0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

چگونه یک اسپرسوی خوش طعم و خوش عطر تهیه کنیم؟

دسته بندی ها : مقالات ۷ خرداد ۱۴۰۲ مدیریت سایت 603 مشاهده

دستگاه اسپرسوساز چیست؟

قهوه اسپرسو، نوشیدنی دلپذیری است که از عصاره­ دانه­‌ های قهوه آسیاب شده به دست می آید. قهوه اسپرسو یکی از پرطرفدارترین قهوه های دنیا به شمار می رود و این روزها نقل همه مجالس و پایه ثابت اکثر کافی شاپ ها شده است.

به طور کلی اسپرسو به نوعی قهوه غلیظ اطلاق می‌شود که در اوایل قرن بیستم میلادی در شهر میلان کشور ایتالیا و توسط آنجلو موریندو ابداع شد.

همان طور که می دانید، قهوه اسپرسو نام یک مدل از دانه های قهوه نیست، بلکه یکی از روش های تهیه قهوه است. در این روش با عبور دادن آب نزدیک به نقطه جوش با فشار زیاد از میان دانه ‌های آسیاب شده قهوه، تهیه می‌شود. اسپرسو همچنین پایه تهیه بسیاری از نوشیدنی ها مثل کاپوچینو، کافه لاته، کافه ماکیاتو، کافه آمریکانو و … است.

میزان کافئین موجود در اسپرسو در واحد حجم از سایر نوشیدنی‌ ها بیشتر می باشد، به این دلیل که اکثر اوقات به مقدار کم سرو می ‌شود. به طورکلی، یک اسپرسو ۶۰ میلی لیتری دارای ۸۰ الی ۱۵۰ میلی گرم کافئین است ولی یک قهوه معمولی با حجم ۲۴۰ میلی لیتر داری ۹۵ الی ۲۰۰ میلی گرم کافئین است.

دستگاه اسپرسوساز به کمک عبور جریان آب داغ با فشار زیاد از میان دانه ­‌های قهوه پودر شده و فشرده شده، اسپرسو یا همان عصاره­­ قهوه را برای نوشیدن شما آماده می کند.

شاید از دلایل مهم محبوبیت قهوه اسپرسو، سرعت بالای تهیه آن، غلظت بالای قهوه خروجی، تاثیر گذاری زیاد و سرعت در تاثیر گذاری بر بدن دانست. امروزه در ایران و جهان دستگاه های بسیاری برای تهیه این قهوه دوست داشتنی ساخته شده است. دستگاه هایی که می ‌توانند با گاز و یا برق و با کیفیت های متفاوت یک قهوه اسپرسو تولید کنند.

تفاوت قهوه اسپرسو با دیگر انواع قهوه

همان طور که گفته شد، اسامی مختلف برای قهوه، با توجه به روش های دم آوری آن ها انتخاب می شوند. برای مثال قهوه ترک یک روش خاورمیانه ای برای دم آوری قهوه است. در قهوه ترک درجه آسیاب بسیار ریزی بوده و با ابزاری به نام جذوه یا همان قهوه جوش ترک، درست می شود. حال این چیزها درباره قهوه اسپرسو نیز صدق می کند. البته با تخصصی شدن صنعت قهوه در چند دهه اخیر، حتی فرآیند برشته کردن یا رست قهوه نیز برای انواع دم آوری ها دارای اهمیت می باشد.

عوامل مهم در طرز تهیه قهوه اسپرسو

برای تهیه یک اسپرسو عالی، مواردی وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. برخی از این عوامل در مورد اکثر روش های دم آوری قهوه مشترک بوده و برخی دیگر فقط مخصوص قهوه اسپرسو هست. حال در زیر به بررسی این موارد می ‌پردازیم:

1-آب مصرفی

بیش از 90 درصد قهوه عصاره گیری شده را آب تشکیل می دهد. برای همین طعم اسپرسوی شما به مقدار بسیار زیادی وابسته به آبی است که از آن استفاده می ‌کنید. میزان رسوبات و مواد معدنی موجود در آب باعث کاهش شدید کیفیت قهوه و آسیب رسیدن به دستگاه اسپرسوساز شما می‌ شود.

2-درجه آسیاب 

قبل از تهیه قهوه باید آن را آسیاب کنید. با توجه به روش دم آوری قهوه، میزان آسیاب کردن قهوه نیز متفاوت است، در طرز تهیه قهوه اسپرسو باید قهوه را به صورت نرم یا به اصطلاح Fine آسیاب کنید. به نحوی که وقتی پودر قهوه را زیر انگشتان خود لمس می‌ کنید، زبری کمی مانند دانه های نمک احساس کنید.

دقت کنید که اگر پودر قهوه خیلی ریز باشد، آب از بین آن ها نمی تواند عبور کند و قهوه به اصطلاح می سوزد. اگر هم درشت تر باشد، آب با سرعت زیاد از بین پودر قهوه عبور کرده و عصاره گیری به درستی انجام نمی شود.

