0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

چگونه زنجبیل را خشک کنیم؟

دسته بندی ها : مقالات ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ مدیریت سایت 20 مشاهده

 

زنجبیل ریشه‌ گیاهی خودرو که بومی جنوب‌ شرقی آسیا و ادویه ای بسیار مقوی، با طبعی گرم است. زنجبیل کاربرد های آشپزی، خواص درمانی و دارویی گوناگونی دارد، شما می توانید آن را به صورت تازه، پودر شده و یا خشک شده استفاده کنید.

پودر زنجبیل، معطر و تند است و از گذشته‌ های دور در سراسر دنیا توجه ویژه ‌ای به این ادویه ارزشمند می شد و از آن در بسیاری از غذا های آسیایی، آشپزی ‌های باستانی هندی و چینی و در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گرفت.

هیچ ماده ای نمی تواند جایگزین عطر و طعم فوق العاده‌ زنجبیل تازه شود، ولی برای کسانی که به آن دسترسی ندارند و یا ریشه زنجبیل تازه را قبل از خراب شدن نتوانسته اند استفاده کنند، خشک کردن زنجبیل یک روش مناسب برای نگهداری و ماندگاری آن خواهد بود.

برای خشک کردن زنجبیل تازه اولین قدم انتخاب ریشه زنجبیل تازه و مناسب برای خشک کردن می باشد، در ادامه روش انتخاب زنجبیل تازه که برای خشک کردن مناسب باشد را توضیح می دهیم.

برای خرید زنجبیل مناسب خشک کردن به نکات زیر توجه کنید:

 • با شکستن یک تکه کوچکی از زنجبیل، آن را تست کنید. در صورتی که الیاف رشته ای نداشت، زنجبیل تازه بوده و برای خشک کردن بسیار مناسب است.
 • اما اگر الیاف رشته ای زیادی در زنجبیل وجود داشته باشد، خرد کردن و در نهایت پودر کردن آن بسیار مشکل خواهد بود.
 • زنجبیل پلاسیده که دارای لک و له ‌شدگی هستند را خریداری نکنید.
 • زنجبیل هایی که رنگ طلایی روشن، بافت محکم و پوست نازک، بدون گره و حفره هستند را خریداری نمایید.
 • اگر با کمی ناخن کشیدن روی زنجبیل به بافت زیرین آن برسید، زنجبیل شما تازه می باشد.

پوست گرفتن و اسلایس زنجبیل:

 • بعد از خرید زنجبیل مناسب، ابتدا زنجبیل را خوب بشویید تا هرگونه آلودگی از روی پوست آن از بین برود و کاملا تمیز شود.
 • سپس یک چاقوی تیز و یا پوست کن میوه را روی پوست زنجبیل بکشید و پوست آن را جدا کنید.
 • برای اسلایس کردن زنجبیل، آن را تا حد ممکن صورت ورقه ‌های نازک برش دهید، زیرا هر چه برش ها نازک تر باشند، سریع تر و یکنواخت تر خشک می شوند.
 • دقت کنید تا زنجبیل ها را با ضخامت یکسان اسلایس کنید تا به صورت یکنواخت و به طور همزمان خشک شوند، برای این کار می توانید از اسلایسر برنر استفاده نمایید.

خشک کردن زنجبیل

خشک کردن زنجبیل به سادگی و با روش های مختلفی مانند استفاده از نور خورشید، فر و یا استفاده از دستگاه خشک کن میوه و سبزی انجام می گیرد. برای استفاده از هر یک از این روش ها باید اصولی را رعایت کنید تا بتوانید به محصولی با کیفیت دست پیدا کنید، در ادامه مقاله روش های خشک کردن اصولی و صحیح زنجبیل را شرح خواهیم داد.

1.خشک کردن زنجبیل با نور خورشید

 • زنجبیل های اسلایس شده را روی یک پارچه تمیز و یا سینی استیل که در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند، با فاصله مناسب از یکدیگر بچینید.
 • خشک کردن زنجبیل در آفتاب، حدود 3 الی 4 روز طول می‌ کشد، اما مدت خشک کردن آن به شرایط آب و هوا و ضخامت ورقه ‌های زنجبیل بستگی دارد. هرچه ورقه ‌های زنجبیل نازک ‌تر و گرمای خورشید بیشتر باشد، زنجبیل ها سریع ‌تر خشک می شوند.
 • در طی زمان خشک شدن با بررسی مداوم، مراقب باشید برش‌ های زنجبیل بیش از حد خشک و چوبی نشوند.
 • پس از خشک کردن کامل زنجبیل ها، می ‌توانید اسلایس ‌های خشک شده را در ظروف دربدار ریخته و در کابینت نگهداری کنید.
 • همچنین می ‌توانید آن ‌ها را با استفاده از آسیاب های عطاری پودر کرده و در ظروف دربدار در محل خشک نگهداری کنید.

۲. خشک کردن زنجبیل در فر 

روش سنتی خشک کردن زنجبیل برای افرادی مناسب است که در خانه ‌های ویلایی و یا حیاط دار زندگی می‌ کنند، در شهر های بزرگ و شرایط زندگی در آپارتمان، کمتر می ‌توان از روش سنتی برای این کار استفاده کرد. روش های دیگری مانند استفاده از بخاری، شوفاژ و یا فر های خانگی هستند که زمان کوتاهتری را از شما می ‌گیرد.

