یک قهوه با طعم یکنواخت داشته باشید. به علاوه دقت کنید که اگر قهوه ای را در اختیار دارید که قرار است پیش از ریخته شدن در کاپ دم بکشد، باید دانه های درشت تر را انتخاب کنید. تجربه شما به شما کمک می کند تا برای رسیدن به طعم های مختلف قهوه، چگونه درجه آسیاب را تنظیم کنید و از تاثیر درجه آسیاب قهوه در طعم آن استفاده کنید.

7.برای قهوه دمی نیاز هست آسیاب جداگانه داشته باشیم؟

پاسخ: بله، در سرو قهوه ‌های دمی یکی از مهم ‌ترین مسائل، یکنواخت بودن اندازه‌ قهوه آسیاب شده است که در سرو صحیح این مدل از نوشیدنی‌ها اهمیت بالایی دارد، پس بهتر است از آسیاب مخصوص قهوه ‌های دمی استفاده شود.

 

در پایان، شما عزیزان اگر قصد تهیه یک دستگاه آسیاب قهوه فاما را دارید، می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی تجهیز صنعت تهران به خرید دستگاه آسیاب قهوه فاما بپردازید. سایت تجهیز صنعت تهران امکان خرید حضوری یا غیرحضوری را فراهم کرده است تا کسب و کارهایی که خارج از تهران قرار دارند، به راحتی این دستگاه را سفارش دهند و در محل سکونت و یا محل کسب و کار خود تحویل بگیرند. برای دریافت اطلاعات بیش تر راجع به نحوه سفارش و استعلام قیمت دستگاه آسیاب قهوه صنعتی فاما با کارشناسان مجرب تجهیزصنعت تهران تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان جهت تهیه بهترین آسیاب قهوه فاما بهره مند شوید.

برای تهیه دستگاه انواع آسیاب قهوه، می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش  وخرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

 

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید و برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

آدرس: تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

شماره تماس:

 

02186125233 -09194855963- 09926291231 – 09194855983

 

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0