3-مقدار پودر قهوه

برای تهیه دو شات اسپرسو بهتر است از 18 تا 21 گرم پودر قهوه استفاده کنید. زمانی که شما قهوه بیشتری استفاده کنید این افزایش بر کیفیت قهوه خروجی و طعم و مزه آن تاثیر می ‌گذارد. می توانید مطابق با سلیقه خود با آزمون و خطا مقدار قهوه را کم یا زیاد کنید.

4- تمپ کردن قهوه 

از عوامل مهم در تهیه اسپرسو، فشرده کردن یا به اصطلاح تمپ کردن قهوه است. این کار به وسیله تمپر انجام می شود و باعث محدود شدن جریان آب و در نتیجه تماس بیشتر آب با قهوه می ‌شود. فشرده ساختن قهوه از مهم ترین کار در تهیه اسپرسو با دستگاه های اسپرسو ساز بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

میزان فشرده شدن قهوه به میزان فشاری که شما به تمپر وارد می‌ کنید بستگی دارد. فشار توصیه شده برای فشرده ساختن قهوه 30 پوند معادل 13.5 کیلوگرم است.

5-دمای  آب

دمای مناسب آب برای تهیه اسپرسو، بین 90 تا 96 درجه سانتی گراد است و برخی از اسپرسوساز ها این امکان را فراهم می‌ کنند تا ما بتوانیم این دما را کنترل کنیم. اگر دستگاه شما این قابلیت را دارد می ‌توانید با تست کردن دما های مختلف نتایج حاصل شده را با هم مقایسه کنید و بهترین دما را انتخاب کنید. اگر هم دستگاه شما قابلیت تنظیم دما ندارد، به دستگاه اسپرسوساز خود اعتماد کرده و پس از روشن کردن دستگاه به اندازه کافی صبر کنید تا دستگاه گرم شود.

6-میزان قهوه خروجی 

بسته به مقدار قهوه ای که استفاده می ‌کنید و اندازه پرتافیلتر دستگاه شما، یک شات قهوه، بدون در نظر گرفتن وزن فنجان، باید حدود 30 گرم خروجی داشته باشد. برای اندازه گیری دقیق، بهتر است نسبت هایی که به صورت استاندارد تعریف شده را در نظر بگیرید.

7-زمان مناسب

با نسبت های استانداردی که گفته شد، چیزی حدود 25 تا 35 ثانیه زمان نیاز است تا عصاره گیری کامل شود.

چه نوع قهوه ای برای اسپرسو مناسب است؟

در موقع خرید قهوه، باید دقت کنید روی بسته آن، عکس موکاپات یا اسپرسوساز باشد.  قهوه ای که میزان آسیاب آن مناسب دستگاه اسپرسوساز خانگی هست باید نه به ریزی قهوه ترک و نه به درشتی قهوه فرانسه باشد.

طرز تهیه اسپرسو در خانه

انواع مختلف قهوه از قهوه فرانسه گرفته تا قهوه اسپرسو با استفاده از روش‌ ها و ابزار های مختلفی تهیه می ‌شوند. برای تهیه قهوه اسپرسو در خانه دو روش وجود دارد. یک روش استفاده از موکاپات و دیگری استفاده از دستگاه اسپرسوساز می باشد. هر یک از این روش‌ها ویژگی‌های خاص خودش را دارد.

آماده سازی اسپرسو با موکاپات روشی ارزان و راحت است. اما قهوه حاصل از آن کرم دار نیست و خامه ندارد. در مقابل قهوه اسپرسو حاصل از دستگاه اسپرسو ساز خانگی دارای بافتی کرمی و خامه دار است. در واقع با استفاده از دستگاه اسپرسوساز خانگی شما می‌ توانید قهوه ای به کیفیت قهوه اسپرسو کافی شاپ میل کنید.

نکات مهمی که قبل از تهیه­­‌ اسپرسو با اسپرسوساز خانگی باید رعایت کرد؟

1-واحد اسپرسو شات است و هر شات اسپرسو معادل ۲۵ تا ۳۰ گرم عصاره­­‌ قهوه است. اسپرسوی دبل، شامل دو شات اسپرسو می باشد.

2-برای تهیه هر شات اسپرسو به ۷ تا ۱۰ گرم پودر قهوه‌­ نیاز داریم. پودر قهوه­‌  مناسب برای اسپرسو باید خیلی نرم آسیاب شود.

بهتر است دان قهوه را خریداری کرده و در منزل با استفاده از آسیاب قهوه، آن را پودر کنید. اما اگر آسیاب قهوه ندارید، از پودرهای قهوه آماده استفاده کنید.