برای خشک کردن زنجبیل با استفاده از فر های خانگی به ‌صورت زیر عمل کنید:

 1. روی توری سیمی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و سپس ورقه ‌های زنجبیل را با فاصله مناسب از هم روی آن بچینید.
 2. سینی را در فر قرار دهید و حرارت فر را روی ۱۵۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید.
 3. با استفاده از این روش حدود ۲ ساعت طول می کشد تا زنجبیل ها کاملا خشک شود. در این فاصله هر نیم ساعت یکبار، ورقه‌ های زنجبیل را زیر و رو کنید تا همه قسمت های آن به طور یکنواخت حرارت ببینند.
 4. در صورتی که کمترین درجه حرارت فر شما بیشتر از ۱۵۰ درجه فارنهایت است، درب فر را حین خشک شدن زنجبیل ها، مقداری باز بگذارید و هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک بار ورقه‌ های زنجبیل را زیر و رو کنید تا نسوزند.
 5. پس از اینکه زنجبیل خشک شدند، آن ها را از فر خارج کرده و اجازه دهید تا کاملا خنک شوند.
 6. پس از خنک شدن ورقه ‌های زنجبیل خشک شدن آن‌ ها را بررسی کنید، اگر به اندازه کافی خشک نشدند دوباره به فر برگردانید تا فرایند خشک شدن تکمیل شود. این مساله اهمیت زیادی دارد که زنجبیل قبل از بسته بندی یا پودر شدن کاملا خشک شده باشد، زیرا کوچکترین رطوبت موجود در آن باعث فاسد شدن محصول خواهد شد.

۳. خشک کردن زنجبیل در دستگاه خشک کن

استفاده از روش های سنتی و فر محصول نهایی با کیفیتی را به شما نخواهد داد، بنابراین بهترین روش برای خشک کردن هر نوع میوه و سبزی به خصوص زنجبیل استفاده از دستگاه خشک کن میوه می باشد. اگر دستگاه خشک کن در خانه دارید می توانید از طریق مراحل زیر خشک کردن زنجبیل را انجام دهید:

 1. زنجبیل ‌های پوست ‌کنده و اسلایس شده را با فاصله مناسب روی سینی ‌های دستگاه میوه خشک‌ کن بچینید.
 2. درجه حرارت دستگاه میوه خشک کن را روی ۵۷ درجه سانتی‌ گراد تنظیم کنید و مدت زمان خشک شدن را نیز تنظیم کنید.
 3. در این حالت نیز خشک شدن زنجبیل‌ ها به میزان حرارت و ضخامت اسلایس ها بستگی دارد، اما بهتر است حرارت بیشتر از ۵۷ درجه بالاتر نبرید زیرا ممکن است به‌ جای خشک شدن بسوزد.
 4. معمولاً با این روش حدود ۲۴ ساعت طول می ‌کشد تا همه اسلایس‌ های زنجبیل کاملاً خشک شوند. اما بهتر است هر 2 ساعت یکبار به اسلایس های زنجبیل ها سر بزنید و آن ‌هایی که کاملاً خشک شده‌اند را جمع ‌آوری کنید.
 5. پس از خشک شدن کامل زنجبیل ها، آن ها را دستگاه خشک کن خارج کنید و اجازه دهید تا خنک شود. بعد از سرد شدن دوباره آن ها را چک کنید تا مطمئن شوید کاملا خشک شده است. آن هایی که کاملا خشک نشدند را دوباره در دستگاه خشک کن قرار دهید تا هیچ گونه رطوبتی نداشته باشد. برای زنجبیل مهم است که قبل از نگهداری یا آسیاب کاملاً خشک شود زیرا باقیمانده رطوبت می تواند باعث کپک زدن شود.

درست کردن زنجبیل پودر شده

برای تهیه پودر زنجبیل، بعد از خشک شدن اسلایس های زنجبیل می ‌توانید ورقه‌ های خشک شده را در آسیاب های عطاری بست  ریخته و دستگاه را روشن کنید تا به خوبی پودر شوند. بعد از اینکه زنجبیل را به خوبی پودر کردید، قبل از ریختن در یک ظرف دربدار هواستان، اجازه بدهید کمی در دمای اتاق بمانند و خنک شوند.

طریقه نگهداری پودر زنجبیل و اسلایس زنجبیل خشک

 • پودر زنجبیل را در ظروف درب دار بریزید.
 • پودر زنجبیل را برای استفاده‌ یک ‌ماهه در کابینت نگهداری کنید و مقدار اضافه‌ آن را در ظرف دربدار و در فریزر نگهداری کنید تا عطر و طعم آن حفظ شود.
 • می توانید ورقه‌ های خشک شده‌ زنجبیل را بدون پودر کردن در ظروف دربسته به مدت 5 الی 6 ماه در جای خشک نگهداری کنید.
 • می توانید از پودر و یا ورقه های خشک شده زنجبیل برای تهیه چای یا دمنوش زنجبیل و تهیه انواع مافین و کیک استفاده کنید.

افرادی که زمان کافی برای خرید حضوری انواع دستگاه های میوه خشک کن، دستگاه آسیاب عطاری، اسلایسر و پوست کن میوه را ندارند، می توانند خرید خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری از فروشگاه تجهیز صنعت تهران انجام دهند.

شما همراهان عزیز، برای تهیه انواع دستگاه میوه خشک کن و سایر تجهیزات کسب و کار میوه خشک کنی می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 

tajhizsanati.com

 

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید:

 

تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 

برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

 

02186125233 -09194855963- 09926291231 – 09194855983

 

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0