3-تَمپ کردن یا فشرده کردن پودر قهوه اثر خیلی مهمی در بالا بردن کیفیت اسپرسو دارد. برای انجام درست تمپینگ باید پودر قهوه را در محل مخصوص بریزید و سطح پودر را صاف کرده و به آرامی کمی به اطراف مخزن ضربه بزنید تا مطمئن شوید که فضای خالی در پودر قهوه وجود ندارد و بعد از آن خیلی آرام با استفاده از تمپر، به مقدار بسیار کمی پودر قهوه را داخل سبد پرتافیلتر فشار دهید.

4-در صورتی که زیاد تمپ کنید، جریان آب داغ دچار مشکل شده و سرعتش کند شده و  قهوه شما خواهد سوخت و اسپرسوی شما مزه سوختگی می دهد. تمپ خیلی کم هم باعث می شود که آب داغ به سرعت از بین پودر قهوه عبور کرده و عصاره گیری به صورت کامل انجام نشود.

5-حتما به یاد داشته باشید که قبل از تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز، دستگاه را بدون قهوه روشن کنیم تا جریان بخار و آب داغ سیستم را شست و شو دهد. این کار باعث می ‌­شود که قهوه شما طعم واقعی خودش را داشته باشد.

6-از لحظه ­‌ای که اولین قطره­‌ اسپرسو در فنجان ریخته شد فقط به مدت 20 الی ۲5 ثانیه، اجازه دهید تا عصاره گیری ادامه پیدا کند، البته برای دستگاه ‌های اسپرسو صنعتی این زمان ۲۸ الی ۳۰ ثانیه خواهد بود. اگر زمان عصاره گیری بیش از این زمان طول بکشد، پودر قهوه می ­‌سوزد و اسپرسوی شما طعم و مزه خودش را از دست می ­دهد.

7-بهتر است قبل از عصاره گیری فنجان را گرم کنیم، مثلا آن را با آب داغ بشوییم تا قهوه، پس از ریخته شدن در فنجان سرد نشود. بعضی از اسپرسو سازهای خانگی، صفحه‌­ مخصوص برای گرم نگه ‌داشتن فنجان دارند.

8-جریان پاشش عصاره­‌ قهوه باید به اصطلاح دُم موشی باشد، یعنی عصاره­‌ قهوه باید مثل دم موش از نازل قهوه خارج شود و به درون فنجان بریزد. اگر جریان خروج قهوه قطع و وصل شود، نشانه­ این است که قهوه را به خوبی تَمپ نکردید.

قطعات دستگاه اسپرسو ساز

پُرتا فیلتر (سبد قهوه)، تمپر، کف ساز

دو قطعه­ اصلی باید همراه با دستگاه اسپرسوساز خانگی باشد، تَمپر و پرتافیلتر می باشد. تمپر معمولا یک وسیله قاشق مانندی هست که دو کاربرد دارد. از پشت تمپر برای فشردن قهوه در پرتافیلتر استفاده می شود و از جلوی آن هم به عنوان کار پیمانه استفاده می شود به طوری که از هر پیمانه قهوه، برای درست کردن یک شات (فنجان) قهوه استفاده می شود.

پرتافیلتر هم به طور کلی نقش نگه ­دارنده­ پودر قهوه، برای عبور جریان آب داغ از روی آن را بر عهده دارد و از دو قسمت دسته و بسکت (سبد) تشکیل شده است. ستگاه­‌ های اسپرسو ساز خانگید نازل بخار هم دارند که برای تهیه­‌ فوم شیر کاربرد دارد که به آن کف ساز می گویند.

چه نوع قهوه ای برای دستگاه اسپرسوساز خانگی مناسب است؟

شما می توانید با دستگاه اسپرسوساز خانگی از قهوه ­هایی که درصد عربیکای بالاتری دارند، اسپرسوی خوش­ طعم­ تری تهیه کنید. بنابراین پودر­های قهوه ترکیبی پرفکت بِلِند، ملو بِلِند و کلمبیا مندز برای استفاده در دستگاه ­‌های اسپرسوساز خانگی مناسب تر هستند. این که بین این سه نوع ترکیبات قهوه، از کدام نوع استفاده کنید، به ذائقه­‌ شما بستگی دارد.

همان ­طور که می دانید قهوه پرفکت بلند، کرم خوبی دارد و از بقیه ترکیبات قهوه تلخ تر است. ملو بلند برای کسانی که قهوه تلخ را خیلی دوست ندارند ولی دلشان کافئین زیاد می ­خواهد، بهتر است. کلمبیا مندز هم که صد در صد از نوع عربیکا بوده و برای افرادی که کافئین زیاد نمی­ خواهند و اصلا از تلخی خوششان نمی ­آید، مناسب است.

نظافت دستگاه اسپرسو ساز خانگی

نظافت دستگاه اسپرسوساز، بسیار با اهمیت بوده و این کار به افزایش طول عمر مفید دستگاه کمک کرده و باعث می ‌شود قهوه ‌هایی که با دستگاه تهیه می کنیم، عطر و طعم بهتری داشته باشد.

روش فوم گیری شیر با نازل بخار

برای تهیه قهوه ‌هایی مثل کافه لاته، کاپوچینو، موکا و… باید شیر را فوم (کف) گیری کنیم. بهترین روش فوم گیری شیر استفاده از نازل بخار دستگاه اسپرسوساز می باشد که با وارد کردن بخار آب پر فشار به داخل شیر، آن را فوم گیری می‌ کند.

وسایل مورد نیاز جهت تهیه قهوه اسپرسو

پرتافیلتر وسیله ای است که قهوه داخل آن فشرده شده و زیر دستگاه اسپرسوساز متصل می شود.

 • آسیاب قهوه مناسب
 • تمپر برای فشرده سازی قهوه
 • فنجان برای نوشیدن قهوه

مراحل تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز خانگی

همان طور که گفته شد یکی از روش ‌های تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از دستگاه اسپرسوساز است. مراحل و روش تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز به شرح زیر است:

مرحله اول

مخزن آب دستگاه اسپرسو ساز خود را تا جایی که برای حداکثر ظرفیت مشخص شده، را از آب سرد و بدون املاح، پر کنید. برخی از دستگاه‌ های اسپرسو ساز، دارای فیلتر تصفیه و رسوب ‌گیری آب هستند اما بعضی دارای چنین فیلتری نیستند.

هرگز از آب مقطر برای پر کردن مخزن دستگاه اسپرسو ساز خود استفاده نکنید، چون صدمات جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد خواهد شد. با توجه به بررسی های انجام گرفته، بهترین آب برای استفاده در دستگاه اسپرسو ساز برقی و حتی گازی، آب تصفیه شده می باشد.

مرحله دوم

دستگاه خود را روشن کنید و منتظر شوید تا کاملا گرم شود. با توجه به اندازه دستگاه و مدل آن ممکن است این گرم شدن بین 10 تا 30 دقیقه زمان ببرد. هر وقت دستگاه به گرمای لازم رسید سراغ مرحله بعد بروید.

مرحله سوم

دکمه کار کرد دستگاه را بزنید تا دستگاه چند ثانیه کار کند و آب جوش به صورت عادی خارج شود. این امر باعث می‌ شود که آب تازه وارد دستگاه شده و در آن جریان پیدا کند و از طرف دیگر کلیه اجزای دستگاه که در ارتباط با تهیه قهوه هستند مانند هدگروپ و سایر اجزا داخلی گرم و آماده شوند. پس از قطع کردن جریان آب بهتر است درون پرتافیلتر و سطح بیرونی هدگروپ را به وسیله یک پارچه خشک و تمیز کنید.

مرحله چهارم

مقدار قهوه مورد نیاز خود را برای آسیاب کردن وزن کنید، سپس آن را آسیاب کنید. همیشه به اندازه مورد نیاز خود، قهوه را آسیاب کنید تا همیشه قهوه تازه داشته باشید.

مرحله پنجم

در این مرحله سبد پرتافیلتر دستگاه را از پودر قهوه پر کنید، دقت کنید برخی دستگاه‌ ها بر روی مخزن پرتافیلتر خود علامت هایی دارند که با اعداد ۱، ۲ و ۴ مشخص شده است. این اعداد مشخص کننده تعداد فنجان قهوه ‌ای است که شما می‌ توانید تهیه کنید. برای تهیه یک فنجان قهوه، تا عدد یک و برای تهیه دو فنجان قهوه تا عدد 2 و برای تهیه ۴ فنجان قهوه تا عدد ۴ پرتافیلتر را از پودر قهوه پر کنید.

البته برخی از دستگاه‌ های اسپرسوساز، بر روی مخزن پرتا فیلتر خود عدد ندارند و به جای آن چند پرتافیلتر دارند، یک پرتافیلتر برای تهیه یک فنجان قهوه و یک پرتافیلتر دیگر برای تهیه دو فنجان قهوه دارند.

مرحله ششم

پس از پر کردن پرتافیلتر از پودر قهوه، با تمپر سطح روی قهوه را صاف و کمی فشرده کنید. تمپر وسیله ‌ای کوچک شبیه گوشت کوب برای فشرده سازی قهوه است. یک تمپر قهوه خوب، موجب می ‌شود دانه ‌های قهوه به ‌خوبی فشرده شده و در نهایت سطح بسیار صافی از قهوه در پرتافیلتر ایجاد شود. باید پرتافیلتر را تا خط نشانه پرتافیلتر، از قهوه‌ متراکم شده، پر کنید.

اشتباهی که بیشتر افراد در این مرحله انجام می‌ دهند فشرده ‌سازی بیش از حد قهوه است. اگر هنگام تهیه قهوه، قهوه را در پرتافیلتر بسیار فشرده کنید، عصاره قهوه هنگام خروج از پرتافیلتر به صورت نا مرتب و قطره ‌ای خارج می‌ شود، ولی اگر قهوه شما درست متراکم شود هنگام خروج، عصاره قهوه به صورت پیوسته یا به اصطلاح دم موشی، خارج می‌ شود.

مرحله هفتم

پس از پر کردن پرتافیلتر، آن را در محل خود درون هدگروپ ببندید و تهیه قهوه را آغاز کنید و دقت کنید که پرتا فیلتر را به صورت کامل بچرخانید تا در قهوه ساز قفل شود. چون فرایند تهیه قهوه با دستگاه اسپرسوساز، با استفاده از فشار بخار آب است اگر پرتافیلتر در محل خود به صورت صحیح قرار نگیرد، ممکن است بر اثر فشار بخار، از جای خود به بیرون پرت شود.

مرحله هشتم

دستگاه‌ های اسپرسوساز عموما دارای دو چراغ، یک چراغ برای تهیه قهوه اسپرسو و یک چراغ برای تهیه شیر یا فوم برای لاته و کاپوچینو هستند. برخی از دستگاه‌ های تهیه قهوه، دارای دکمه ‌ای ولومی یا چرخشی بوده که برای تنظیم میزان سنگینی طعم قهوه از سبک (Light) تا سنگین (Heavy) درجه بندی شده است. اگر دستگاه شما دارای چنین دکمه‌ ای برای تهیه قهوه سبک است باید دکمه را بر روی حالت  Light قرار دهید و اگر تمایل به تهیه قهوه سنگین تر داشته باشید باید دکمه را در حالت Heavy قرار دهید، اما متعادل‌ ترین حالت برای تهیه قهوه، بین این دو مقدار است.

مرحله نهم

اکنون دستگاه را روشن ‌کنید و منتظر بمانید تا چراغ دستگاه روشن شود. هنگامی که چراغ تهیه قهوه روشن شد دکمه شروع را بزنید. در این مرحله، پس از چند ثانیه شاهد خروج عصاره قهوه از زیر پرتافیلتر خواهید بود.

پس از اینکه قهوه به مقدار دلخواه از پرتافیلتر خارج شد، دکمه را خاموش کنید و منتظر بمانید تا چراغ تهیه شیر روشن شود. به مقدار عصاره ‌ای که از پرتافیلتر خارج می ‌شود، دقت کنید، مقدار عصاره ‌ای که خارج می‌ شود باید در حد یک شات اسپرسو باشد. اگر مقدار یک شات اسپرسو را نمی ‌دانید، هر زمان عصاره خارج شده از پرتافیلتر تغییر رنگ داد و از غلظت آن کاسته شد، عصاره‌ گیری را متوقف کنید.

اگر شما می خواهید یک قهوه اسپرسو میل کنید، قهوه شما آماده است و شما می توانید با تکان های دست روی فنجان اسپرسوی خود طرح ایجاد کنید و یا روی آن را با پودر کاکائو تزئین کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید، اما اگر قصد تهیه یک کاپوچینو و یا کافه لاته را دارید، مراحل دیگری را باید انجام دهید که در مطالب زیر توضیح می دهیم:

طرز تهیه کاپوچینو و کافه لاته

اگر کافه لاته یا کاپوچینو دوست دارید، باید قبل از درست کردن اسپرسو، کف شیر تهیه کنید. قبل از اینکه به آموزش و روش تهیه کاپوچینو و لاته بپردازیم بهتر است درباره این دو نوع قهوه توضیحات مختصری بدهیم.

کاپوچینو

قهوه اسپرسویی است که به آن شیر گرم شده و فوم شیر اضافه شود، به آن کاپوچینو می گویند.

کافه لاته

کافه لاته هم مانند کاپوچینو نوعی از قهوه اسپرسو است که به آن شیر گرم شده و فوم شیر اضافه شده است.

تفاوت کافه لاته و کاپوچینو

تفاوت کافه لاته و کاپوچینو در میزان و مقدار شیر گرم شده و فوم شیر است. کاپوچینو از سه لایه تشکیل شده که لایه‌ اول، یک شات قهوه اسپرسو، لایه‌ دوم، یک شات شیر گرم شده و لایه‌ سوم، یک شات فوم شیر می باشد.

لاته هم مانند کاپوچینو از سه لایه تشکیل شده که لایه‌ اول، یک شات قهوه اسپرسو، لایه‌ دوم، یک و نیم شات شیر گرم شده و لایه‌ سوم، نیم شات فوم شیر است.

پس تنها تفاوت کافه لاته و کاپوچینو در میزان شیر گرم شده و فوم شیر است. برای تهیه کاپوچینو و کافه لاته باید پس از آماده شدن قهوه اسپرسو، به آن شیر گرم شده و فوم شیر اضافه کنید. درست کردن فوم (کف) شیر برای تهیه کاپوچینو و کافه لاته به دو روش انجام می گیرد:

روش اول، دستگاه های اسپرسو سازی که مخزن جدا گانه برای شیر دارند:

برخی دستگاه ‌های اسپرسو ساز، دارای مخزن جدا گانه ای برای شیر هستند و شما باید شیر را ابتدا درون مخزن مخصوص شیر ریخته و پس از روشن شدن چراغ آماده بودن شیر، دکمه مربوط به شیر را بزنید تا شیر داغ به صورت ترکیبی از شیر گرم شده و فوم، به فنجان قهوه شما اضافه شود. پس از پر شدن فنجان دکمه را خاموش کرده و از کاپوچینو و کافه لاته خود لذت ببرید.

روش دوم، دستگاه های اسپرسوسازی که مخزن مخصوص شیر ندارند:

اما برخی دستگاه ‌های اسپرسو ساز، مخزن جداگانه ای برای شیر ندارند، در این نوع دستگاه ها باید یک سوم ظرف شیر جوش یا قهوه جوش را شیر بریزید. سپس دکمه خروج بخار را بچرخانید و یا بزنید، بطوری که خروجی مخزن بخار در شیر داخل ظرف، قرار بگیرد. بعد از چند لحظه، زمانی که بخار آب از لوله کف ساز خارج می شود، شیرجوش را در زیر آن قرار دهید. بخار خارج شده از لوله کف ساز، باعث درست شدن کف شیر می شود.

نیازی به گرم کردن شیر نیست، زیرا خود بخار داغ بوده و شیر را گرم می کند. پس از آنکه شیر داغ شد و فوم روی آن تشکیل شد، شیر داغ شده و فوم را به فنجان قهوه اسپرسو خود اضافه کنید. به این ترتیب کاپوچینو و کافه لاته شما آماده می شود. می توانید روی فوم داخل فنجان طرح های متنوعی برای تزیین بیشتر، ایجاد کنید، تزیین کافه لاته با طرح های مختلف و زیبا، در جذب مشتری بیشتر در کافی شاپ ها مؤثر است.

*توجه داشته باشید که هنگام خروج بخار، لوله خروجی بخار تا وسط ظرف در شیر قرار گیرد و ظرف شیر جوش را کمی مایل کنید تا شیر درون شیر جوش، شروع به چرخش کند. چرخش شیر سبب می‌ شود که فوم بهتری بدست آید.

تهیه اسپرسو با استفاده از موکاپات

در صورتی که اسپرسو ساز ندارید، می توانید از یک قهوه جوش به نام موکاپات استفاده کنید. موکاپات ارزان ‌ترین و ساده ترین وسیله برای درست کردن اسپرسو است. موکاپات ها معمولاً در اندازه های مختلف، از یک کاپ تا شش کاپ وجود دارد. منظور از تعداد کاپ، تعداد فنجان اسپرسویی است که با موکاپات تهیه می شود. مثلاً موکاپات یک کاپ، در هر بار یک فنجان اسپرسو و موکاپات سه کاپ در هر بار، سه فنجان اسپرسو می دهد. البته لازم به ذکر است که فنجان قهوه خوری اسپرسو از فنجان چای‌ خوری کوچک ‌تر است.

مراحل تهیه اسپرسو با موکاپات

فرض کنید یک موکاپات سه کاپ داریم و می خواهیم سه فنجان اسپرسو درست کنیم. برای سه کاپ اسپرسو، به سه قاشق چای خوری سر پر، پودر قهوه نیاز داریم.

 • دستگاه را باز کنید، در قسمت پایینی آن آب بریزید.
 • دقت کنید آب باید تا زیر سوپاپ ریخته شود و بیشتر نشود.
 • در سبد قهوه، سه قاشق چای خوری پودر قهوه بریزید.
 • قهوه را در وسط آن جمع کرده و به صورت یک کوه در آورده و بعد آن را با پشت قاشق صاف کنید.
 • حالا قسمت بالایی آن را ببندید و روی شعله ملایم گاز بگذارید.
 • پس از چند دقیقه از صدای آن متوجه خواهید شد، که قهوه در قسمت بالایی دستگاه در حال جمع شدن است. اگر درب موکاپات را بردارید می توانید آماده شدن اسپرسو را ببینید و آن را نوش جان کنید.
 • دقت کنید که رنگ اسپرسوی آماده شده با موکاپات در مقایسه با دستگاه اسپرسوساز متفاوت بوده و دارای کرم یا خامه نیست.

علت محبوبیت تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز

از مهم ترین دلایل محبوبیت طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز در میان افراد می ‌توان موارد زیر را نام برد:

 • آماده شدن سریع
 • غلظت زیاد
 • سرشار از آنتی اکسیدان
 • اثرگذاری سریع و بالا
 • سطح بالای کافئین
 • طعم و بوی قوی و جذاب

انواع دستگاه اسپرسو ساز خانگی

همان طور که گفته شد یک روش عالی برای تهیه اسپرسو، استفاده از دستگاهی با نام اسپرسو ساز است. قهوه اسپرسو تهیه شده از دستگاه اسپرسوساز هم از کیفیت بالایی برخوردار بوده و هم به عنوان پایه برای تهیه انواع نوشیدنی ‌ها به کار می ‌رود. از این رو این دستگاه اسپرسو ساز یک محصول کاربردی و محبوب محسوب می ‌شود. امروزه سه نوع دستگاه اسپرسو ساز خانگی وجود دارد و این سه نوع عبارتند از:

 • دستگاه اسپرسو ساز دستی
 • دستگاه اسپرسو ساز نیمه اتوماتیک
 • دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک

البته هر یک از این سه نوع دستگاه اسپرسو ساز خود شامل چندین مدل و برند هستند. از بهترین مارک های سازنده دستگاه اسپرسو ساز خانگی می‌توان به برند های دلونگی، نوا، گوسونیک، نسپرسو، مایر و مباشی اشاره کرد.

دستگاه اسپرسو ساز دستی

این نوع دستگاه اسپرسو ساز نسبت به انواع نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دارای ابعاد کوچک تر و قیمت کمتری است. دستگاه اسپرسوساز دستی یا اهرمی به کمک نیروی دست و فشردن یک اهرم کار می ‌کند. در واقع فشار دست شما نیروی مورد نیاز برای حرکت آب جوش در میان قهوه را ایجاد می ‌نماید.

دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک

این نوع از دستگاه ‌های اسپرسو ساز همان طور که از نامش پیداست، تمام مراحل آماده سازی قهوه اسپرسو را به صورت اتوماتیک انجام می ‌دهد. در واقع، شما با فشار دادن یک دکمه و اجرای طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک می‌ توانید قهوه اسپرسو مورد نظرتان را تحویل بگیرید. البته این نوع از دستگاه‌ های اسپرسو ساز از قیمت بالایی برخوردار هستند.

دستگاه اسپرسو ساز نیمه اتوماتیک

این نوع از دستگاه‌ های اسپرسو ساز از رایج ترین و کاربردی ترین ‌مدل در اسپرسوساز ها هستند. به طوری که معمولاً در اغلب خانه ‌ها یا کافه ‌ها از همین دستگاه استفاده می ‌کنند. در این نوع دستگاه مراحل تهیه قهوه اسپرسو همگی توسط دستگاه انجام می شود  فقط در انتها با حاضر شدن قهوه، شما خودتان باید اضافه کردن فوم شیر و سایر موارد مشابه را انجام دهید.

دستگاه اسپرسو ساز دلونگی

برند ایتالیایی دلونگی یکی از محبوب ترین و بزرگ ترین برند ‌های تولید کننده وسایل و لوازم خانگی به حساب می آید. این برند در سال ‌های اخیر تولید و صادرات خود را به طور چشمگیری افزایش داده است. به طوری که امروزه محصولات دلونگی به بیشتر از ۸۰ کشور دنیا صادر می‌شوند. این برند طیف وسیعی از لوازم خانگی مانند انواع جارو برقی، انواع قهوه ساز، انواع دستگاه ‌های خانگی تنظیم کننده دما، انواع سرخ کن و سایر وسایل و دستگاه‌ های مشابه را تولید می‌ کند.

دستگاه اسپرسو ساز نوا

برند نوا یکی از برند های مطرح ژاپنی است که انواع وسایل برقی و لوازم خانگی را طراحی و تولید می‌ کند. دفتر اصلی این برند در کشور ژاپن است اما محصولات آن در کشور چین ساخته می ‌شوند. از جمله محصولات این برند مطرح می‌ توان به انواع تلویزیون، انواع همزن، انواع هود آشپزخانه، انواع دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز و آسیاب قهوه و …. اشاره کرد.

از سری محصولات پرطرفدار این برند، دستگاه‌ های اسپرسو ساز نوا هستند. مدل ‌های 128 Nova،  148Nova ،146  Nova ، 131 Nova ،140  Nova ، 139  Nova، 147  Nova ، 144  Nova  و 166 Nova از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند. این مدل‌ها در بازار ایران نیز فروش بالایی دارند.

اسپرسوساز نوا ۱۶۶

یکی از مدل های پرطرفدار و پر فروش، با کارایی عالی و با قیمت بسیار مناسب از اسپرسوساز های نوا، مدل نوا 166 است که در زیر به برخی ویژگی های آن اشاره می کنیم:

 • توان ۱۶۰۰ وات
 • فشار بخار ۲۰ بار واقعی
 • امکان استفاده از پودر قهوه و پد
 • ۲ خروجی قهوه
 • قابلیت آماده ‌سازی انواع قهوه اسپرسو، کافه لاته، فوم شیر
 • دارای سیستم کاپوچینوساز
 • برخورداری از قابلیت‌ های نشانگر سطح آب، تولید کف شیر، تنظیم میزان غلظت قهوه
 • دارای سیستم خاموش‌ شدن خودکار
 • دارای سینی چکه‌ گیر و سینی گرم‌ کن فنجان

برای تهیه یک اسپرسوی خوش ‌طعم و درجه یک، علاوه ‌بر کیفیت ماده اولیه، داشتن دستگاه قدرتمند، پیشرفته و مجهز نیز بسیار با اهمیت می باشد. دستگاه اسپرسوساز نوا مدلncm166 از بهترین برند های موجود در بازار ایران است که تمام ویژگی‌های یک قهوه‌ ساز ایده‌‌ آل را دارد.

وزن و ابعاد مناسب، قدرت بالا و استفاده آسان از این دستگاه باعث ‌شده در خانه­ ها، کافی‌شاپ ها، ادارات و سالن ‌ها قابل استفاده باشد. خرید قهوه ‌ساز نوا ۱۶۶ با قیمت مناسب، توسط شرکت تجهیز صنعت تهران را از دست ندهید و با همکاران ما برای مشاوره و خرید تماس بگیرید.

پاسخ به برخی از سوالات متداول برای تهیه اسپرسو

1-برای تهیه کافه لاته باید از اسپرسو تک شات استفاده کرد یا دبل شات؟

معمولا از دبل اسپرسو استفاده می شود اما زمانی که در خانه درست می کنید به سلیقه شما بستگی دارد.

2-سیستم گرم کردن فنجان برای چیست؟

فنجان سرد باعث می شود به سرعت دمای قهوه کاهش پیدا می کند. به این دلیل در دستگاه اسپرسوساز سیستم گرم کننده فنجان تعبیه شده است.

3- برای منزل چه نوع دستگاه اسپرسوسازی بهتر است؟

برای تهیه اسپرسوی مورد نیاز در منزل، نیازی به خرید دستگاه های پیچیده و گران ‌قیمت نیست و با خرید یک دستگاه ساده و ارزان قیمت نیز می توان نیاز خود را جهت تهیه کافه لاته و کاپوچینو برطرف کرد. پیشنهاد ما برای شما اسپرسوساز نوا 166 می باشد.

4- آیا با فرنچ پرس هم می توان فوم شیر درست کرد؟

بله، فوم شیر را با فرنچ پرس نیز می توان تهیه کرد. به این صورت که شیر را کمی گرم کنید تا به دمای حدود ۵۵ درجه برسد و سپس داخل فرنچ پرس ریخته و برای چند دقیقه خوب بزنید تا فوم دار شود، سپس روی قهوه خود بریزید.

5-آیا بدون دستگاه هم می توان فوم شیر تهیه کرد؟

بله، برای درست کردن فوم شیر بدون دستگاه می توانید شیر را گرم کرده و با همزن بزنید تا حجم بگیرد و دو برابر شود.

6-اگر قهوه سرد شود چگونه آن را گرم کنیم؟

اگر قهوه یا شیر کمی سرد شد، می توانید از ماکروفر برای گرم کردن آن استفاده کنید.

7-برای طعم دار کردن کافه لاته از چه چیزی استفاده کنیم؟

اگر دوست دارید لاته شما شیرین باشد از سیروپ ها (شربت یا شهد) می توانید استفاده کنید و یا با اضافه کردن عسل و یا وانیل می توانید لاته های طعم دار تهیه کنید.

8- یک اسپرسوی خوب چگونه است؟

یک فنجان اسپرسو باید غلظت مناسب، طعم تلخی متوسط و دلچسب، وجود خامه بر روی تمام سطح اسپرسو، عدم وجود لکه سیاه بر روی خامه داشته باشد.

 

افرادی که زمان کافی برای خرید حضوری دستگاه اسپرسو ساز نوا را ندارند، می توانند خرید خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری  از فروشگاه تجهیز صنعت تهران انجام دهند.

شما همراهان عزیز، برای تهیه اسپرسو ساز نوا، می توانید به صورت غیر حضوری به سایت فروشگاهی تجهیز صنعت تهران به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و نسبت به سفارش و خرید و ارسال آن، اقدام نمایید:

 tajhizsanati.com

و یا به صورت حضوری همه روزه عصرها به آدرس زیر مراجعه نمایید و برای هماهنگی بیشتر و پاسخ سوال های خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

آدرس: تهران، بزرگراه امام علی (یا از مسیر دیگر: صیاد شیرازی)، میدان سبلان، خیابان حیدری (لشکری سابق)، انتهای خیابان رضایی، روبروی مسجد ائمه اطهار، نبش کوچه خواص، پلاک36

 شماره تماس: 02186125233 -09194855963- 09926291231 – 09194855983     

و. پوریانی – مدیریت بلاگ سایت تجهیز صنعت تهران

 

مدیریت سایت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0